Štýlový stôl vyrobený z prepravných paliet

Ako si vyrobiť originálny stôl z prepravných paliet?

Redakcia - 1. marca 2013 - 10128. zobrazení

Zhotovovanie nábytku z prepravných paliet je stále aktuálnym trendom predovšetkým u mladých a kreatívnych ľudí. V súčasnosti na trhu nájdete množstvo nábytku vyrobeného práve z prepravných paliet, ktoré majú na svedomí malé, ale aj veľké nábytkárske firmy.

Tento článok však slúži ako návod na to, ako si zhotoviť štýlový stôl z prepravných paliet svojpomocne. Okrem toho, že takto vyrobený stôl z prepravných paliet pôsobí štýlovo, je tiež „ekologickým“ a samotná výroba vám pri troche zručnosti zaberie minimum času.

Kde a ako zohnať prepravné palety?

Ešte pred samotným začatím prác je dôležité položiť si otázku: Ako sa k prepravným paletám vôbec dostať? Odpoveď na ňu je v skutku jednoduchá… Skúste si viac všímať svoje okolie, možno sú prepravné palety bližšie, než by ste si boli mysleli. Ak ste na žiadne nenatrafili, nezúfajte, môžete ich pomerne lacno zohnať u prepravcov objemnejšieho materiálu či v rôznych veľkoskladoch alebo firmách.

Nábytok z paliet? Vyrobte si ho sami!

Páči sa vám nábytok z paliet? Ak áno, skúste si ho vyrobiť sami. Nábytok z paliet sa v súčasnosti teší veľkej popularite. Viete ako na to?

Nábytok z paliet? Vyrobte si ho sami!

Pokojne sa pri výrobe nábytku z prepravných paliet môžu použiť aj staré a poškodené prepravné palety. Tých sa väčšina ľudí zbaví rada a častokrát vás to nevyjde ani cent. Poškodenú prepravnú paletu opravíte doma jednoducho, obvykle vám postačí pár klincov a kladivo, prípadne objavíte v danom poškodení inšpiráciu a nakoniec vám ešte tento nedostatok príde aj vhod.

Štýlový stôl z prepravných paliet – čo všetko budete potrebovať na jeho zhotovenie?

  • tri prepravné palety
  • ceruzku a meter
  • priamočiaru pílu
  • kladivo a klince
  • kotúčovú brúsku s násadami na brúsenie dreva
  • farebný sprej a šablónu na záverečné dekorovanie
Prepravná paleta

Postup:

Ikona kladivo Krok č.1

Pred začatím prác prepravné palety skontrolujte a prípadne odstráňte rôzne povrchové poškodenia. Následne si prepravné palety zamerajte a ceruzkou zaznačte miesta, v ktorých bude potrebné prepravné palety narezať tak, aby do seba zapadli a vytvorili tak vrchnú (pracovnú) dosku stola a jeho boky.

Meranie prepravných paliet

Ikona kladivo Krok č.2

Po zameraní a zaznačení potrebných miest odrežte a následne odbite nepotrebné časti prepravnej palety. V prípade, že chcete mať vrchnú (pracovnú) dosku stola plnú, môžete narezať niekoľko užších doštičiek z nepotrebných častí prepravných paliet a vyplniť nimi vzniknuté medzery. Rovnako sa môžete rozhodnúť aj pre iný variant, napríklad môžete vrchnú (pracovnú) dosku stola „prikryť“ sklenenou platňou potrebných rozmerov.

Rezanie prepravných paliet

Ikona kladivo Krok č.3

Jednotlivé odrezané diely z prepravných paliet spojíte pomocou kladiva a klincov do požadovaného tvaru. Na dôkladnom „zafixovaní“ pomocou klincov si dajte záležať, a to najmä kvôli dobrej stabilite stola.

Zbíjanie prepravných paliet

Ikona kladivo Krok č.4

Na záver celý stôl z prepravných paliet dôkladne prebrúste. Postupujte od brúsneho kotúča s najhrubším zrnom po ten s najjemnejším zrnom.

Brúsenie stolu z prepravných paliet

Ikona kladivo Krok č.5

Na dekorovanie už hotového stola použite vopred pripravenú papierovú šablónu s ľubovoľným vzorom a farebný sprej. Na záver môžete ešte celý stôl nalakovať s transparentným lakom.

Sprejovanie nápisov na stôl z prepravných paliet
Striekanie nápisov na stôl z prepravných paliet

A je to! Podomácky vyrobený stôl z prepravných paliet už stačí len vhodne zakomponovať do vášho interiéru. Určite sa stane ozdobou nejednej pracovne či inej miestnosti vo vašom príbytku.

Štýlový stôl vyrobený z prepravných paliet
Originálny stôl z prepravných paliet

Text: Nina Kvasňovská    Zdroj/Foto: nostalgiashop.sk

  • Kategórie

Podobné články