Zámková dlažba

Zámková dlažba

Redakcia - 24. septembra 2014 - 1686. zobrazení

Zámková dlažba patrí v našich končinách k bežnému materiálu využívanému na chodníky, terasy, cesty a cestičky okolo domu.

U nás aj v zahraničí existuje niekoľko veľkých závodov na výrobu zámkových dlažieb, ktorých ceny sú diametrálne odlišné. Pohybujú sa zhruba od 10 eur do 40 eur za meter štvorcový. Pri množstve 250 – 300 m2  vychádzajú rozdiely na slušnú sumu. Ale ako je možné, že rozdiely sú také výrazné? Na základe čoho máme vyberať kvalitnú zámkovú dlažbu?

Aká kvalita, taká cena

Zarazili Vás rozdielne ceny zámkových dlažieb? Teraz sa na príčiny skúsime pozrieť podrobnejšie. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že nemôžeme porovnávať obyčajnú, štandardnú dlažbu rozmeru 20x10cm s dlažbou, ktorá je dizajnovejšia a skladá sa z rôznych tvarov, alebo má špeciálne upravovaný povrch. Rozdielnosť cien je tiež pri jednotlivých odtieňoch. Tam, kde je vyššia pigmentácia sú vyššie aj ceny. Základná sivá farba je vždy najlacnejšia a naopak pestré, červené alebo miešané farby sú o niekoľko eur vyššie.

farebna-zamkova-dlazba
Zdroj foto: (link)

Základné rozdiely však sú spôsobené vstupnými surovinami. Pokiaľ ide skutočne o kvalitnú zámkovú dlažbu, aj vstupné materiály musia byť kvalitné a tým pádom je ich nákupná cena vyššia. Ďalším dôležitým faktom je, ako sú dlažby vyrábané. Na mysli máme či sú vibrované, lisované alebo môže ísť o kombináciu oboch výrobných postupov. Vibrolisované dlažby obsahujú iba malé percento vody, ktoré môže v zime zamrznúť. Ďalším faktom je, že obsahujú minimálne percento dusičnanov a tým pádom sa sprievodné javy dozrievania ako ľudovo nazývané „výkvety“ objavujú iba zriedkavo. Pri zle zvibrovaných dlažbách sa stáva, že postupom času a pod vplyvom poveternostných podmienok sa začnú drobiť a rozpadávať.

Ako zvoliť hrúbku zámkovej dlažby

Zámkové dlažby sú vyrábané v rôznych hrúbkach. Zvyčajne je to 4 cm, 6 cm a 10 cm. Dlažba v hrúbke 4 cm je vhodná na chodníky a miesta, ktoré nebudú namáhané vysokým zaťažením.

hrubka-dlazby
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ chcete dlažbu uložiť na miesto, kde bude prechádzať aj osobný automobil, alebo tam bude parkovať, potrebujete zvoliť už dlažbu s väčšou hrúbkou a to 6 až 10 cm. V prípade osobného automobilu postačí 6 cm zámková dlažba. Pokiaľ bude plocha zaťažovaná automobilmi s vyššou hmotnosťou – ako napríklad dodávky, alebo z času na čas prejde po nej traktor, prípadne iný stroj je potrebné zvoliť dlažbu v hrúbke 10 cm.

Rôzne povrchy zámkových dlažieb

Pokiaľ ste už videli nejaké zámkové dlažby, mohli ste si všimnúť, že majú rôzne povrchy. Niektoré sú hladké, iné zase drsné. Drsné zámkové dlažby majú vyššiu protišmykovosť, ako hladké. Ak po nej často prechádzate v zime, je lepšie vybrať si protišmykovú zámkovú dlažbu. Ak nie, môžete ostať pri hladkej.

stopa-dlazba
Zdroj foto: (link)

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články