Pokládka zámkovej dlažby

Podľa čoho vyberať zámkovú dlažbu?

Redakcia - 8. februára 2019 - 12246. zobrazení

Zámková dlažba patrí v našich končinách k bežnému stavebnému materiálu využívanému prevažne na stavbu chodníkov, príjazdových ciest alebo cestičiek okolo domu. U nás, ale aj v zahraničí existuje niekoľko veľkých podnikov, ktoré sa špecializujú na výrobu zámkovej dlažby. Zámková dlažba vyrábaná v rámci týchto podnikov sa líši svojou kvalitou a cenou.

Ceny sa priemerne pohybujú na úrovni zhruba od 10 do 40 € za meter štvorcový. Pri množstve 250 – 300 m2 vychádzajú tieto cenové rozdiely medzi jednotlivými zámkovými dlažbami na pomerne veľkú sumu. Ako je možné, že cenové rozdiely sú tak výrazné? Na základe čoho vyberať kvalitnú zámkovú dlažbu?

Náš TIP na najpredávanejšiu zámkovú dlažbu

Dlažba NARDO

Dlažba Cavarino

Dlažba Antico

Zámková dlažba Nardo
Hodnotenie

Cena: od 0.17 €

Zámková dlažba Cavarino
Hodnotenie

Cena: od 16.80 €

Betónová dlažba do záhrady
Hodnotenie

Cena: od 0.25 €

Aká kvalita, taká cena

Prekvapujú vás rozdielne ceny zámkových dlažieb? V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že nemôžete porovnávať obyčajnú, štandardnú dlažbu s rozmerom 20 x 10 cm s dlažbou, ktorá je kvalitnejšia, dizajnovejšia a skladá sa z rôznych tvarov alebo má špeciálne upravovaný povrch.

Rozdielnosť cien je badateľná tiež pri jednotlivých farebných odtieňoch zámkovej dlažby. Tam, kde je vyššia pigmentácia sú vyššie aj ceny. Základná sivá farba je vždy najlacnejšia a naopak pestré, červené alebo miešané farby sú o niekoľko € drahšie.

Farebná zámková dlažba

Základné rozdiely v kvalite a cene sú spôsobené vstupnými surovinami. Pokiaľ ide skutočne o kvalitnú zámkovú dlažbu, aj vstupné materiály musia byť kvalitné, a tým pádom je ich nákupná cena vyššia, ktorá sa premietne do koncovej ceny. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na cenu je, akým spôsobom je zámková dlažba vyrábaná. Záleží najmä na tom, či sa zámková dlažba vyrába tzv. vibrovaním, lisovaním alebo ide o kombináciu obidvoch metód.

„Vibrolisovaná“ zámková dlažba obsahuje iba malé percento vody. Ďalším faktom je, že takto vyrábaná zámková dlažba obsahuje minimálne percento dusičnanov, a tým pádom sa sprievodné javy „dozrievania“ objavujú iba zriedkavo. Pri zle „zvibrovanej“ zámkovej dlažbe sa stáva, že postupom času a pod vplyvom poveternostných podmienok sa začne drobiť a rozpadávať.

Zámková dlažba a jej hrúbka

Zámková dlažba sa vyrába v rôznych hrúbkach. Zvyčajne je to 4, 6 až 10 cm. Dlažba v hrúbke 4 cm je vhodná na chodníky a miesta, ktoré nebudú namáhané vysokým zaťažením.

Klasická zámková dlažba

Pokiaľ chcete zámkovú dlažbu „položiť“ na miesto, kde po nej bude prechádzať napr. osobný automobil, prípadne tam bude parkovať, potrebujete zvoliť zámkovú dlažbu s väčšou hrúbkou, a to 6 až 10 cm. Pokiaľ bude plocha zaťažovaná automobilmi s vyššou hmotnosťou – ako sú napríklad dodávky alebo z času na čas prejde po nej aj traktor, je potrebné zvoliť dlažbu s hrúbkou 10 cm.

Zámková dlažba a typy povrchových úprav

Pokiaľ ste už videli nejaké zámkové dlažby, mohli ste si všimnúť, že majú rôzne povrchy. Niektoré sú hladké, iné zase drsné. Drsné zámkové dlažby majú hlavne vyššiu protišmykovosť, než tie hladké. Ak po zámkovej dlažbe často prechádzate aj v zime, je lepšie vybrať si protišmykovú variantu.

Červená zámková dlažba

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Zámkovú dlažbu uchránite pred povrchovým znečistením napr. od automobilové oleja alebo iných chemikálií impregnačným náterom od firmy Den Braven?

Text: Martina Zvolanská     

  • Kategórie

Podobné články