Pohovka Alida v interiéri

Pohovka na nožičkách dokáže miestnosť opticky zväčšiť

Reklamný článok - 21. mája 2020 - 2040. zobrazení

Jedno z odporúčaní učenia feng šuej hovorí o tom, že sedačka alebo pohovka by mala byť na nožičkách s voľným priestorom pod ňou. Je to jednoduchý ťah, ktorý pomôže opticky zväčšiť aj tú najmenšiu miestnosť. Je to ale praktické? Akej pohovke dáte prednosť vy?

Pohovejte si na pohovke

Naše štatistiky dokazujú, že pohovka patrí medzi najvyhľadávanejší nábytok. Jej poslaním je dodať priestoru praktickú hodnotu, využiteľnosť a zabezpečiť komfort všetkým členom domácnosti. Zároveň ju môžeme vnímať ako istý dekoratívny prvok. Jej farba aj materiálové prevedenie dokáže celkom zmeniť charakter miestnosti a nastaví jej štýl. Pohovka vie ovplyvniť náš prvý dojem z obývačky.

Vyberte si vhodnú veľkosť

Farba a materiál nie sú jediné veci, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere novej pohovky. Rovnako dôležitá je aj veľkosť pohovky. V tomto prípade však neplatí, že čím väčšia, tým lepšia. Pohovku potrebujete zakomponovať do priestoru, preto jej veľkosť ovplyvňuje aj rozmer miestnosti a ďalší nábytok, s ktorým treba počítať.

Pohovka je vyrábaná vo veľkosti 3-sedu, 2-sedu, a výnimočne aj 2,5-sedu. Pred kúpou si ju predstavte v interiéri, zamyslite sa nad tým, aký vplyv bude mať na celkový vzhľad miestnosti aj na váš každodenný život. Do malej obývačky jednoducho nepatrí veľká robustná pohovka, aby ste si obili koleno každý raz, keď pôjdete okolo nej.

Pohovka Alabama scaled

S nožičkami alebo bez?

Dizajn pohovky je taktiež rozhodujúci. Je to azda prvé, čo nás na pohovke upúta. Klasická, tradičná, moderná, v provensálskom či škandinávskom štýle. Možnosti je neúrekom. Pohovku si väčšinou vyberáme podľa štýlu miestnosti, prípadne celej domácnosti. Potom sú tu špeciálne prevedenia pohoviek, ako napr. Big Sofa alebo Chesterfield.

Našu náklonnosť k vybranej pohovke dokáže veľmi rýchlo zmeniť použitý materiál. Ten, kto dáva prednosť pravej koži, sa sotva uspokojí s umelými náhradami. Textílie sa zas hrdia vlastnosťami, pre ktoré sú ideálne aj pre alergikov. Veľmi obľúbená je kombinácia materiálov.

Kovová pohovka Diana

Konečne sa dostávame k „nožičkám“. Nielen farba a materiál určujú dizajn gauča. To, ako vám pohovka poslúži, viete ľahko vyčítať aj z ďalších charakteristických znakov. Voľný priestor pod sedačkou väčšinou znamená, že pohovka je pevná a bez úložného priestoru. Niektoré pohovky na nožičkách sú rozkladacie, no sú menej stabilné a zväčša nie sú určené na každodenné spanie.

Naopak, pohovky, ktoré majú plnú spodnú časť, sú praktickejšie a oplývajú viacerými funkciami. Pod pohovkou môže byť ukrytá druhá časť sedačky. Keď potiahnete praktickým uškom, dokážete gauč rozložiť na plnohodnotné lôžko. Niektoré pohovky tam ukrývajú úložný priestor, ktorý tiež určite využijete. Sedačky s úložným priestorom oceníte predovšetkým v malom byte, kde je každý centimeter dôležitý.

Prečo nová pohovka?

Pohovku používame denno-denne. Je preto prirodzené, že po čase stratí svoj tvar, kvalitu aj funkčnosť. Vysedená s deformovanou sedacou časťou nedokáže ponúknuť taký komfort, ako na začiatku. Po novej pohovke sa obzeráme aj vtedy, ak nás čaká sťahovanie či rekonštrukcia. Keď do dvojčlennej rodiny pribudne nový prírastok, rodičia často zistia, že ich kožená pohovka je veľmi nepraktická pri malých deťoch.

Rovnako nás k výmene gauča môžu doviesť domáce zvieratká, ktoré zanechávajú chlpy. Niektorý typ pohoviek sa čistí ľahšie ako iné, nie všetky sedačky sú teda vhodné do rodiny s deťmi či zvieratami.

Kupovať online?

Ako sme už vyššie spomínali, často dochádza k tomu, že hoci sa nám sedačka na prvý pohľad páči, skutočnosť môže byť celkom iná. Preto odporúčame kupovať pohovku v kamenných predajniach, kde si môžete na nej posedieť, vyskúšať ju a celkom sa stotožniť s kúpou.

3 sed Tifany scaled

Dnes však už aj kúpa cez e-shop s nábytkom je už bezproblémová záležitosť. Zo zákona totiž máte právo zakúpený tovar do 14 dní vrátiť, a to aj bez udania dôvodu. Nemusíte sa teda obávať, že si pohovku, ktorá sa vám napokon nebude páčiť, budete musieť nechať.

  • Kategórie

Podobné články