Titánzinok v exteriéri

Titánzinok a jeho využitie v exteriéri

Redakcia - 20. mája 2019 - 8408. zobrazení

Aké vlastnosti má titánzinok?

Nezničiteľná odolnosť, netradičný dizajn, nenáročná údržba či nulový dopad na životné prostredie. Takýmito vlastnosťami sa môže pýšiť práve titánzinok. Predajcovia titánzinku upozorňujú na tieto jeho vlastnosti a odporúčajú ho ako stavebný materiál využiteľný najmä v exteriéroch.

V súčasnosti na trhu nájdeme niekoľko stavebných materiálov, ktoré sa napriek svojim skvelým vlastnostiam nevedia presadiť. Dôvodov je viacero, či už ide o vysokú cenu, slabú dostupnosť alebo o neznalosť daného materiálu. Titánzinok je toho dokonalým príkladom, čo je veľká škoda, pretože je to práve titánzinok, ktorý dáva exteriérom novú tvár, a to hneď v niekoľkých podobách.

Titánzinok - strecha

Myšlienka vzniku tohto stavebného materiálu prišla nečakane, no časom sa ukázala ako prospešný krok. Stavebníci hľadali možné spôsoby ako využívať vlastnosti zinku pri výstavbe, pričom riešením bolo spojiť zliatiny titánu a zinku. K tomu sa ešte pridala slabá konzistencia medi a netradičný, no o to viac kvalitný materiál, zdobiaci budovy bol na svete.

Titánzinok sa používa najmä v exteriéroch…

  • Fasády – Titánzinok sa využíva vo forme fasád najmä pri väčších priemyselných a obchodných budovách. Jeho krása a farebná flexibilita však najviac vynikne ako vonkajší obklad rodinných domov.
  • Strešné krytiny – Dokonca už aj strechy sa dajú obkladať titánzinkovými „plechmi.“ V tomto prípade si majitelia zväčša volia obloženie titánzinkom na celý dom, vrátane fasády.
Titánzinok - fasáda
  • Zábradlia a schodiská – Aj keď nie ste možno stotožnení s titánzinkom na streche alebo fasáde, môžete ho využiť aspoň v malom pomere. Zábradlia a externé schodiská v takomto prevedení vás svojou vysokou odolnosťou a kvalitou nezradia.
  • Dekoračné prvky – Popri rôznych kamenných a keramických dekoráciách sa začali predávať aj dekorácie do záhrad vyrábané z titánzinku. Hodia sa na každú záhradu a jej celkovej atmosfére dodajú celkom nový rozmer.
Titánzinková strecha

Aké dva typy titánzinku poznáme?

  • Valcovaný – Ide o zliatinu v surovom stave, ktorej vzhľad určuje patina vytváraná časom pod vplyvom prírodných a poveternostných podmienok.
  • Predzvetraný – Vzhľad tohto druhu sa určuje už pri samotnom procese výroby.
Titánzinková fasáda

Nie sú to len exteriéry, kde si titánzinok postupne vydobýja svoje miesto. Kombináciu jeho skvelých vlastností, najmä tých praktických, začínajú využívať tak majitelia domácností ako aj majitelia komerčných budov. Každopádne, budúcnosť titánzinku môže byť sľubná, stačí objaviť jeho čaro a jedinečný charakter.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/Foto: Rheinzink.com

  • Kategórie

Podobné články