Sklobetón

Čo je sklobetón a aké má využitie v stavebníctve?

Redakcia - 2. októbra 2019 - 15989. zobrazení

O priazeň stavebníkov bojuje stále viac stavebných materiálov. Nechýba medzi nimi ani sklobetón, ktorý si získava pozornosť svojimi viacerými pozitívnymi vlastnosťami. Práve vďaka nim sa dá tento materiál využiť pri viacerých stavebných úkonoch.

Čo je sklobetón?

Sklobetón nie je na trhu so stavebnými materiálmi žiadnym nováčikom. Aj keď na scéne je už od 19. storočia, prvý výraznejší boom zaznamenal až v druhej polovici minulého storočia, kedy sa využíval hlavne ako pevná výstuž v betóne. Jeho vlastnosti, ale ukázali širšiu využiteľnosť, čo zo sklobetónu spravilo flexibilný materiál vhodný (nielen) pri realizácii fasád, konštrukcií či interiérových priečok.

Priečky a zásteny - sklobetón

Medzi najvyužívanejšími stavebnými materiálmi zatiaľ nie je veľa tých, ktoré sa zaraďujú do skupiny kompozitných. V prípade sklobetónu sa o to postarala kombinácia sklených vlákien, cementu a viacerých anorganických prímesí, ktoré určujú výsledné vlastnosti materiálu. Tie sa následne zužitkúvajú pri výrobe stavebných prvkov, najmä však farbených sklobetónových tvárnic.

Výroba sklobetónových tvárnic napreduje

Práve sklobetónové tvárnice preberajú na trhu s prvkami z tohto materiálu kontrolu. Výraznou mierou sa pod to podpísal pokrok v ich výrobe, vďaka čomu dnešné tvárnice ponúkajú lepšie izolačné vlastnosti. Postupne sa zvyšoval aj dôraz na ich estetický význam, čo viedlo k výrobe tvárnic v rôznych veľkostiach, formátoch a hlavne farbách.

Farbené tvárnice - sklobetón

Farbené tvárnice ako interiérový doplnok

Pestrá variabilita tvárnic, vrátane tých farbených, umožňuje dizajnérom zakomponovávať ich do návrhov interiérov. V nich sa objavujú najmä ako esteticky pútavá alternatíva voči bežným priečkam, prípadne okenným otvorom. Stále viac populárne sú takisto sklobetónové sprchové zásteny, ktoré perfektne zvládajú vlhkosť a výpary v kúpeľniach. Celková odolnosť a kvalita tvárnic však závisí od konkrétnych formátov a spôsobu ich farbenia.

Sklobetónové tvárnice

Najčastejšie formáty sklobetónových tvárnic:

  • Štandardné – Najviac využívaný formát, ktorý sa vyrába aj sériovo, aj na mieru. Rozmery takýchto tvárnic sú 19 x 19 x 8 cm.
  • Polovičné – Pri formátoch s polovičnou veľkosťou sa v porovnaní s tými štandardnými mení iba 1 rozmer. Zákazníci, ktorí na nich vsadia, tak budú mať priečku alebo zástenu z tvárnic s rozmermi 19 x 9,4 x 8 cm.
  • Veľkoplošné – Tvárnice známe tiež aj ako veľkoformátové ponúkajú niekoľko variantov. Pri výbere väčších formátov zákazníci siahajú najmä po tvárniciach s rozmermi 24 x 24 x 8 cm alebo 24 x 12 x 8 cm. Občas sú vyhľadávané aj kúsky s hrúbkou 10 cm, no tie majú výšku 30 cm.
Najčastejšie formáty sklenených tvárnic - sklobetón

Plánujete prerábať bytové jadro? Ak áno, nezabudnite na…

Rozhodli ste sa, že váš byt chcete renovovať a chystáte sa prerábať bytové jadro? Prerábanie bytového jadra krok po kroku. Na čo nezabudnúť?

Bytové jadro - vizualizácia

Aké techniky sa uplatňujú pri farbení?

  • Farbenie v dutine – Tvárnice farbené takýmto spôsobom sa vyznačujú jemnejšími odtieňmi. Farba sa nanáša pomocou primiešania do roztaveného skla. Najvýraznejšie tak pôsobí po obvode samotnej tvárnice.
  • Farbenie v hmote – Druhý spôsob farbenia prebieha vstrekovaním farby do dutiny vytvorenej v rohu tvárnice. To má za následok silnejší akcent daného odtieňa, vďaka čomu sa na rozdiel od tvárnic farbených v dutine hodí aj pri využití v exteriéri.
Sklenené farbené tvárnice - sklobetón

Najobľúbenejšie vzory farbených tvárnic:

  • Lesklé vzory – Prvé zo vzorov sú v móde najmä kvôli elegantnému vzhľadu a celkom dobrej schopnosti presvetlenia. Horšie je to s ponukou farieb, ktoré sa k týmto vzorom hodia.
  • Číre vzory – Na priehľadné vzory sa nevsádza len kvôli nižšej cene. Plusom je aj snaha o viac presvetlenia či záujem o sklobetónové priečky, resp. zásteny v jednoduchšom prevedení.
  • S matovaným povrchom – Úprava povrchu tzv. matovaním býva najviac vyhľadávaná pri sprchových zástenách. Menej priehľadné tvárnice totiž v kúpeľni zabezpečia viac súkromia.
  • S metalickým nástrekom – Metalízu možno na tvárniciach vytvoriť pomocou tzv. bočného nástreku. Tvárnice potom vzbudzujú luxusný dojem, ktorý však môže vynikať iba v prípade správneho spôsobu „murovania“.
Farebné sklobetónové tvárnice

Ako správne murovať sklobetónové tvárnice?

Priečky a zásteny z takýchto tvárnic možno zrealizovať technikou pripomínajúcou klasické murovanie. Jedná sa o cenovo dostupné a technicky ľahšie zvládnuteľné riešenie, pri ktorom sa tvárnice osadia do špeciálnej malty schopnej brániť nasiakavosti. S takou maltou sa potom dá vykonať aj škárovanie, najlepšie pomocou distančných krížikov. To nemá význam len po estetickej stránke, v rámci ktorej možno vsadiť na krížiky široké od 2 do 10 mm, ale aj kvôli celkovej kvalite a odolnosti tvárnic.

Realizácia bez murovania – suchou montážou

„Murovanie“ nie je jediným spôsobom, ako zrealizovať sklobetónové priečky alebo zásteny. Do hry už dávnejšie vstúpila suchá montáž, pri ktorej nie je potrebná žiadna malta ani zmes z betónu. K realizácii postačí použiť rozoberateľné drevené alebo plastové profily, ktoré sa pripevnia do podlahy a stropu. Jednotlivé tvárnice sa následne pomocou týchto profilov zložia ako do skladačky.

Realizácia bez murovania - sklobetón

Obe uvedené formy realizácie sú v porovnaní s klasickým betónovaním o niečo jednoduchšie. Navyše, ich výsledkom sú praktickejšie a pre mnohých atraktívnejšie priečky, ktoré vyžadujú podstatne menej údržby. Sklobetón si tak právom získal miesto medzi stavebnými materiálmi využívanými v interiéroch aj vonkajších častiach stavby.

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Techniky realizácie sklobetónových priečok dnes umožňujú viaceré „smart“ vylepšenia. Tvárnice tak môžu vďaka inštalácii temperačných káblov do ich vnútra hriať alebo pomocou integrácie LED systémov svietiť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články