Polička z drevenej palety

Ako vyrobiť ekologický nábytok?

Redakcia - 4. augusta 2020 - 6038. zobrazení

Ak túžite po krásnych veciach a predsa máte do vreciek hlbšie, než by sa vám páčilo, nemusíte hneď vešať hlavu. Niekedy stačí nápad, chuť tvoriť a problém je rázom zažehnaný. Veľmi jednoduchým tipom, ako prísť rýchlo a lacno k novému nábytku je opätovné využitie drevených prvkov, akými sú prepravné palety a debničky.

Kreatívne využitie drevených paliet

Drevené palety sa dajú zohnať na internete za pár eur, prípadne sa ich možno túži zbaviť práve váš známy, ktorý stavia dom. Možno ich nájdete dokonca pohodené pri veľkoskladoch a tie poškodené získate celkom zadarmo. Tak, či onak, stále vás budú stáť len malý zlomok ceny katalógového nábytku a k tomu už stačia len šikovné ruky a nápad, čo s tým.

Drevenú paletu poriadne očisťte, vybrúste, rozrežte, ošetríte farbou, prípadne lakom na drevo a hneď máte hotovú, napríklad, originálnu policu.

Polička z drevených paliet

Ak spojíte niekoľko paliet dokopy a navrch položíte dostatočne hrubý matrac, získate posteľ pódiového typu. Ak na spodnú stranu zas pripevníte kolieska a vrchnú stranu namaľujete, môžete sa tešiť z televízneho stolčeka.

Televízny stolík z paliet

Tí, ktorí sa neboja experimentovať si môžu zmajstrovať sedačku, záhradný nábytok, alebo dokonca celý záhradný domček. Internet je plný nápadov a návodov, ako na to.

Záhradný nábytok z paliet

Nábytok z paliet? „Vyrobte si ho sami!“, radí odborník David Benda

Páči sa vám nábytok z paliet? Ak áno, skúste si ho vyrobiť sami. Nábytok z paliet sa v súčasnosti teší veľkej popularite. Viete ako na to?

Nábytok z paliet

Kreatívne využitie drevených debničiek

Ďalším pomocníkom sú už spomínané drevené debničky. Opäť vám postačí debničku očistiť, vybrúsiť, ošetriť lakom na drevo a prípadne farebne upraviť podľa svojich predstáv. Môžete sa takto dopracovať k efektnému odkladaciemu priestoru na topánky, na hračky, stolčeku pod kvetináč alebo nočným stolíkom.

Drevená debnička

Skrátka variácií je toľko, koľko si dokážete predstaviť. A ak vás práve nič nenapadá, nechajte sa inšpirovať! Okrem štýlového nábytku za symbolickú cenu získate aj dobrý pocit z toho, že ste urobili niečo prospešné pre našu planétu. Nájsť naoko nepotrebným či opotrebovaným veciam nové využitie je totiž jeden z najdôležitejších krokov pri nakladaní s odpadmi a celkového environmentálneho správania.

Text: Nina Kvasňovská    Foto: recyclart.org

  • Kategórie

Podobné články