Odpisom z meračov tepla a vody nebráňte. Môže vás to vyjsť draho.

Odpisom z meračov tepla a vody nebráňte. Môže vás to vyjsť draho

Redakcia - 20. decembra 2017 - 2324. zobrazení

V závere roka vám už tradične na dvere zaklopú zamestnanci spoločností poverených odpisovaním meračov tepla a vody. Tí však nie sú vždy vítaní a niekedy sa k splneniu svojej úlohy ani nedostanú, čo však môže majiteľov domácností vyjsť pekne draho.

Majitelia bytov, ktorí nemajú inštalované diaľkové merače tepla a vody, musia opäť otvárať dvere ľuďom zodpovedným za tradičné koncoročné odpisy. Pokiaľ by tak neurobili, môžu sa pripraviť na prípadné vyššie náklady za spotrebu týchto energií, ktoré sa ihneď premietnu do ročného vyúčtovania.

Odpisy sa vykonávajú na prelome rokov

Podobne ako vlani, aj tento rok sa budú merače odpisovať koncom decembra alebo začiatkom budúceho roka. Aby sa majitelia nemohli vyhovárať na neprítomnosť v byte, správca bytovky alebo firmy vykonávajúce odpisy majú vyvesiť oznam o čase odpisov aspoň týždeň vopred.

Od odpisov závisí výška ročného vyúčtovania

V prípade, že odpisy u vás vykonané nebudú, nehrozí vám žiadna pokuta. Akurát, že sa vám spotreba energií bude v ročnom vyúčtovaní rátať na základe náhradnej spotrebnej zložky. Tá je  nastavená ako 1,5-násobok priemernej spotrebnej zložky na m2 v bytovom či nebytovom priestore.

Náklady za energie sa môžu zvýšiť aj o 50%

Ak sa pri vašom ročnom vyúčtovaní z dôvodu neprítomnosti počas odpisovania meračov uplatní výpočet podľa náhradnej spotrebnej zložky, vaše náklady za energie sa môžu zvýšiť až o polovicu. V prípade väčších bytov s vyššou spotrebou by to mohlo znamenať o niekoľko desiatok vyššie úhrady za vodu a teplo.

Náklady za energie sa môžu zvýšiť aj o 50%

Kvôli odpisom meračov nemusíme robiť nič, akurát by ste mali byť počas ich vykonávania doma. Ak sa v tento termín nemôžete firmám vykonávajúcim odpis prispôsobiť, potom máte šancu požiadať o náhradný termín. Ten ale veľmi nenaťahujte, pretože firmy chcú uzavrieť odpočty do polovice, najneskôr do konca januára.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články