Zelené strechy v mestách

Zelené strechy v mestách

Redakcia - 11. mája 2020 - 9614. zobrazení

Úspora energie, ochrana životného prostredia, využitie prírodných materiálov, to všetko inšpiruje architektov k návrhom moderných ekologických stavieb. Medzi novými trendmi v tejto oblasti sú aj zelené strechy v mestách, ktoré pribúdajú na budovách po celom svete čoraz častejšie.

Návrh zelenej strechy je jedným z najúčinnejších riešení, ako nasmerovať projekt budovy k ideálu modernej stavby s vysokou energetickou efektivitou. Realizácia týchto špeciálnych striech síce vyžaduje vyššie investície, no vzhľadom na ich návratnosť a celkový efekt pri snahe podporovať trvalo udržateľný rozvoj, je doslova nezaplatiteľná.

Zelené strechy v mestách

Zelené strechy v mestách a ich pozitíva

  • elegantný prvok skrášľujúci celkový dizajn vonkajšej časti objektu
  • zachytávajú prach, tlmia hluk a v lete dokážu budovu ochladzovať
  • schopnosť odpariť späť do ovzdušia viac ako 40% vody zo zrážok
  • výraznou mierou prispievajú k zdravšiemu vnútornému prostrediu
  • pri nedostatku pozemkov môžu byť využívané aj ako záhradka
Zelené strechy v mestách

Hydroizolácia základov: Podľa čoho ju vyberať?

Hydroizolácia je základov je jedným z najdôležitejších krokov pri stavbe, akéhokoľvek typu nehnuteľnosti… Aké hydroizolácie základov…

Hydroizolácia základov

Najznámejšie zelené strechy

Budova radnice (Chicago) – Jedným z najlepších príkladov je budova radnice v americkom Chicagu, na ktorej vyrástla zelená strecha a oživila prostredie miestnej betónovej džungle.

Vancouver Convention Centre West (Vancouver) – Slávne kongresové centrum bolo istý čas stavbou s najväčšou zelenou strechou v zámorí.

Universal Studio (Singapur) – V zábavnom parku Sentoza sídli atraktívny objekt so strechou plnou vegetácie, pričom jej rozloha dosahuje až 35 000 metrov štvorcových, čo ju radí medzi najväčšie zelené strechy v mestách vôbec.

Nan Yang Technological University (Singapur) – V Singapure nájdeme viacero týchto striech, o čom svedčí aj projekt jednej z najslávnejších univerzít v juhovýchodnej Ázii.

Nový Smíchov (Praha) – Za ďalším skvelým príkladom stačí ísť do Prahy, kde stojí centrum Nový Smíchov. Jeho strecha s rozlohou 14 500 metrov štvorcových je zhruba z tretiny pokrytá vegetáciou.

Zelená strecha

Povedomie o význame zelených budov sa zvyšuje aj u nás a v súlade s princípmi energetickej výstavby sa realizuje čoraz viac projektov so zelenými strechami. Podľa viacerých odborníkov je len otázkou času, kedy sa ich využitie stane stredobodom modernej architektúry a budeme ich vidieť vo všetkých mestách.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články