Železobetón

Železobetón: Materiál, ktorý už 150 rokov ovláda stavebníctvo

Redakcia - 4. decembra 2019 - 3557. zobrazení

Prebiehala druhá polovica 19. storočia a architekti hľadali nový stavebný materiál schopný zvládnuť veľkú stavebnú revolúciu. K tej došlo v roku 1867, kedy bol oficiálne prvýkrát použitý železobetón. Vtedy asi nikto netušil, že tento stavebný materiál bude ovládať stavebníctvo aj po 150 rokoch.

Železobetón

Príbeh železobetónu vznikol nečakane a podľa viacerých je jeho úspešná cesta na vrchol iba dielom náhody. No náhodou sa žiadnemu stavebnému materiálu nepodarí ovládnuť svetové stavebníctvo a podieľať sa na realizácii miliónov budov v rôznych kútoch planéty. A už vôbec nie vydržať na tróne celých 150 rokov, čo ani zďaleka nie je posledným veľkým výročím tohto stavebného materiálu.

Železobetón v záhradnej architektúre

Špekulácie o náhodnom presadení sa železobetónu spôsobuje príbeh jeho vzniku. Svoje prvé uplatnenie totiž nenašiel pri výstavbe nejakej významnej budovy, ale pri formovaní kvetináča. Otcom metódy známej ako vypĺňanie betónových vrstiev železnými drôtmi, pri veľkých konštrukciách železnými tyčami, sa stal Joseph Monier, francúzsky záhradný architekt, ktorý túto metódu prvýkrát použil pri spevňovaní exteriérových betónových kvetináčov.

Náš TIP na záhradné kvetináče

Blumfeldt Airflor

Blumfeldt Luxflor

Blumfeldt Solidflor

Kvetináč betónový
Hodnotenie

Cena: od 149.90 €

Betónový kvetináč
Hodnotenie

Cena: od 114.90 €

Betónový kvetináč sivý
Hodnotenie

Cena: od 79.90 €

Spojenie betónu s oceľovou výstužou

Po tom, čo Monierove kvetináče prestali pod vplyvom mrazov a silného vetra praskať, bolo jasné, že kombinácia železa a betónu prinesie na scénu kvalitný prvok. O nový stavebný materiál začal byť záujem aj pri realizácii menších domov, kde sa tiež osvedčili betónové vrstvy vyplnené pevnou oceľovou výstužou. Tá dokázala vydržať tlak vyvíjaný pri výstavbe, čím sa betónové vrstvy prestali poškodzovať.

Príťažlivosť pohľadového betónu ovládne vaše zmysly…

Viete, prečo je pohľadový betón stále obľúbeným a vyhľadávaným? Prečo je pohľadový betón IN aj v roku 2019? Aké je jeho využitie v interiéri?

Pohľadový betón v interiéri

Železobetón a jeho cesta na trón stavebných materiálov

Pozitívne ohlasy na kvalitu a odolnosť nového stavebného materiálu sa rýchlo šírili do sveta. Vzhľadom na to, začali pribúdať železobetónové budovy raketovým tempom a už začiatkom 20. storočia z nich postavili prvý most, prvý bytový komplex a dokonca aj prvú výškovú budovu. Odvtedy sa železobetón stal súčasťou skoro všetkých veľkých projektov na Západe a spečatil nadvládu nad stavebníctvom 20. storočia.

Železobetón

Nech prechádzame akoukoľvek krajinou a akýmkoľvek mestom, na železobetónové budovy natrafíme všade. Na trhu sú síce nové, lacnejšie a zdá sa, že aj rovnako kvalitné materiály, no pri megalomanských stavbách si zatiaľ nezískali dôveru. Aj preto je pravdepodobné, že železobetón v budúcnosti oslávi ďalšie okrúhle výročia ako kráľ celého stavebníctva.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články