Vyrobte si originálny stôl z prepravných paliet

Vyrobte si originálny stôl z prepravných paliet

Redakcia - 10. novembra 2013 - 5075. zobrazení

Nábytok z prepravných paliet je aktuálnym hitom predovšetkým u mladých a kreatívnych ľudí, no po jeho výrobe nemusia siahnuť len tí, čo majú hlboko do vrecka. Okrem toho, že pôsobí štýlovo je tiež ekologický a jeho zhotovenie vám zaberie minimum času.

kompas-cer

Ako sa k prepravným paletám dostať? Skúste si všímať svoje okolie, možno sú bližšie, než by ste si boli mysleli. Ak ste na žiadne nenatrafili, môžete ich pomerne lacno zohnať u prepravcov objemnejšieho materiálu či vo veľkoskladoch. Pokojne sa zamerajte aj na palety poškodené. Tých sa väčšina ľudí zbaví rada a často vás to nevyjde ani cent. Poškodenú paletu opravíte doma jednoducho, obvykle za pomoci klincov a kladiva, prípadne objavíte v danom poškodení inšpiráciu a nakoniec vám ešte príde vhod.

Na zhotovenie písacieho stolíka z prepravných paliet potrebujeme:

tri prepravné palety, ceruzku, meter, priamočiaru pílu, klince, kladivo, kotúčovú brúsku s násadami na brúsenie dreva, šablónu na záverečné dekorovanie, farebný sprej

paleta

Krok 1:

Palety skontrolujeme a odstránime prípadné poškodenia.  Zameriame a ceruzkou zaznačíme miesta, v ktorých bude potrebné palety rezať tak, aby do seba zapadli a vytvorili tak pracovnú dosku a boky stola.

meranie

Krok 2:

Odrežte a odbite nepotrebné časti palety. V prípade, že chcete mať vrchnú dosku plnú, môžete narezať niekoľko užších doštičiek a vyplniť medzery. Ako druhý variant môžete nakoniec stolovú dosku prikryť sklenenou platňou adekvátnych rozmerov.

rezanie

Krok 3:

Jednotlivé diely spojíme za pomoci kladiva a klincov do požadovaného tvaru, dobre zafixujeme kvôli stabilite stola.

kladivo

Krok 4:

Celý stôl dôkladne prebrúsime. Postupujeme od brúsneho kotúča s najhrubším zrnom po najjemnejší.

brusenie

Krok 5:

Na dekorovanie použijeme vopred pripravenú papierovú šablónu s ľubovoľným vzorom a farebný sprej. Na záver môžeme ešte celý stôl nalakovať transparentným lakom.

sprey

striekanie

A je to! Stôl vhodne zakomponujme do interiéru. Určite sa stane ozdobou nejednej pracovne či inej miestnosti.

pisaci-stol-paleta

paleta-stol

Text: Nina Kvasňovská    Foto: nostalgiashop.sk

  • Kategórie

Podobné články