Spálňa, v ktorej sa spí kráľovsky

Spálňa, v ktorej sa spí kráľovsky

Redakcia - 21. júla 2016 - 5807. zobrazení

Aj vy si po uponáhľanom dni plnom stresu zaslúžite miesto, ktoré bude pre vás oázou pokoja, oddychu a výdatného spánku. Miesto, kde túžite ukončiť aj naštartovať svoj deň. Ak máte pocit, že vašej spálni k dokonalosti niečo chýba, pomôžeme vám urobiť zopár šikovných zmien s veľkým efektom. Nech sa vám spí ako v bavlnke.

Posteľ a matrac – nepodceňte výber

Táto dvojica tvorí základný kameň dobrého spánku. Dnes je na trhu obrovské množstvo postelí v rôznych štýloch, materiáloch i farebných prevedeniach. Nemusíte sa vždy držať toho, čo je práve „in“. Posteľ si vyberajte pocitovo s dôrazom na materiály a farby, ktoré s vami ladia. Minimálna šírka postele pre kvalitný spánok je 80 cm pre osobu, čiže manželské lôžko by malo byť široké aspoň 160 cm. Súčasné trendy umiestňujú posteľ aj do priestoru, no podľa štúdií o zdravom spánku je ideálna posteľ opretá čelom o stenu oproti dverám. Dobrú posteľ treba doplniť kvalitným matracom, rozhodne na ňom nešetrite. Myslite na to, že bude s vami spávať noc čo noc aspoň 10 rokov.

Ideálne farby

Farby ovplyvňujú psychiku človeka – to nie je žiadna novinka. Keď sa rozhodujete, v akých odtieňoch ladiť vašu spálňu, voľte farby a ich kombinácie, ktoré nevyvolávajú príliš silné emócie. Najlepšie spravíte, ak si vyberiete upokojujúce zemité, teplé odtiene, ktorých základom je hnedá, béžová, krémová čí jemne oranžová. Výborné sú aj tóny modrej, ktoré majú upokojujúci účinok. Ak túžite po väčšom prítmí a intimite, môžete skúsiť aj tmavšie odtiene. U dizajnérov je obľúbená aj čierna, ale aj tu platí – všetko s mierou.

bed-1078919_1920

Neporiadok musí preč

Ak sa z vašej spálne stala pracovňa, šatník a sklad nepotrebných vecí v jednom, zmeňte to. Neporiadok a čokoľvek, čo nesúvisí priamo so spánkom, pôsobí rušivo a môže spôsobiť, že sa vám ťažko zaspáva. Pokúste sa vymyslieť nejaké praktické úložné riešenia, aby ste získali čistý a usporiadaný priestor, v ktorom nebude nič rušiť vaše sny. Zákaz vstupu do spálne by mal platiť aj pre elektroniku a pracovné záležitosti.

Svetlá

Osvetlenia v spálni netreba veľa a nič by nemalo svietiť priamo do očí. Skúste trochu experimentovať s bodovým osvetlením. Hlavné stropné svietidlo môže nahradiť viacero menších svetiel – v ponuke je veľa štýlových nočných lámp či nástenných svietidiel. Romantike pristanú sviečky či vkusne vybratá stojanová lampa.

Všetko má byť príjemné na dotyk

Dajte si záležať aj na výbere posteľnej bielizne, v ktorej budete zaspávať. Upokojujúco pôsobia jemné vzory v neutrálnych farbách. Materiál si vyberajte taký, ktorý vám je príjemný na dotyk. Aby bola vaša spálňa naozaj útulná ako hniezdočko, doplňte ešte deky, pohodlné vankúšiky a mäkké koberčeky pod nohy, aby sa vám ráno z postele vykračovalo príjemne.

bed-890579_960_720

Zopár rád z feng–šuej

•    Pre spálňu je najlepším miestom juhozápadná časť vášho domu.
•    Za posteľou by mala byť stena a nie okno, ktoré vytvára pocit neistoty.
•    Zrkadlá by nemali byť obrátené smerom k posteli. Feng-šuej učenie dokonca tvrdí, že by zrkadlá v spálni nemali byť vôbec.
•    Spálni môžete dodať energiu, ktorá podporí manželstvo, romantiku, lásku a vzťahy. Dekoračné predmety, ružový kryštál v tvare srdca a iné symboly lásky môžu vo vašej spálni aktivovať šťastie v tejto oblasti.

  • Kategórie

Podobné články