Kde všade vám uniká zbytočné teplo v paneláku a ako to napraviť, aby ste ušetrili

Kde všade vám uniká zbytočné teplo v paneláku a ako to napraviť, aby ste ušetrili?

Reklamný článok - 2. novembra 2018 - 2792. zobrazení

Prichádzajú chladné dni, čo znamená, že je čas popremýšľať o tom, ako izolovať svoj interiér pred nepríjemným vplyvom mínusových teplôt, ktoré za múrmi vášho bytu neustále stúpajú. Bývanie je predsa o pohodlí a maximálnom možnom komforte a ak nemáme dostatočné teplo, nezachráni celú situáciu ani ten najmodernejší nábytok alebo domáce spotrebiče. Správnym prístupom k efektívnemu využívaniu tepla v domácnosti to môžete ale všetko zmeniť k lepšiemu.

Ako dochádza k úniku tepla?

Tepelné straty sú možné ako dôsledok chýb v konštrukčných prvkoch domu, ako aj v dôsledku chýb v konštrukcii celej budovy, inštalácie tepelnej izolácie, pokladania komunikácií a spôsobe vykurovania.  Niektoré veci zmeniť hneď nejde a chce to spoločnú dohodu všetkých vlastníkov bytov. Menšie úpravy interiéru a zmeny správania, by vám ale mohli pomôcť získať viac tepla a ušetriť náklady.

Prekontrolujte si stav radiátorov

Ako hlavná zložka a zdroj tepla v byte si radiátory zaslúžia asi najväčšiu pozornosť, čo je ale v praxi presný opak. Ak nám ich raz niekto nainštaloval, očakávame od nich nepretržitú a tú najlepšiu prevádzku. Občas im ale musíte pomôcť.

Doba sa mení a používané materiály tiež. Možno nemáte hneď na výmenu nových radiátorov, ale to nie je ani nutné, stačí nainštalovať ventilátor na radiátor, ktorý dokáže zvýšiť efektivitu vykurovania až o 80 %, pretože maximalizuje príkon tepla.

Pozor na prekážky

V prípade radiátorov by sme nemali zabudnúť ani na prekážky šírenia tepla do priestoru. Nezabudnúť ich teda v správny čas odstrániť. Ide o dlhé závesy a záclony, nábytok a iné predmety v ich blízkosti, ktoré vám môžu ubrať až 1/5 tepla. Naopak by ste silu prekážky mali využiť medzi radiátorom a stenou, na ktorej je tento zdroj tepla umiestený.

Fólia za radiátor je termoflexným panelom

Fólia za radiátor je termoflexným panelom, ktorý dokáže znížiť náklady na kúrenie až o 20 %. Výhodou je ich jednoduchá inštalácia a samozrejme pohodlná úprava rozmerov.

Nezabudnite na dobré tesnenie okien

Najčastejšie dochádza k tepelným stratám v dome aj cez okná. Najefektívnejším riešením je preto inštalácia moderných okien, ideálne s čo najväčším počtom skiel a komôr medzi nimi. Ak však oprava ešte nie je vo vašich plánoch, môžete izolovať existujúce okenné jednotky.

Sortiment tesnení a špeciálnych pások je naozaj široký, ale pozor, je lepšie to urobiť vopred, a nie až po nástupe veľkého mrazu. Najpraktickejšie sú tesnenia z mäkkej gumy alebo penovej gumy. Dokonca si môžete vybrať aj podľa farby.

Vyskúšajte vonkajšie rolety

Okrem toho, že sú dokonalým doplnkom pre moderný dizajn fasády, veľmi dobre zadržiavajú v dome aktuálnu teplotu a tú mrazivú cez okná nepustia. Vďaka týmto izolačným vlastnostiam vonkajších roliet môžete ušetriť v priemere 25 až 30 % nákladov na kúrenie.

Tesnia vám aj dvere?

Možno si to nevšímate, ale väčšina bytových dverí dobre nesedí, čo je ideálna podmienka pre prievan. Ten môže byť v lete príjemným osviežením, ale v zime naopak veľký problém. Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako to môžete zmeniť a udržať v byte dokonalé teplo. Ak si nemôžete kúpiť nové a kvalitnejšie dvere, vyskúšajte nasledovné.

Tesnia vám aj dvere

Po prvé, drevené vstupné dvere by si možno zaslúžili čalúnenie koženkou alebo umelou kožou. Po druhé, medzery medzi kĺbmi a krídlom dverí by sa mali odstrániť. Tiež môžete po celom obvode nalepiť vhodné tesnenie, ktoré k vám nevpustí ani najmenší vánok.

A čo vaše podlahy?

Pohodlie je aj o tom, keď sa človek nemusí obliekať do niekoľkých vrstiev oblečenia. Určité partie tela sú ale na vnímanie zmeny teploty náchylnejšie, a preto je vrstvenie nutné. Najčastejšie vnímame chlad, ktorý sa šíri od podlahy, ktorý môžete eliminovať správnou izoláciou pod  vami zvolenou podlahou. Univerzálna pena alebo iný materiál sa o vaše pohodlie a väčšie teplo určite postarajú.

Správne nastavenie teploty

Aby ste na vykurovaní ušetrili, mali by ste vedieť s teplom aj správne hospodáriť. Ide o interiérovú teplotu a v konkrétnej miestnosti, ktorá by mala byť optimálna a rovnaká aj keď sa v dome nenachádzate, aby ste potom v príliš premrznutých izbách zbytočne opäť nevyhrievali aj chladné múry.

V tom vám pomôže regulátor na radiátore, ktorý si môžete pohodlne jedným otočeným nastaviť. Modernejšie domácnosti majú na to možno viac prepracovaný systém, základom je ale nájsť si vďaka nemu stálu teplotu.

Tu si dajte pozor na jednotlivé zóny – miestnosti, ktoré môžu byť vyhrievané inak. Závisí to od ich veľkosti a frekvencie využitia.

Nezabudnite ani na vetranie. Je to o výmene vzduchu, ktorá podporuje prúdenie správnej teploty. V zime vám však na to postačí len 5 minút. Zbavte sa neželaných únikov a vyskúšajte, či tieto veci naozaj fungujú, zima na vás čakať nebude.

Zdroj foto: ecoprodukt.sk

  • Kategórie

Podobné články