Pestujeme kaktusy

Pestujeme kaktusy

Redakcia - 9. júla 2013 - 4066. zobrazení

Ľudia sa už od nepamäti venujú pestovaniu najrôznejších rastlín či iných drevín. Niektoré z nich si vyžadujú pravidelnú starostlivosť  a potrebné profesionálne zručnosti, aby rastlinka kvitla a rozrastala sa, no existujú aj také druhy, o ktoré sa môžu starať aj celkom prostí ľudia bez akýkoľvek skúseností, stačí im len láska a chuť k pestovaniu.

Obľúbenými suchomilnými rastlinkami sú kaktusy, ktoré si mladí i starí obľúbili pre ich jednoduché zaobchádzanie a jedinečné, exotické tvary.  Rozoznávame množstvo rodov kaktusov a v rámci každého rodu môžeme hovoriť o viacerých druhoch, ktoré sa odlišujú predovšetkým svojím vzrastom – celkovým tvarom (malé, veľké), farbou či schopnosťou kvitnúť. Predtým ako sa rozhodnete pre kúpu kaktusu, mali by ste si v prvom rade vybrať, aký druh chcete pestovať. V dnešnom článku vám prinášame základné informácie o týchto pichľavých rastlinkách.

cacti-664262

Podľa čoho vybrať zeminu?

Najjednoduchším spôsobom je zavítať do záhradkárstva, kde nájdete špeciálny substrát určený pre pestovanie tejto suchomilnej rastliny. Veľa pestovateľov však dáva prednosť vlastnej výrobe, ktorá je jednoduchá a zároveň môže ušetriť aj vaše finančné prostriedky. Čo budete potrebovať? Stačia tri prísady na vyrobenie univerzálneho priepustného substrátu. Tou prvou je kvalitná záhradná zmes, potom nasleduje hrubý piesok (niektorí radšej používajú jemný štrk) a poslednou prísadou je rašelina, ktorá zvyšuje kyslosť celého substrátu. Pred použitím sa odporúča sterilizovať vytvorený substrát (napríklad v mikrovlnke), čím sa odstránia škodcovia a semená burín.

Kam umiestniť tieto suchomilné rastlinky?

Kaktusy priam zbožňujú priame slnečné svetlo (stačí vám predstaviť si akýkoľvek western, kde ste mohli vidieť rásť práve kaktusy na rozpálenej púšti), preto sa ich odporúča umiestniť na miesto, kde majú dostatok svetla – či už to môže byť  kdesi v záhrade, na terase alebo na balkóne, ak bývate v byte bez bazéna, vyložte svoje kaktusy na parapetu alebo na iné miesto v blízkosti okna – dodržte však vzdialenosť menšiu ako 0,5 metra.

cactus-804396_640

Ako často polievať?

Pri týchto pichľavých rastlinkách platí, že niekedy je menej viac, alebo málo je niekedy najviac. Ak kaktusy nepolejete aj viac dní, nič sa im nestane, skôr naopak. V zimných mesiacoch a v najteplejších mesiacoch (stred júla) sa neodporúča polievať túto rastlinku, v zime z dôvodu tzv. „spánku“ a v lete kvôli hrozbe hniloby. Ak sa pýtate koľkokrát za týždeň alebo mesiac treba polievať kaktusy, odpoveď znie: raz za týždeň (to je najideálnejšie). Najlepšia voda pre ich rast je dažďová, ktorá nie je chemicky upravená ako taká bežná pitná voda. S polievaním súvisí aj hnojenie. Tak ako každú rastlinu, aj kaktus môžete pohnojiť, no opäť len veľmi zriedka.

aloe-vera-1045_640

Kedy presádzať kaktusy?

Pokiaľ pestujeme malý kaktus, odporúča sa presádzať ho maximálne raz za rok, no nie je to nevyhnutné. Ak hovoríme o starších a väčších kaktusoch, stačí ich presádzať aj raz za štyri roky. Ako zistiť kedy to je potrebné? Rastlina to dá sama najavo – zo zeme jej začnú vytŕčať korene. Pri presádzaní preto vždy voľte o niečo väčší črepník ako je ten predchádzajúci, aby mala dostatok miesta na rast.

Kaktusy sú vďačnými rastlinkami, ktoré vás neukrátia o veľa voľného času, no zato vám – pri istej starostlivosti o ne – budú skrášľovať váš príbytok.

  • Kategórie

Podobné články