Vrchné matrace

Vrchné matrace – prečo sa oplatí investovať do vrchného matraca?

Reklamný článok - 31. decembra 2023 - 589. zobrazení

Nevhodný matrac je najjednoduchší spôsob, ako prežiť bezsennú noc. Príliš mäkký aj príliš tvrdý model môže spôsobiť bolesti krku, chrbta, problémy s krvným obehom a iné ťažkosti. Ak v súčasnosti nemáte možnosť vymeniť matrac, investujte do vrchného matraca. Čo je to za riešenie a prečo by ste si ho mali vybrať?

Vrchný matrac – zaistite si zdravý spánok

Príliš mäkký matrac môže výrazne znížiť komfort spánku. Spánok na ňom často spôsobuje bolesti kĺbov a chrbta, stuhnutosť šije a zvyšuje svalové napätie. Aby sme na takomto matraci mohli pohodlne sedieť, podvedome napíname svaly, čo následne sťažuje účinný odpočinok. Na druhej strane, príliš tvrdý matrac je častou príčinou bolesti chrbta. Spánok na takomto matraci môže spôsobiť aj nepríjemné mravčenie v končatinách. V oboch týchto situáciách je riešením dobre zvolený vrchný matrac. Jedná sa o špeciálny vrchný matrac, pomocou ktorého si môžete nastaviť tvrdosť lôžkovín podľa svojich individuálnych potrieb.

Nevhodná tvrdosť matraca – na čo si mám dávať pozor?

Zaujíma vás, či je váš matrac určite vhodný pre vaše potreby a prirodzené krivky vášho tela? Tu sú príznaky, ktoré by mali upútať vašu pozornosť:

  • bolesť chrbta;
  • stuhnutosť krku;
  • spánkové apnoe;
  • mravčenie v končatinách;
  • časté nočné prebudenia;
  • príznaky alergie: upchatý nos, bolesť hlavy, podráždená nosová sliznica.

V takýchto prípadoch bude dobrým riešením prídavný vrchný matrac, ktorý sa položí na existujúci matrac. V závislosti od zvoleného riešenia môže mať antialergické vlastnosti alebo vám miesto na spanie mierne sťaží či naopak zmäkčí.

Čo je to vrchný matrac?

Vrchný matrac 140 x 200 cm (alebo akýkoľvek iný rozmer) je špeciálna vrchná vrstva, ktorá sa ukladá na iný povrch – zvyčajne na váš existujúci matrac, ale aj na sedačku či pohovku alebo gauč. Nemôžeme si vždy dovoliť vymeniť matrac, ale stojí to za to, aby sme si zabezpečili zdravý a pohodlný spánok. Základný vrchný matrac 140 x 200 cm nezaberie po zrolovaní veľa miesta, takže ho môžete úspešne vziať so sebou na cesty. Ak sa zvyčajne sťažujete na hotelové postele alebo sa na žiadnej ceste nemôžete dobre vyspať, investujte do praktického matraca 140 x 200 cm. Vďaka nemu budete mať zaručený pokojný spánok za každých podmienok.

Z čoho sú vyrobené vrchné matrace?

Rovnako ako štandardné matrace, aj vrchné matrace môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Kvalitné vrchné matrace sú predovšetkým modely vyrobené z latexu alebo termoelastickej peny, ako aj z kokosového vlákna. Najlepšie vrchné matrace kombinujú viacero materiálov, aby ešte lepšie plnili svoju funkciu. Penový matrac sa pod vplyvom telesného tepla prispôsobuje prirodzeným krivkám spiaceho a dobre funguje, ak je matrac príliš tvrdý. Modely s kokosovým vláknom sú naopak určené pre osoby, ktoré hľadajú spevnenie – s takýmto vrchným matracom sa prestanete prepadávať do postele.

Vrchné matrace – nevyhnutné v prípade alergie

Špeciálne vrchné matrace alebo toppery určite oslovia všetkých alergikov. Vrchný matrac vyrobený z hypoalergénnych materiálov poskytne dodatočnú bariéru proti mikroorganizmom, ktoré sa môžu nachádzať vo vnútri a na povrchu vlastného matraca. Modely vyrobené z latexu alebo peny sú hygienické a bránia rastu baktérií, plesní a roztočov. Odnímateľný poťah možno ľahko prať v práčke a samotný vrchný matrac sa čistí a suší ľahšie ako samotný, často ťažký matrac. Ak nemôžete vymeniť svoj hlavný matrac a máte pocit, že sa vaše alergické príznaky zhoršujú, keď si ľahnete do postele, skúste proti nim bojovať vrchným matracom z hypoalergénnych materiálov.

Vrchné matrace – nepostrádateľné v každej spálni

Ak si prenajímate izbu alebo byt a nechcete investovať do nového matraca alebo jednoducho momentálne neplánujete vymeniť zariadenie spálne, špeciálny vrchný matrac vám určite príde vhod. Toto riešenie sa odporúča aj pre páry spiace na manželskej posteli. Ak máte rôzne potreby a je pre vás ťažké nájsť ideálny matrac, každý z vás si môže na svoju polovicu zaobstarať špeciálny topper a zabezpečiť si tak pohodlný a zdravý spánok.

  • Kategórie

Podobné články