Kuchynské obklady

Aké obklady do kuchyne momentálne letia?

Redakcia - 14. novembra 2019 - 5604. zobrazení

Pekný obklad dokáže dať vášmu interiéru novú a originálnu vizáž. Pokiaľ vsadíte na obklad so správnou farbou, resp. textúrou, sviežosť a krajší estetický dojem prinesie aj do kuchyne, kde okrem trendy doplnku poslúži tiež ako praktický pomocník.

Trendy v interiérovom dizajne sa neustále menia. „Doplácajú“ na to aj obklady do kuchyne, ktoré tak majitelia bytov a rodinných domov pravidelne nahrádzajú novými módnymi kúskami. Tie im umožňujú siahnuť po ešte originálnejšom dizajne a zároveň využiť možnosť obložiť si steny v kuchyni kvalitnejším a odolnejším obkladom, ktorý sa prispôsobí podmienkam u vás doma.

Klasické vs. veľkoformátové obklady do kuchyne

Výrobcovia pochopili, aké obklady do kuchyne sú v poslednom období najžiadanejšie, a preto sa začali sústrediť na dva hlavné typy týchto doplnkov. Do súboja o ovládnutie kuchýň tak popri rôznych typoch klasických formátov zapojili aj tie veľkoformátové.

Klasické obklady do kuchyne
 • Klasické obklady do kuchyne – Pre tento formát sú typické menšie štvorčeky v jednoduchších prevedeniach. S tým sa však spája väčšie množstvo škár, ktoré môže byť pre mnohých brzdou vkusného dizajnu.
 • Veľkoformátové kuchynské obklady – Komu vadí viacej škár, ten bude zrejme preferovať veľkoformátové obklady. Nielen kvôli modernejšiemu dizajnu, ale aj pre ich jednoduchšiu údržbu.
Veľkoformátové obklady do kuchyne

Obklady do kuchyne – praktické aj estetické!

Nech už vsadíte na ktorýkoľvek z formátov a štýlov, kuchynské obklady nebudú slúžiť len ako pekný doplnok. Okrem vyplnenia (nielen) priestoru za, resp. nad kuchynskou linkou majú byť aj praktickým pomocníkom, ktorý dokáže chrániť stenu pred fľakmi, mastnotou a inými nečistotami vznikajúcimi pri príprave jedál. Pri jeho výbere sa tak oplatí vsádzať na taký typ obkladačiek, ktoré sa dajú rýchlo a ľahko vyčistiť, prípadne aj čo najjednoduchšie vymeniť.

Náš TIP na kvalitné kuchynské linky

Tempo Kondela

Lady

Klanton

Kuchynská linka Tempo Kondela
Hodnotenie

Cena: 517.00 €

Kuchynská linka Lady
Hodnotenie

Cena: 703.00 €

Kuchynská linka Klanton
Hodnotenie

Cena: 375.00 €

Výber kuchynských obkladov podľa štýlu

Ak viete, aký formát vám vyhovuje a aké úlohy má nový obklad plniť, môžete sa zamerať na konkrétny štýl jeho vzhľadu. Možností je viac než dosť, takže vyberú si aj tí najnáročnejší.

Výber kuchynských obkladov - obklady do kuchyne
 • Rustikálne – Sú nenápadné a splývajú s prostredím, no predsa upútajú pozornosť. Rustikálne obklady do kuchyne sa vyznačujú najmä neutrálnymi farebnými tónmi, ktoré pôsobia hrejivo.
 • Vintage – Snehobiela charizma typická pre vintage štýl vás môže povznášať aj pri pohľade na obklady do kuchyne. Obzvlášť zažiari pri kombinácii s hnedými a pastelovými doplnkami.
 • Mozaika – Mozaikové obklady do kuchyne s veľkým počtom škár sú v mnohých interiéroch stálicou. Obľúbené sú najmä pre svoju nadčasovosť a hravé optické triky.
Obklady do kuchyne
 • Retro – Pri retro obkladačkách máte stále do činenia s klasickými formátmi, no už v trochu odviazanejšom štýle. Chýbať nesmú vzorované textúry a často aj pestrejšie farebné prvky.
 • Moderné – Pod moderným obkladom sa rozumejú veľkoformátové kachličky s výraznejším akcentom. Navyše, v prípade 3D obkladačiek alebo metalických textúr pôsobia dosť luxusne.

Aké výhody a nevýhody ponúkajú murované sprchové kúty?

Viete, aké výhody majú murované sprchové kúty? Na čo by ste pri ich realizácii nemali zabudnúť? Murované sprchové kúty nemajú mnoho nevýhod…

Murované sprchové kúty

Obklady do kuchyne v rôznych materiáloch

 • Sklenené – Obkladačky zo skla vzbudzujú neskonalý pôvab a dokážu vyniknúť v akejkoľvek kuchyni. Mínusom je, že na nich vidno každú jednu škvrnu, no na druhej strane, sa veľmi ľahko čistia. Riešením by mohli byť obklady z kaleného skla, no s tými zatiaľ výrobcovia iba experimentujú.
Sklo do kuchyne
 • Keramické – Keramické obklady si už roky držia prvenstvo v predaji. Dopyt po nich narastá kvôli viacerým výhodám od jednoduchej údržby a dostupných cien až poširokú variabilitu jednotlivých modelov.
 • Kamenné – Nie každý má rád chladne a surovo pôsobiaci kameň, takže kamenné obklady do kuchyne sa nájdu len vo vybraných domácnostiach. Problémom je aj náročnejšia údržba a nie vždy dobrá schopnosť zladiť sa s kuchynskou linkou.
 • Imitácie kameňa – Podstatne jednoduchšiu údržbu si vyžadujú obklady s imitáciami kameňa. Navyše, tie sú cenovo dostupnejšie ako obkladačky z pravých kameňov, čo kupujúci pocítia najmä pri atrapách žuly alebo mramoru.
 • Drevené – Kým obklady z vyššie uvedených materiálov vsádzajú na kachličky, tie drevené využívajú formu tenkých líšt. Ide o starú školu, ktorá si však v niektorých kuchyniach drží miesto napriek slabšej odolnosti voči vlhkosti a výparom.
Kuchyňa - kuchynské obklady

Súčasný interiérový dizajn sa už nedrží striktnej konvencie a mnohé z aktuálnych trendov sa snažia prekračovať hranice. Platí to aj pri obkladoch, pri ktorých sa uplatňujú rôzne netypické variácie. Kuchynské obklady tak môžu byť zároveň klasické aj veľkoformátové, excentrické aj také, ktoré splývajú s prostredím. Hlavne nech dobre vyzerajú a plnia si svoju praktickú úlohu.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články