Trendy materiály v roku 2021

Materiály v interiéri: trendy na rok 2021

Redakcia - 15. septembra 2021 - 1655. zobrazení

Každý rok je jedinečný a prinesie so sebou nové trendy v interiérovom dizajne. Či už ide o farbu roka, interiérový štýl alebo iné dekoračné prvky. Inak tomu nie je ani v prípade materiálov. Rok 2021 so sebou priniesol rovno niekoľko druhov materiálov a ich kombinácií, vďaka čomu si príde na svoje úplne každý. Hľadáte nový kúsok do svojej obývačky alebo rekonštruujete kuchyňu? Poďte sa spolu s nami pozrieť na najobľúbenejšie materiály, ktoré by u vás doma jednoznačne nemali chýbať!

Zamat – elegantný a luxusný

Táto mäkká tkanina sa v minulosti používala predovšetkým na výrobu luxusných odevov. Dnes už zamat nepatrí medzi exkluzívne materiály a okrem oblečenia ho môžete nájsť aj v interiéri. Tento materiál patrí k obľúbeným už niekoľko sezón, ale tento rok ukazuje svoju skutočnú silu. Pôsobí elegantne, luxusne a je veľmi príjemný na dotyk. Najlepšie je ho kombinovať s inými mäkkými a luxusnými tkaninami, akými sú satén a hodváb.

Zamat sa jednoducho kombinuje aj s akýmkoľvek štýlom bývania a preto ho môžeme vidieť na pohovkách, kreslách, taburetkách či stoličkách. Ak neradi experimentujete, siahnite po doplnkoch v zamatovom prevedení. Umiesnite na pohovku zamatové vankúše v rôznych veľkostiach a farbách. Čím viac vankúšov, tým luxusnejší dojem! Farebná škála je tiež veľmi široká: od svetlo ružovej a ľadovej modrej až po teplú bordovú, okrovo žltú či olivovo zelenú farbu. Možností je neúrekom a zamatových prvkov sa netreba v žiadnom prípade obávať.

Zamatové stoličky

Terazzo – absolútny hit tohto roka

Veľmi obľúbenou novinkou tohto roka je terazzo. Tento škvrnitý kameň je vyrobený zo zvyškových materiálov, akými sú napríklad mramor, žula a sklo. Práve preto je terazzo k dispozícii v rozmanitých farbách a kombináciách. Je veľmi elegantný, odolný a jednoduchý na údržbu a čistenie. Jeho spracovanie môžete nájsť na nábytku, v kúpeľniach či na podlahách a schodiskách. Veľa ľudí ho volí predovšetkým do kuchyne, nakoľko sa pri varení nepoškodí a vydrží vám celé roky.

Okrem iného krásne vynikne aj na menších doplnkoch, akými sú podložky pod poháre, svietniky či dekoračné podnosy. Škvrnitý vzor typický pre materiál terazzo môžete vidieť aj na tapetách či bytovom textile. Je to absolútny hit roka 2021, ktorý okamžite upúta vašu pozornosť!

Terazzo

Akryl – zaujímavý a nadčasový

Akryl ako materiál určite poznáte z módneho priemyslu, kde sa objavuje na šperkoch alebo kabelkách. Vedeli ste však, že tento všestranný materiál je obľúbený aj v interiérovom dizajne? V kombinácii s rôznorodými materiálmi a štýlmi bývania pôsobí zaujímavým a nadčasovým dojmom. Akryl môžete nájsť v podobe vlákna alebo akrylového skla tzv. plexiskla. Dostupný je vo všetkých farbách dúhy a v závislosti od jeho aplikácie je priesvitný.

Akryl sa môže nachádzať v rôznych bytových textíliách, akými sú koberce, dekoračné vankúše či deky, kde sa kombinuje so zmesou bavlny alebo vlny. Vyrábajú sa z neho aj stoly, stoličky či taburetky. Takéto kusy nábytku je vhodné použiť predovšetkým do menších miestností, do ktorých jeho transparentný vzhľad prinesie ľahkosť a vzdušnosť. Mnoho dizajnérov má preto akryl v obľube a už nejaký čas ho zapracováva do svojej tvorby.

Akrylové dekorácie

Čo je riasoguľa a ako sa dá doma vypestovať?

Viete, čím je charakteristická riasoguľa? Aké druhy poznáme? Aká je ideálna teplota vody? Ako často by ste mali meniť vodu v akváriu?

Riasogule

Ľan – prírodný a odolný

Asi každý z nás nájde vo svojom šatníku aspoň jednu vec z tohto príjemného materiálu. Veľké množstvo ľanových rastlín pochádza hlavne z Európy, ktorá vďaka vlhkému západoeurópskemu morskému podnebiu zabezpečuje rastlinám ideálne podmienky. Pri ich spracovaní sa spotrebujú všetky časti rastliny až po semená. Ľan je preto multifunkčný výrobok s nulovým odpadom a malou ekologickou stopou!

Od obrusov cez tienidlá na lampy až po vankúše či obliečky na posteľ – tento materiál je veľmi nadčasový, univerzálny a vďaka svojmu vzhľadu robí každú miestnosť útulnejšou. Na posteľnej bielizni vyrobenej z ľanu je skvelé to, že je hypoalergénna, antibakteriálna a prispôsobuje sa teplote. V zime bude príjemne teplá a v lete vás naopak schladí. Materiál je k dispozícií v mnohých farebných prevedeniach. Ak ste milovníkom hesla „Viac je viac!“, voľte skôr tmavé odtiene ľanu, ktoré dodajú pocit luxusu.

TIP:

Ľan sa spracováva nielen ako textilný výrobok, ale môžete ho nájsť aj na stene. Ľanová tapeta na stenu je absolútny hit tohto roka!

Ľanové obliečky

Ratan – všestranný a populárny

Ratan je prírodný materiál, ktorý je obľúbený už niekoľko sezón. Nezáleží na tom či sa rozhodnete zaobstarať si z neho doplnky alebo väčšie kusy nábytku, vždy vnesie do vášho domova vzletný nádych a hrejivý podtón. Obľúbenosti sa teší aj vďaka svojej odolnosti, pružnosti a príjemnému prírodnému odtieňu. Hodí sa ku každému interiéru – od glamour cez boho až etno štýl.

Obľúbená je aj jeho umelohmotná náhrada v podobe polyratanu, ktorý je veľmi praktický. Nepodlieha UV žiareniu a vplyvom počasia v takej miere ako jeho prírodná verzia, a preto sa používa najmä na výrobu záhradného nábytku.

Ratanové kreslá

TIP:

Ak by ste sa chceli dozvedieť o materiáloch viac, neváhajte navštíviť užitočného sprievodcu – Materiály v interiéri.

Zdroj obrázkov: Westwing

  • Kategórie

Podobné články