Máte doma vždy pripravenú lekárničku s najnutnejšími liekmi a inými zdravotníckymi potrebami? Ak ste na túto otázku odpovedali „Nie“, je načase spozornieť. Na jeseň rastie množstvo ochorení, pri ktorých sa vám doma zíde rýchla a účinná pomoc.
Aký by mal byť jej obsah?
Lekárnička vždy poruke
Stalo sa vám už, že ochorel niektorý člen domácnosti a vy ste doma nenašli žiadny vhodný liek? Bežať v nedeľu do jedinej otvorenej lekárne v meste nie je ničím príjemným. O to viac, ak ste doma sami a pomoc by ste potrebovali práve vy.
Pre takéto prípady je dobré mať doma pripravené aspoň základné lieky. Počas jesene a zimy je k nim vhodné pridať aj vitamíny a minerály na podporu imunity. Samozrejmosťou by mali byť obväzy a iné potreby na prvú pomoc pri úraze.
Prvá pomoc na odreniny, rezné rany a popáleniny
V domácnosti sú najčastejšími úrazmi drobné rezné rany a popáleniny. Ak máte malé deti, počítať je potrebné s odreninami, vyskytnúť sa môže aj trieska v pokožke. Menšie poranenia bez problémov zvládnete ošetriť aj doma, pri tých rozsiahlejších by ste mali vedieť poskytnúť nevyhnutnú prvú pomoc.
Potrebovať budete obväzy, elastické obväzy, leukoplast a náplasti s vankúšikom. V lekárničke by nemali chýbať ani pinzeta, nožnice, sterilné rukavice, dezinfekcia, gáza a trojrohá šatka. Poruke by ste mali mať tiež prípravky na ošetrenie popálenín, bolesť svalov a kĺbov aj masť na opuch (napríklad octanovú).
Lieky na bolesť a proti horúčke
Na rýchlu úľavu pri rôznych ochoreniach, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy, pomôžu analgetiká. Lieky proti bolesti hlavy by preto iste v lekárničke nemali chýbať. Bolesť hlavy sa môže vyskytnúť pri prechladnutí, vírusových a bakteriálnych ochoreniach, pochádzať môžu tiež zo zablokovanej krčnej chrbtice.
Nezabudnite na teplomer
Sprievodným znakom mnohých chorôb je zvýšená telesná teplota. Jej hodnotu vám pomôže spoľahlivo zistiť teplomer. V prípade nameranej hodnoty nad 38 °C je potrebné podávať lieky na horúčku.
Tieto lieky obsahujú paracetamol, ibuprofen alebo kyselinu acetylosalicylovú. Pozor na správne dávkovanie! Lieky na horúčku podávajte len v odporúčanom množstve, dodržiavajte pritom stanovené intervaly. Ak horúčka neklesá, vyskúšajte iné spôsoby na jej zníženie a vyhľadajte lekársku pomoc.
Proti prechladnutiu aj pri chrípke
V jesennom období rastie počet prechladnutí, pomaly nastupuje tiež sezóna chrípky. Keďže majú vírusové ochorenia, akým je aj chrípka, rýchly nástup, pridajte do lekárničky lieky proti kašľu a nosné kvapky. Počas ochorenia bude potrebovať vašu pozornosť tiež oslabená imunita. Pomôžu jej bylinky na imunitu, ako sú echinacea, rakytník, baza, šalvia, lipa a šípky.
Vitamíny na imunitu — dôležitá prevencia
Počas leta má ľudský organizmus vyšší príjem dôležitých látok z čerstvého ovocia a zeleniny. V teplejšej časti roka preto nie je potrebné vitamíny na imunitu dopĺňať formou výživových doplnkov. To sa však mení s nástupom chladného počasia. Aby váš imunitný systém fungoval správne, dôležité sú vitamíny A, B, C, D, E, K.
Ucelený komplex týchto látok spolu s minerálmi vám poskytnú multivitamíny. Imunitu preventívne aj počas ochorenia podporia tiež betaglukány.
Na imunitu môžete kupovať tiež vitamíny pre deti. V množstve vhodnom pre vyvíjajúci sa organizmus ich obsahujú multivitamínové cmúľacie tablety a sirupy.
Na zdravé trávenie
Zdravé trávenie je dôležité na vstrebávanie všetkých potrebných živín do organizmu. Aby ste podporili jeho správne fungovanie, vhodné je dopĺňať probiotiká (laktobacily a bifidobaktérie). Pripravte sa aj na možné problémy a do lekárničky kúpte lieky na hnačku. Najvhodnejším je čierne uhlie, ktoré pomáha tiež pri kŕčoch, plynatosti a podráždenom žalúdku.
Lieky pre alergikov
Máte doma alergika? Presvedčte sa, že máte v lekárničke vždy dostatok antihistaminík. Lieky pre alergikov sú dostupné na lekársky predpis, niektoré sú voľne predajné. Pri slzení alebo svrbení očí podráždených alergénom pomáhajú očné kvapky, ktoré by mali tvoriť súčasť vašej lekárničky.
Zdroj obrázkov: Kostikova Natalia, LightField Studios / Shutterstock.com