Obývačka v rustikálnom štýle

Ako zariadiť obývačku v rustikálnom štýle?

Redakcia - 8. marca 2013 - 3314. zobrazení

V dnešnej dobe sa ľudia snažia čo najviac vyniknúť, nie len v štýle obliekania, no usilujú sa o jedinečnosť aj v prostredí, kde žijú. Ich hlavným cieľom nie je len pohodlie, ale aj vyzdvihnutie vlastného vkusu. V tomto článku vám predostrieme čaro rustikálneho štýlu, konkrétne v prostredí obývacej izby. Ak ste vždy túžili po elegantnej obývačke so štipkou modernosti, je najvyšší čas zrealizovať svoje sny.

Ako vyzerá dokonalá obývačka v rustikálnom štýle?

Rustikálny štýl je štýl s nádychom jemnej minulosti popretkávaný pocitom pohody a príjemnej atmosféry, ktorú si dokáže vychutnať každý jeden z nás. Pri pohľade na takto zariadenú izbu nadobúdame pocit akoby každá vec, každá dekorácia, každý kus nábytku mal presne vyhradené miesto, bez možnej odchýlky. Či ide o slnkom presvetlenú miestnosť alebo o obývačku zahalenú v pološere, všetko do seba úhľadne zapadá a vy sa tak ocitáte v inej dimenzii, v inom čase. Zväčša ide o rozľahlú miestnosť s vysokým či nízkym stropom, v ktorej dominuje masív.

Ľudia, ktorí si svoje obydlie ladia do takto vkusného štýlu dávajú obyčajne prednosť jasnejšiemu prostrediu. Miestnosť sa tak väčšinou priam kúpe v záplave jasného svetla, ktoré preniká cez veľké okná s podobločnicou. Okná lemuje masívny hodvábny záves, zopnutý po stranách a so strapcami na koncoch. Pri pohľade naňho sa nemôžete ubrániť myšlienke na minulé storočia, kedy najväčšie postavená šľachta či samotní panovníci mali svoje okná skrášlené takýmito závesmi. Steny pokrýva dlhá tapiséria s rôznymi, no zato jemnými motívmi, ktoré nijako nenarúšajú skvostný dojem, ktorý vytvára takto zariadená miestnosť.

study-425634_960_720

Základným detailom, ktorý v žiadnom prípade nemôže chýbať je veľký murovaný krb pri stene. Ak chceme celú izbu ešte doladiť malými dekoračnými sochami, najvhodnejšie miesto na takto zvolené dekorácie je práve miesto nad krbom. Aby sme však nenarušili štýl, v ktorom sa má vynímať naša obývacia miestnosť, musíme zvoliť vhodnú dekoráciu, ktorá sa tvarom i významom hodí do takto zariadenej obývačky.

Ruka v ruke kráča s krbom nástenný obraz, či už ide o portrét alebo maľbu krajiny, voľba obrazu je čisto subjektívnou záležitosťou.

V každej takejto miestnosti môžeme kdesi na náprotivnej či susednej stene spozorovať staré prezdobené nástenné hodiny. V rustikálnom štýle nie je miesto pre vyniknutie podlahy. Podlaha má slúžiť len ako podklad pre koberec, ktorý je najdôležitejšou voľbou. Koberec sa zväčša ladí do odtieňov celej miestnosti. Ak dávate prednosť chladným farbám, koberec sa musí prispôsobiť. Ak uprednostňujeme svetlú miestnosť plnú slnečných lúčov, koberec sa ponecháva v béžovej či maslovej farbe s jednoduchými a vkusnými ornamentmi, ktoré sa nijako nepriečia tvarom tapisérie. Ak na stenách dominuje len jedna svetlá farba, vzory koberca môžu byť výraznejšie, no stále si zachovávajú svoj nevýrazný podtón.

kompas-cer

Dominantným prvkom obývacej miestnosti sa stáva dlhá pohovka a kreslá, ktoré nikdy nesmú chýbať. Správne a presné umiestnenie je základným pravidlom. Pohovky a kreslá musia byť v rovnakej vzdialenosti a vytvárať dokonalú symetriu. Celkový nábytok sa dopĺňa stolíkmi či skrinkami zväčša z ušľachtilého tmavého dreva s patinou dávnych časov.

V strede nesmie chýbať drevený alebo presklený stolík s vázou s okrasnými kvetinami. Nikdy sa nevolia umelé kvety, jedinou voľbou môžu byť živé alebo inak nič. Posledným detailom, ktorý dotvára celkový imidž obývačky, je lampa, či v množnom čísle, lampy. Aby sa zachoval starodávny nádych miestnosti, nepoužívajú sa žiadne vodové, či iné moderné vychytávky, volia sa klasické stojace lampy s papierovou či látkovou pokrievkou.

centerpiece-714019_960_720

Rustikálny štýl si vyberajú ľudia, ktorých dom už aj zvonka pôsobí nadradene a pompéznejšie ako iné domy. Ide o luxusné vily, ktorých každá miestnosť je zariadená rovnakým štýlom, aby nedochádzalo k nevkusu, ktorý si takíto ľudia nemôžu dovoliť. V súčasnosti sa však tento štýl začína rozmáhať a prejavujú oň záujem aj ľudia, ktorých domy sú skromnejšie, no zato si dávajú viac záležať na vnútornom vybavení a zladení. Ak cítite, že práve rustikálny štýl je akoby vytvorený pre vás, neváhajte prestavať svoj dom, vyhodiť starý nábytok a pustiť sa do vytvárania nového sveta. Sveta, v ktorom sa budete cítiť čo najlepšie a najspokojnejšie.

  • Kategórie

Podobné články