Vintage - rustikálny štýl

Rustikálny štýl? Nič pre milovníkov gýču!

Redakcia - 25. augusta 2020 - 4233. zobrazení

Čo byt, to iný dizajn. Čo majiteľ, to iný interiér. Originalita a autentické zariadenie domácnosti je blízke nám všetkým, no napriek tomu sa často nechávame inšpirovať zaužívanými štýlmi, napríklad aj tým rustikálnym.

Čím je chatakteristický rustikálny štýl?

Kto zatúžil po interiéri zariadenom v rustikálnom štýle, ten pravdepodobne nebude vyznávačom moderných až futuristických trendov. Základom rustikálneho štýlu je klasika, dôraz na prírodné materiály a spolupráca s vidieckym štýlom doplneným o vintage prvky. Jednoducho povedané, fanúšikom rustikálnych príbytkov sa páčia duchaplné príbytky, ktoré sú presným opakom umelého gýču…

Rustikálny štýl - skrinka

Elegancia rustikálneho štýlu pramení z klasiky, ktorá ovláda celé interiéry zariadené v tomto duchu. Charakteristický je návrat do minulosti, s ktorým sa spája prikladanie dôrazu na staré predmety dýchajúce históriou a vidiekom. Jedinými modernými prvkami v týchto príbytkoch sú spotrebiče, no aj tie sa často vyberajú s citom pre klasiku.

V hlavnej úlohe sú prírodné materiály

Milovníci rustikálneho štýlu si svoje príbytky nevedia predstaviť bez prírodných materiálov, najmä dreva. Okrem podláh a masívneho nábytku využívajú aj drevené doplnky či drevené kuchynské náradie. Prítomnosť prírodných materiálov sa však prejavuje ešte hojnejšie, a to v podobe uplatnenia rôznych textílií, koží aj kovových dekorácií.

Lampa v rustikálnom štýle

Rustikálny štýl je charakteristický…

  • Pri rustikálnom štýle si môžete dovoliť „recyklovať“ starý nábytok, textílie aj dekorácie.
  • V rámci voľby textílií sa môžete poobzerať po starej vrecovine alebo tkaných kobercoch.
  • Pri výbere motívov vsádzajte na jednoduché a stručné vzory s prevažne ľudovou tematikou.
  • Drevo v týchto interiéroch vynikne najviac, ak je využité v surovom neopracovanom stave.
zariadenie domácnosti v rustikálnom štýle

Rustikálny štýl síce môže kombinovať viacero štýlov, no striktne odmieta futuristické prvky spojené s umelými doplnkami a prehnane gýčovými dekoráciami. Príbytky zariadené v tomto štýle pripomínajú skôr život spred niekoľkých desaťročí s výrazným vplyvom vidieckeho prostredia. Práve to ich v dnešnej dobe plnej gýču robí výnimočnými a stále viac žiadanými.

Text: Róbert Bosák    Foto: Westwing

  • Kategórie

Podobné články