Obsah článku
- Aké otázky by ste si mali položiť pred začatím projektovania svojej záhrady?
- Okrasná, úžitková alebo kombinovaná záhrada?
- Ako členiť terén vo vašej záhrade?
- Nezabudli ste na závlahový systém?
- Bazén alebo jazierko?
- Záhradné osvetlenie dodá vašej záhrade noblesu…
- Projekty záhrad? Nepodceňte naplánovanie záhradných chodníkov!
- Projekty záhrad a naprojektovanie záhradných stavieb
- Ako vhodne rozmiestniť rastliny a dreviny?
- Čo by mali obsahovať kvalitné projekty záhrad?
Záhradná architektúra to nie je len proces navrhovania, projektovania a kreslenia… Svojim spôsobom ide o umenie, resp. o naprojektovanie a vytvorenie estetickej, ale zároveň aj funkčnej záhrady. Projekty záhrad sú výsledkom predovšetkým práce záhradných architektov, ale nie vždy to musia byť práve oni, ktorí vám projekt vašej vysnenej záhrady odovzdajú do rúk. Môžete si ho totižto vytvoriť aj sami, poprípade túto úlohu môžete zveriť renomovaným záhradkárskym firmám.
Aké otázky by ste si mali položiť pred začatím projektovania svojej záhrady?
Či už ide o projekty záhrad, ktoré sú navrhnuté záhradnými architektmi, renomovanými odborníkmi alebo vami samými, niektoré základné pravidlá by mali byť dodržiavané za každých okolností. My sme si práve preto pre vás pripravili prehľad, tých najdôležitejších pravidiel a otázok, ktorých zodpovedanie vám uľahčí naprojektovanie vašej dokonalej záhrady.
Pred začatím projektovania vašej záhrady si skúste položiť niekoľko otázok, ktoré vám uľahčia samotné projektovanie. Ako chcete využívať vašu záhradu? Staráte sa radšej o dreviny alebo grilujete s priateľmi a pestujete zeleninu? Chceli by ste radšej prírodné jazierko s rybičkami alebo bazén?
Projekty záhrad krok po kroku…
Ešte predtým než sa pustíte do intenzívneho premýšľania o podobe vašej budúcej záhrady, prekreslite si situáciu vášho pozemku na papier, resp. štvorčekový papier vo vami zvolenej mierke. Existuje nepísané pravidlo, ktoré hovorí o tom, že to, čo vyzerá dobre na výkrese, resp. v projekte, vyzerá dobré aj v skutočnosti. Poďme sa teda pustiť do projektovania…
Okrasná, úžitková alebo kombinovaná záhrada?
Chcete, aby vaša záhrada bola skôr estetickou, funkčnou alebo kombináciou obidvoch typov? V súčasnosti je obľúbeným riešením práve skombinovanie okrasnej a úžitkovej záhrady v rámci jedného celku. Vaša záhrada môže byť pokojne rozdelená na okrasnú a úžitkovú časť, a to bez toho, aby to narušilo celkovú „harmóniu“ vašej záhrady. Nezabudnite však, že aj keď vo vašej záhrade skombinujete úžitkovú a okrasnú časť, mali by ste to urobiť takým spôsobom, aby sa jednotlivé časti „nenarúšali“ a pôsobili celistvým dojmom.
Ako členiť terén vo vašej záhrade?
Ak premýšľate nad netradičnou okrasnou záhradou určite by ste sa mali zamyslieť nad členením terénu. Členité okrasné záhrady pôsobia luxusným dojmom a vytvárajú priestor pre vašu kreativitu. Môžete si napr. navrhnúť skalku z prírodného kameňa v rámci, ktorej zakomponujete okrasné dreviny alebo skalničky. Takúto skalku si neskôr môžete aj osvetliť pomocou záhradných svietidiel, ktoré dodajú celkovému dojmu z vašej záhrady úplne iný rozmer. Vaša záhrada však vôbec nemusí byť členitou. Svoje čaro majú aj klasické „rovné“ záhrady.
Nezabudli ste na závlahový systém?
V súčasnosti nájdete závlahový systém skoro v každej okrasnej, ale aj úžitkovej záhrade. Závlahový systém nie je lacnou záležitosťou, ale v prípade väčších záhrad sa vám investícia do závlahy jednoznačne vyplatí. Závlahový systém si môžete naprojektovať a „založiť“ aj svojpomocne, no bez nejakých predchádzajúcich skúseností vám to neodporúčame. Nehovoriac o tom, že naprojektovanie závlahového systému v záhrade je omnoho ťažšie než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Či už je to rozmiestnenie a výber vhodných typov trysiek, naplánovanie hadicového systému, vhodné umiestnenie čerpadla alebo vyrátanie dostreku jednotlivých trysiek, to všetko vám dá poriadne zabrať a nemusí sa vám to na prvýkrát podariť. Keďže závlahový systém je pomerne drahou finančnou záležitosťou, opakované vykopávanie a premiestňovanie hadicového systému, poprípade menenie jednotlivých typov trysiek, vás môže vyjsť poriadne draho. Práve preto vám odporúčame osloviť profesionálnu firmu, ktorá vám závlahový systém položí bezchybne a na prvýkrát.
Bazén alebo jazierko?
Zásadným bodom pri projektovaní vašej novej záhrady je otázka vyriešenia vody v záhrade. Tu všetko záleží len na vás… Ak ste vždycky túžili po vlastnom bazéne, naprojektujte si ho. Naopak, ak ste vždycky túžili po prírodnom jazierku v ktorom budete chovať koi kapre, neváhajte a smelo do toho. Špecifickým variantom je kamenný prvok (vodopád), ktorý je zhotovený z prírodného kameňa. Ak však túžite po niečom takomto, môžete osloviť slovenskú firmu, ktorej ukážku práce vidíte na obrázku.
Záhradné osvetlenie dodá vašej záhrade noblesu…
Osvetlenie v záhrade je v súčasnosti obľúbeným najmä pre svoj estetický prínos. Záhradné osvetlenie dokáže zmeniť vašu záhradu na nepoznanie. Osvetlenie v záhrade si však vyžaduje dôkladné naplánovanie elektrického káblového systému, ktorý by kvôli vašej bezpečnosti mal byť chránený voči vonkajším prírodným vplyvom. Elektrický káblový systém musí byť zakopaný v zemi, v hĺbke, ktorá je upravená normou!
V prípade okrasných záhrad sa k svietidlám, ktoré sú rozmiestnené vo výsadbách, skalkách alebo len osvetľujú dominantnú drevinu vašej záhrady, môže dosypať mulčovacia kôra, prípadne štrk. Záhradné svietidlá vám odporúčame umiestňovať do zadných častí výsadieb, skaliek alebo záhonov, najmä preto, že sa tým v tme zvýrazní hĺbka a krása vašej záhrady.
Projekty záhrad? Nepodceňte naplánovanie záhradných chodníkov!
Profesionálne, ale aj „amatérske“ projekty záhrad by mali mať dôkladne naplánované rozmiestnenie chodníkov v záhrade. V tomto prípade musíte myslieť na to, že chodníky vo vašej záhrade nebudete premiestňovať každý rok. Práve preto by ste mali chodníky navrhnúť tak, aby boli vo vašej záhrade už nastálo. Niekedy však môže nastať situácia, že sa po pár rokoch rozhodnete postaviť si v záhrade altánok, ku ktorému bude musieť viesť nejaká prístupová cesta. S takouto hypotetickou situáciou by ste však mali počítať dopredu, aby ste vyhli zbytočným finančným výdavkom.
Tvar chodníkov v záhrade si môžete naplánovať podľa svojho vlastného vkusu. V moderných minimalistických záhradách sa stretnete skôr s pravouhlými tvarmi, zatiaľ čo v iných typoch záhrad sú tvary chodníkov skôr oblúkovité a mierne zvlnené. Rovnako je len na vás výber materiálu z akého budú chodníky vo vašej záhrade. Obľúbeným materiálom je klasická zámková dlažba, ktorá pôsobí prirodzenejšie než napr. betón. Taktiež sa môžete rozhodnúť pre tradičné „šlapáky“, ktoré v súčasnosti nájdete na trhu v rôznych farebných, materiálových a tvarových prevedeniach.
Projekty záhrad a naprojektovanie záhradných stavieb
Jednou z najdôležitejších súčastí projektu záhrady je naplánovanie a umiestnenie záhradných stavieb. Keďže záhradné stavby sú väčšinou na stálo, musíte si ich umiestnenie dôkladne premyslieť. Záhradné stavby by ste mali umiestňovať vždy tak, aby sa k ním bolo jednoduché dostať z domu, resp. po chodníku.
Typickými a obľúbenými záhradnými stavbami sú altánky a rôzne druhy záhradných domčekov. Výber materiálu z akého sú tieto záhradné stavby zhotovené je len na vás, avšak mali by ste myslieť na to, že vaša záhrada je situovaná v prírode, tj. pokiaľ to je možné, mali by ste si zvoliť skôr prírodné než „umelé“ materiály.
Ako vhodne rozmiestniť rastliny a dreviny?
Otázka vhodného rozmiestnenia rastlín a drevín vo vašej záhrade patrí medzi tie najdôležitejšie. Ešte pred samotným výberom a rozmiestňovaním rastlín a drevín vám odporúčame, spísať si na papier rastliny a dreviny, ktoré sa vám páčia, resp., ktoré by ste chceli mať vo svojej záhrade. Tu však majte na mysli, že nie každej rastline a drevine sa musí dariť aj u vás v záhrade.
Kľúčovým faktorom, ktorý má vplyv na to, či sa daným rastlinám a drevinám bude vo vašej záhrade dariť je prirodzené slnečné svetlo. Niektoré typy rastlín ho vyhľadávajú, iné ho zas nepotrebujú toľko a niektoré sa mu dokonca stránia. Ak však chcete mať istotu, že vami vybrané rastliny a dreviny sú vhodné do vašej záhrady, odporúčame vám navštíviť nejaké záhradnícke centrum a o vhodnosti jednotlivých rastlín a drevín sa informovať osobne. Poprípade si tieto informácie môžete dohľadať aj na internete.
Pri rozmiestňovaní drevín v rámci projektu vašej záhrady by ste mali dbať aj na určité estetické „pravidlá“. Vo výsadbových tvaroch alebo v skalke vám odporúčame kombinovať dreviny s rôznou farbou, napr. modrou, žltou, zelenou alebo červenou. Takýmto kombinovaním dodáte vašej záhrade originálny vzhľad. Rovnako nezabudnite kombinovať aj ihličnaté a listnaté dreviny. Urobte to najmä preto, že na jeseň vám listnaté dreviny opadnú, zatiaľ čo ihličnaté nie. Takto sa vyhnete „holým“ miestam vo vašej výsadbe, prípadne skalke.
Čo všetko by mali obsahovať profesionálne projekty záhrad?
Súčasťou každého projektu záhrady by mala byť analýza skutočného stavu, identifikovanie problémových prvkov v záhrade a predovšetkým návrh možných riešení. Projekty záhrad by mali pozostávať zo situačného plánu, grafického návrhu, textovej časti popisujúcej priebeh prác, rozpisu drevín a cenovej ponuky.
Pozornosť pri projektovaní záhrady by ste mali venovať aj budúcej pravidelnej údržbe záhrady. Tá vám totižto zaberie nemalé množstvo času, ale aj finančných prostriedkov. Práve kvôli tomu by ste mali mať pripravenú dôkladnú projektovú dokumentáciu vašej budúcej záhrady… Tak ako sme spomenuli v úvode, projekty záhrad nemusia byť len dielom záhradných architektov alebo renomovaných záhradkárskych firiem… Pri troche snahy, zručnosti a kreativite, to hravo zvládnete aj sami.
Text: Patrik Gregor