Vŕtačka – najlepší pomocník v domácnosti

Vŕtačka – najlepší pomocník v domácnosti

Reklamný článok - 13. novembra 2017 - 6652. zobrazení

Svoje miesto si zastala pri zložitých operáciách aj náročných misiách astronautov v kozme. Presne tak, ani na operačnom sále či na obežnej dráhe Zeme si to ľudia bez vŕtačky nevedia predstaviť. Tento nástroj ale patrí najmä k základnej výbave domácností.

Nová éra vŕtania

Počiatky vŕtania v paleolite

Všetko sa to začalo asi pred 37 000 rokmi, kedy členovia rodu Homo sapiens objavili výhody používania rotačných nástrojov. Ako prvé vrtáky slúžili špicaté horniny, ktoré sa otáčali medzi prstami a robili dierky do iných materiálov. Medzi najstaršie artefakty, ktoré okrem iných civilizácií používali napríklad Mayovia, patri „vrtáky z kostí, parohov či slonoviny.

Nová éra vŕtania začala s vynálezom elektrického motora

S objavmi pokročilejších materiálov išiel ruka v ruke aj vývoj pohonných jednotiek. Po vynáleze elektrického motora netrvalo dlho a tento prevratný objav nahradil v pohone vrtákov ľudské ruky. Elektrickú vŕtačku si dali patentovať Arthur James Arnot a William Blanch Brain z austrálskeho Melbourne v roku 1889. Prvú prenosnú vŕtačku zhotovili bratia Feinovci v roku 1895 a v roku 1917 uzrela svetlo sveta vŕtačka v tvare, v akom ju poznáme dnes. Moderná éra vo svete vŕtačiek mohla začať.

 vŕtačka

Vŕtačka zachránila život a bola použitá aj v šoubiznise

Okrem klasického použitia si história pamätá aj prípady, kedy bola vŕtačka použitá naozaj neobvykle. V Austrálii napríklad istý chlapec utrpel po páde z bicykla masívne krvácanie do mozgu a od smrti ho delilo niekoľko minút. Keďže ošetrujúci lekár nemal nič lepšie po ruke, použil na zmiernenie krvného tlaku v chlapcovej hlave obyčajnú vŕtačku. Celú „operáciu“ pritom viedol neurochirurg po telefóne. Bola však úspešná a chlapec mohol byť neskôr prepravený do väčšej nemocnice, kde sa celkom zotavil.

Vŕtačku použil aj legendárny Eddie Van Halen pri hre na gitaru. Pridaný kvílivý zvukový efekt rozoznáte napríklad v pesničke Poundcake.

Typy vŕtačiek

Existuje niekoľko typov vŕtačiek: niektoré sú poháňané ručne, iné elektrickou energiou či stlačeným vzduchom (pneumatické vŕtačky), v menšej miere aj spaľovacím motorom (vrtáky určené na zemné vŕtanie). V domácnosti a pri odborných prácach sa používajú príklepové vŕtačky, určené na vŕtanie do tehly, betónu alebo kameňa. Zďaleka najobľúbenejší a najpoužívanejší je ale aku vŕtací skrutkovač.

aku vŕtací skrutkovač

Aku výhody

Aku vŕtačky predstavujú v súčasnosti najbežnejší typ vŕtačiek. Pracujú s rôznymi typmi vrtákov, použiteľné sú v nich ale aj skrutkovacie nadstavce. Alfou a omegou spokojnosti pri práci s aku vŕtačkou je výdrž batérie.  Ich kapacita sa v posledných rokoch rapídne zvýšila – zatiaľ čo kedysi boli baterky 7.2V, dnes sú k dispozícii 24, 28 aj 36V Li-Ion batérie (ľahké, s dlhou životnosťou a obmedzeným samo-vybíjaním). To umožňuje týmto vŕtačkám dosiahnuť naozaj zaujímavý krútiaci moment.

Zdroj/foto: Rucne-Naradie.sk

  • Kategórie

Podobné články