Orchidea

Orchidea: Najobľúbenejšie druhy a spôsob ich pestovania

Redakcia - 24. februára 2022 - 3391. zobrazení

Najprv bola kvetom len pre boháčov a panovníkov. Jej kráľovský vzhľad však neskôr zavítal aj do záhrad a domácností ľudí s nižším spoločenským postavením. Práve odtiaľ začali orchidey expandovať do rôznych kútov planéty, kde sa už roky pestujú ako jeden z najkrajších kvetov na svete.

Celosvetovú expanziu orchideí nezastavili ani vyššie nároky na pestovanie, ktoré sú pre tieto pôvabné rastliny typické. Práve vďaka nim sa môžu pochváliť veľmi dobrou odolnosťou voči škodcom a s tým súvisiacou dlhodobou trvácnosťou. Výsledkom skvelej kondície a zdravého rastu sa následne stáva elegantná orchidea s veľkými kvetmi sfarbenými v rôznych odtieňoch. Najkrajšie a najtrvácnejšie budú vtedy, ak rastline vytvoríme optimálne podmienky a zaistíme jej správny spôsob pestovania.

Orchidea

Orchidey majú pôvod takmer na celom svete

Vyššie nároky na pestovanie nemajú všetky druhy orchideí. Požiadavky na polohu, zeminu či intervaly polievania sa odlišujú v závislosti od konkrétneho druhu a jeho pôvodu. Pôvodných domovov, kde orchidea dodnes rastie vo voľnej prírode, má táto rastlina niekoľko. Miestami s najpočetnejším druhovým zastúpením sú tropickejšie oblasti Strednej Ameriky a východnej Ázie. Mnohé elegantné druhy však nájdeme aj v Austrálii či dokonca v náročných sibírskych podmienkach. Nechýba ani zopár afrických a blízkovýchodných odrôd, ktorým sa darí najmä v suchších polopúštnych oblastiach. Zastúpenie má aj Stredomorie a časť Európy v miernom pásme.

História orchideí a ich pestovanie v minulosti

 • Orchidey sa vo svete pestujú už od čias staroveku.
 • V Číne boli pestované pred viac ako 2500 rokmi.
 • Číňania ich pôvodne pestovali pre liečivé účinky.
 • Neskôr sa stali obľúbenými okrasnými rastlinami.
 • Ázijské druhy sa do Európy dostali v 17. storočí.
 • V 18. storočí boli privezené aj druhy z Ameriky.
 • V 19. storočí sa rozmohlo šľachtenie orchideí.

Orchidea patrí k druhovo najpočetnejším rastlinám

Táto kráľovská kráska patrila medzi druhovo najpočetnejšie rastliny aj pred začatím kríženia. Šľachtenie však rozšírilo zoznam druhov a ich hybridov o stovky odrôd. Botanici v súčasnosti evidujú približne 30 000 druhov a tisícky hybridov. Jednotlivé druhy sa môžu líšiť rôznymi znakmi. Najčastejšie sa jedná o rozdiely vo výške rastliny, v tvare jej tela či v sfarbení kvetov, ktoré sú najčastejšie biele, ružové, fialové alebo sfarbené viacerými odtieňmi súčasne. Ďalším rozdielom je čas rozkvetu a dĺžka doby udržania kvetov na rastline. Niektoré druhy dokonca kvitnú dvakrát za rok, pričom ich kvety môžu ostať rozkvitnuté 3 až 4 týždne.

Orchidey

Ktoré druhy orchideí sú najčastejšie pestované?

Orchidea Katleja

V zozname najpestovanejších orchideí nájdeme niekoľko desiatok katlejí. Do tohto rodu totiž patrí viac ako 50 druhov, ktoré pestovateľov lákajú pestrofarebnými kombináciami kvetov. Všetky druhy pochádzajú z Južnej Ameriky, vďaka čomu majú aj mierny exotickejší nádych.

Orchidea Lišajovec

Vyše 50, podľa niektorých botanikov až viac ako 60 druhov má aj rod lišajovec. Vybrané druhy patriace do tohto rodu sú v Európe jednými z najpestovanejších. Typické sú veľkými bielymi alebo ružovými kvetmi. U niektorých druhov sú celkom bežné kombinácie ružového kvetu s bielou textúrou v jeho strede a po okrajoch.

Orchidea Cymbídia

Zo svetlomilných cymbídií sa v interiéroch pestujú len miniatúrne odrody, ktoré dorastajú do výšky okolo 50 cm. Tie väčšie majú výšku takmer 1 m, takže vhodné budú skôr do záhrady. Bez ohľadu na výber miesta, výsledkom správneho pestovania cymbídií sa stanú elegantné červené alebo purpurové kvety, ktoré rozžiaria akýkoľvek interiér aj exteriér.

Starostlivosť o jednotlivé druhy orchideí sa veľmi nelíši

Kým vzhľad a veľkosť jednotlivých druhov orchideí sa trochu líši, z hľadiska starostlivosti sú všetky skoro rovnako náročné. V nárokoch na pôdu, vodu a polohu rastliny sú len minimálne rozdiely, ktoré vyplývajú z toho, kde sú orchidey pestované. Iné požiadavky na teplo a svetlo majú rastliny pestované doma v interiéri, iné tie, ktoré pestujeme vonku, prípadne na balkóne alebo na terase. Čas výsadby, typ vody vhodnej na polievanie či typ hnojiva je však rovnaký bez ohľadu na konkrétny druh a miesto jeho pestovania.

Pestovanie orchideí

Optimálne podmienky na pestovanie orchideí

Poloha

Všetky orchidey sú svetlomilné, takže vhodnou polohou pre ich zdravý rast budú presvetlené miesta. Umiestneniu na priamom slnku by sa však mali vyhýbať. Niektoré druhy zvládnu aj polotieň alebo mierne tmavé miesta s pomerne slabšou intenzitou denného svetla. Týka sa to najmä druhov s pôvodom vo vyššie položených podhorských oblastiach.

Teplota

Tepelné nároky sa u orchideí menia v závislosti od ročného obdobia. Kým v lete ocenia vyššie teploty až do 25 °C, v zime si vystačia s teplotou od 10 do 15 °C. Vzhľadom na bežné izbové teploty na úrovni od 17 do 22 °C sa však pestujú pri vyšších teplotách. V takom prípade je potrebné ich umiestniť ďalej od radiátora, aby teplo nesálalo priamo na rastlinu.

Vlhkosť

Každá orchidea ocení vyššiu vlhkosť, obzvlášť pri pestovaní vo vnútri domácnosti, kde je vzduch o niečo suchší. Viac vlhkosti jej doprajeme pravidelným zvlhčovaním vzduchu a rosením listov pomocou klasického rozprašovača. Rosenie zároveň orchideu ochraňuje pred roztočmi alebo inými škodcami, ktorým sa darí práve v priestoroch so suchým vzduchom.

Substrát

Výber zeminy je pri prípravách na pestovanie orchideí jedným z hlavných krokov. Od tohto výberu bude závisieť kondícia rastliny, rýchlosť a kvalita jej rastu aj dĺžka rozkvetu. Aby bola orchidea zdravá, krásna a odolná voči škodcom, potrebuje dostatočne prevzdušnený substrát. Vďaka nemu sa vyhne hnilobe koreňov, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny jej úhynu.

Náš TIP na kvalitné hnojivá a substráty pre orchidey

Hnojivo

Substrát

Hnojivo

Hnojivo pre orchidey
Hodnotenie

Cena: od 2.99 €

Substrát na orchidey
Hodnotenie

Cena: od 2.99 €

Hnojivo na orchidey Substral
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Správna starostlivosť o orchidey po výsadbe

Zálievka

Spomínaná hniloba koreňov súvisí najmä s premáčaním rastliny posadenej v slabo prevzdušnenej pôde. Orchideu však nie je vhodné polievať pred uschnutím zeminy ani vtedy, keď je posadená v dostatočne vzdušnej pôde. Okrem polievania pôdy zvlhčujeme rastlinu aj pravidelným rosením listov. Pri druhoch s tenšími listami stačí rosiť raz za týždeň. Rastliny s hrubšími listami môžeme rosiť každé 3 až 4 dni.

Hnojenie

Intervaly hnojenia závisia od konkrétneho pestovaného druhu. Väčšina z nich si vystačí s hnojením raz za 2 až 3 mesiace. Mladšie rastliny sa hnoja raz za mesiac, v prípade cymbídií každé 2 týždne. To však platí len počas vegetačného obdobia, kedy mladá orchidea pri raste spotrebúva väčšie množstvo živín.

Strihanie

Orchidey sa strihajú len kvôli odstráneniu poškodených alebo odumretých častí rastliny. Zdravé zelené časti sa nestrihajú. Ich zastrihávanie môže poškodiť zvyšok rastliny. Pred strihom sa odporúča vydezinfikovať nožnice alpou alebo alkoholom. Tým zabránime prenosu infekcií, čím umožníme rastline naďalej rásť a svojím vzhľadom skrášľovať priestor.

Bugenvilea: Najkrajšie druhy, podmienky na pestovanie, starostlivosť

Viete, ako sa pestuje bugenvilea? Aká poloha je pre bugenvileu najlepšia? Ako často je potrebné bugenvileu hnojiť? Kedy rastlinu strihať?

Bugenvilea

5 „naj“ zaujímavostí o orchideách na záver

 • Najmenší evidovaný druh tejto rastliny dorastá do výšky iba 0,5 cm.
 • Doposiaľ najväčšia vypestovaná orchidea dosahovala výšku 3 metre.
 • Najväčšou orchideou rastúcou na Slovensku je črievičník papučkový.
 • Najdrahšia orchidea na svete sa vydražila za rekordných 200 000 USD.
 • Za najškaredšiu orchideu bol vyhlásený madagaskarský druh Gastrodia agnicellus.

Autor: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články