Záhradné sedenie trochu inak

Redakcia - 26. novembra 2013 - 7553. zobrazení

Neviete si vybrať z ponuky katalógového záhradného nábytku? Máte pocit, že by ste chceli niečo špecifické a originálne? Máme pre vás pár tipov, ako sa kreatívne „vyzúriť“ aj v tejto oblasti.

Zásahom do čierneho sú určite zatrávnené lavičky. Vtip spočíva v tom, že lavičkou je vlastne veľký kvetináč, v ktorom je zasadený husto prekorenený trávnik, prípadne vonné bylinky, ideálne materina dúška. Tento „kvetináč“ si môžeme zhotoviť z dreva a dať mu tvar a rozmery podľa vlastného uváženia, prípadne môžeme takéto sedenie vytvoriť aj z odpadového materiálu, akým sú opotrebované pneumatiky – v takom prípade nám vzniknú efektné taburetky, ktoré môžeme využiť na sedenie nielen okolo grilu či ohniska.

sedenie-pneumatiky
Zdroj foto: (link)

Dôležité je, aby sme k tvorbe takéhoto sedenia pristupovali naozaj ako k výsadbe do veľkých kvetináčov. Ak už máme drevenú alebo kovovú konštrukciu hotovú, steny zvnútra opatríme textíliou, aby sme zamedzili vypadávaniu pôdy cez otvory. Netreba zabúdať na drenážnu vrstvu z hrubšieho štrku a potom už môžeme postupne zvyšný priestor plniť zeminou. Na samý vrch uložíme pás trávnika ktorý sme si predpestovali v záhrade, prípadne sme už predpestovaný zakúpili. Ak si chceme dopriať luxus v podobe sedenia na materinej dúške, doprajme jej aspoň jednu sezónu na dobré prekorenenie a začnime ju využívať až v tej ďalšej. Nevýhodou týchto lavičiek je, že po daždi si na nich neposedíte, ale pocit, ktorý vám prinesú počas slnečných dní je na nezaplatenie.

netradicne-sedenie
Zdroj foto: (link)

Ak už máte priestorový koncept záhrady podrobne premyslený a presne viete, kde bude záhradné sedenie umiestnené, za zváženie stoja aj lavičky z gabiónov, prípadne murované lavičky zo starých tehál či kameňov, ktorým môžeme dať ľubovoľný tvar. Pri týchto je dôležité opatriť ich zvrchu drevenou doskou či latkami, kvôli pohodliu a tiež tepelnej izolácii. Takéto lavičky sa hodia ku všetkým architektonickým štýlom, stačí, ak s citom zvolíte ich prevedenie a výsledkom bude závidenia hodné posedenie.

sedenie-z-gabionov
Zdroj foto: (link)

Možno aj podľa vás k letnému večeru strávenému na záhrade neodmysliteľne patrí hojdačka. Nevýhodou klasickej hojdacej lavice je, že nás obmedzuje v počte ľudí, ktorí sa na ňu zmestia, resp. svojou nosnosťou. Ak si takú lavicu zhotovíte sami, viete ju nadimenzovať pre potrebný počet osôb. Návštevy sa budú pozývať sami najmä v prípade, ak sa pustíte do originálneho kruhového posedenia okolo ohniska či grilu vytvoreného práve z týchto hojdacích lavíc zavesených na drevenej konštrukcii, na ktorej môžu byť tiež upevnené záhradné svietidlá.  Ešte pár vankúšov… tak… a už môžete len spokojne odpočívať s pocitom dobre vykonanej práce.

hojdacka-pri-krbe
Zdroj foto: (link)

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články