Príbeh železobetónu – materiál, ktorý už 150 rokov ovláda stavebníctvo

Príbeh železobetónu – materiál, ktorý už 150 rokov ovláda stavebníctvo

Redakcia - 4. mája 2018 - 315. zobrazení

Prebiehala 2.polovica 19.storočia a architekti hľadali nový materiál schopný zvládnuť veľkú stavebnú revolúciu. K tej došlo v roku 1867, kedy bol oficiálne prvýkrát použitý železobetón. Vtedy asi nik netušil, že tento materiál bude ovládať stavebníctvo aj po 150 rokoch.

Zrodenie železobetónu v záhradnej architektúre

Príbeh železobetónu vznikol nečakane a podľa viacerých je jeho úspešná cesta na vrchol iba dielom náhody. No náhodou sa žiadnemu materiálu nepodarí ovládnuť svetové stavebníctvo a podieľať sa na realizácii miliónoch budov v rôznych kútoch planéty. A už vôbec nie vydržať na tróne celých 150 rokov, čo ani zďaleka nie je posledným veľkým výročím tohto materiálu.

Zrodenie železobetónu v záhradnej architektúre

Špekulácie o náhodnom presadení sa železobetónu spôsobuje príbeh jeho vzniku. Svoje prvé uplatnenie totiž nenašiel pri výstavbe nejakej významnej budovy, ale pri formovaní kvetináča. Otcom metódy známej ako vypĺňanie betónových vrstiev železnými drôtmi, alebo pri veľkých konštrukciách železnými tyčami, sa stal Joseph Monier, francúzsky záhradný architekt, ktorý túto metódu prvýkrát použil pri spevňovaní exteriérových betónových kvetináčov.

beton

Spojenie betónu s oceľovou výstužou

Po tom, čo Monierove kvetináče prestali pod vplyvom mrazov a silného vetra praskať, bolo jasné, že kombinácia železa a betónu prinesie na scénu kvalitný prvok. O nový materiál začal byť záujem aj pri realizácii menších domov, kde sa tiež osvedčili betónové vrstvy vyplnené pevnou oceľovou výstužou. Tá dokázala vydržať tlak vyvíjaný pri výstavbe, čím sa betónové vrstvy prestali poškodzovať.

Cesta materiálu na trón stavebníctva

Pozitívne ohlasy na kvalitu a odolnosť nového materiálu sa rýchlo šírili do sveta. Vzhľadom na to začali pribúdať železobetónové budovy raketovým tempom a už začiatkom 20.storočia z nich postavili prvý most, prvý bytový komplex a dokonca aj prvú výškovú budovu. Odvtedy sa materiál stal súčasťou skoro všetkých veľkých projektov na západe a spečatil nadvládu nad stavebníctvom 20.storočia.Príbeh železobetónu

Nech prechádzame akoukoľvek krajinou a akýmkoľvek mestom, na železobetónové budovy natrafíme všade. Na trhu sú síce nové, lacnejšie a zdá sa, že aj rovnako kvalitné materiály, no pri megalomanských stavbách si zatiaľ nezískali dôveru. Aj preto je pravdepodobné, že tento materiál v budúcnosti oslávi ďalšie okrúhle výročia ako kráľ celého stavebníctva.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články