Trapézový plech

Trapézový plech na streche – nadčasové a moderné riešenie v jednom

Redakcia - 22. júla 2022 - 1254. zobrazení

Trapézový plech je materiál, ktorý sa bežne využíva predovšetkým v priemyselnom stavebníctve. Možno ho však úspešne použiť aj ako strešnú krytinu v rodinných domoch.

Trapézový plech sa vyznačuje jednoduchou, nadčasovou formou, pričom značne urýchľuje proces finálnej úpravy strechy. Tento materiál sa odporúča najmä na strechy s veľkými plochami. Tabule trapézového plechu možno použiť aj na obkladanie stien.

Čím sa vyznačuje trapézový plech?

Trapézový plech je druh ľahkej krytiny vyrobenej z oceľového plechu zaisteného vrstvami ochranného náteru z oboch strán. Takto upravený materiál má formu tabúľ. Profil materiálu, ako už samotný názov naznačuje, má lichobežníkový tvar. Nízka hmotnosť trapézových plechov znamená, že nezaťažujú príliš konštrukciu stavieb. Tento fakt má tiež vplyv na možnosť optimalizácie nosnej konštrukcie objektov, v prípade ktorých sa plech použije. Trapézový plech, i napriek svojej nízkej hmotnosti, zaručuje akustický komfort v interiéri. Krytina tohto typu sa tiež vyznačuje vysokou odolnosťou. Okrem toho použitím trapézového plechu na prekrytie nezateplených stien budovy možno tiež vyriešiť problém nadmernej kondenzácie vlhkosti na vnútornej strane stien a striech.

Ak hľadáte technologicky vyspelý trapézový plech na steny alebo strechu budovy, navštívte internetovú stránku https://balex.eu/sk/produkty/trapezove-plechy. Nájdete tam plechy s rôznymi tvarmi profilov a vo viacerých farebných prevedeniach, ktoré možno využiť v rozličných odvetviach stavebníctva.

Aké sú druhy trapézového plechu?

Trapézové plechy sa delia na dva základné druhy – krytinové a konštrukčné. Prvý typ, ako samotný názov naznačuje, je určený iba na vyhotovovanie opláštenia. Materiál tohto druhu možno montovať na steny a strechu objektu, avšak to si vyžaduje vyhotovenie vhodnej podkonštrukcie, ktorá prenáša celé zaťaženie pôsobiace na stenu, resp. strechu. Druhý typ trapézového plechu – konštrukčné tabule – vzhľadom na vyššiu tuhosť sú schopné prenášať zaťaženie. Aj riešenie tohto typu si vyžaduje podkonštrukciu, avšak v tomto prípade profily môžu mať menší prierez alebo byť rozmiestnené s väčším rozostupom. Konštrukčné plechy sa najčastejšie využívajú na finálnu úpravu plochých striech. Krycie a konštrukčné trapézové plechy si sú vizuálne veľmi podobné. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že plechy s konštrukčnými vlastnosťami sa zásadne vyznačujú vyšším profilom. Materiál tohto typu je tiež hrubší než krycí plech.

Zdroj obrázka: Pexels.com

  • Kategórie

Podobné články