Mramorová kuchyňa

Praktická a elegantná mramorová kuchyňa: Ako ju zariadiť?

Redakcia - 17. novembra 2021 - 13043. zobrazení

Elegancia, odolnosť, praktické využitie, žiadne škodlivé látky. Pozitív, ktorými sa môže mramor ako materiál pochváliť, je mnoho. Nie náhodou sa stáva súčasťou domácností, v ktorých sa najčastejšie objavuje ako mramorová kuchyňa.

Využívanie mramoru ako materiálu má bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia staroveku. S príchodom syntetických prvkov sa postupne stiahol do úzadia a slúžil skôr ako dekoratívny kameň využívaný pri tvorbe luxusných záhradných dekorácií. Návrat k prírode z posledných rokov ho však vrátil na scénu, tentoraz ako materiál vhodný aj do interiérov. Výsledkom toho je aj mramorová kuchyňa, ktorá je zárukou funkčnosti, bezpečnosti a vkusného dizajnu.

Mramorová kuchyňa a jej hlavné výhody

 • Mramor patrí medzi najodolnejšie prírodné kamene.
 • Mramorové zariadenie vyžaduje minimálnu údržbu.
 • Mramorová kuchyňa je zárukou moderného dizajnu.
 • Mramor ako prírodný materiál nie je vôbec škodlivý.
 • Mramor v kuchyni sa dá zladiť s mnohými materiálmi.

Tempo Kondela

Lady

Klanton

Kuchynská linka Tempo Kondela
Hodnotenie

Cena: 517.00 €

Kuchynská linka Lady
Hodnotenie

Cena: 703.00 €

Kuchynská linka Klanton
Hodnotenie

Cena: 375.00 €

Nová mramorová kuchyňa ako investícia

Napriek viacerým výhodám, ktorými je mramorová kuchyňa známa, musíme rátať aj s istými mínusmi. Tým najväčším je vyššia cena bytového vybavenia z mramoru. Mramorová kuchyňa patrí medzi najdrahšie spomedzi všetkých kuchýň z prírodného kameňa. Za viac peňazí však ponúka vyššiu kvalitu a dlhšiu životnosť, ktorá sa v prípade najkvalitnejších modelov ráta až v niekoľkých desiatkach rokov. Navyše, mramorové kuchyne nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, čo majiteľom ušetrí ďalšie peniaze.

Na čo všetko sa dá použiť všestranná sóda bikarbóna?

Viete, aké všestranné využitie má sóda bikarbóna? Ako ju nalepšie využiť pri čistení? Je sóda bikarbóna vhodná ako prísada do jedál?

Ako vyčistiť rúru - sóda

Kľúčová je mramorová pracovná doska

Mramorová kuchyňa môže byť navrhnutá v rôznych podobách. Vo väčšine prípadov v nej nechýba mramorová pracovná doska. Tá sa ako hlavný pracovný nástroj a zároveň hlavný estetický prvok stáva stredobodom celej kuchyne. Výhodou mramorových pracovných dosiek je pestrý výber odtieňov, vďaka ktorému môže byť mramorová kuchyňa zariadená v tmavšom aj v svetlejšom prevedení. V obidvoch prípadoch je na výber niekoľko možností, ako mramor zladiť s ostatným zariadením z iných materiálov.

Mramorová pracovná doska - mramorová kuchyňa

Ďalšie mramorové doplnky do kuchyne

Mramorový drez

Ak uprednostníme pracovnú dosku z iného materiálu a mramor chceme použiť len ako malý doplnok, môžeme vsadiť na mramorový drez. Mnohé z týchto drezov sú ručne vyrábané, čo ešte viac zvyšuje ich kvalitu a estetický vzhľad.

Mramorová zástena

Zástena plní praktickú aj estetickú funkciu. Okrem toho, že ide o dekoračný panel ku kuchynskej linke, chráni aj stenu nad linkou, ktorá môže kvôli šíriacim sa výparom zožltnúť.

Mramorová podlaha

Podlahy z prírodného kameňa sa hodia do domácností, kde je potrebné vniesť trochu chladného dojmu, prípadne do industriálne zariadených bytov. Platí to aj o mramorovej podlahe, ktorá je známa elegantnou textúrou, najmä v bielo-sivom sfarbení.

Mramorový obklad

Chladný dojem v miestnosti vzbudí aj mramorový obklad. Ten sa však neodporúča využívať ako obklad celej kuchyne, nakoľko príjemný chladný dojem vyvažujúci teplo kuchyne by sa mohol zmeniť na neútulný surový vzhľad.

Mramorový obklad v kuchyni

S čím skombinovať mramor v kuchyni?

 • Najvhodnejším doplnkovým materiálom k mramoru je nerez, prípadne mosadz.
 • Nerezové doplnky alebo spotrebiče umocnia elegantný chladný dojem mramoru.
 • Mramorové textúry najlepšie vyniknú pod stropným bodovým LED osvetlením.
 • K mramoru sa celkom dobre hodí aj drevo, no prevažne len v svetlých odtieňoch.
 • Mramorová kuchyňa nepotrebuje veľa doplnkov, tie by prekryli textúry kameňa.
Kuchyňa z mramoru

Rada na záver

Podobne ako iné kamene, aj mramor má pórovitú štruktúru. Pracovné dosky alebo podlahy z tohto materiálu pri poliatí rýchlo nasiaknu. Pri práci v kuchyni je nutné dávať pozor na vyliatie kávy, džúsu či červeného vína, ktoré sa z ich povrchu odstraňujú dosť ťažko.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články