Hygge

Zimné hygge vo vašom okne – ako upraviť okolie okna?

Reklamný článok - 20. januára 2024 - 650. zobrazení

Dánske slovo „hygge” už dávno nie je neznáme, no ťažko sa vysvetľuje jeho význam. Označuje pocit, ktorý cítime, keď nám je príjemne a sme napríklad zabalení v deke, pijeme čaj a čítame pútavú knihu. Nesmieme zabudnúť na zapálenú sviečku. Aby hygge bolo skutočne hygge, musíme si vytvoriť priestor, ktorý bude pekný a útulný.

V peknom priestore sa dobre cítime. To je fakt. Ak máte kreslo alebo pohovku umiestnenú oproti oknu, váš pohľad bude smerovať predovšetkým k nemu. Vy máte možnosť spríjemniť si tento pohľad. Ako si upraviť okolie okna, aby bolo príjemné na pohľad? 

Závesy sú základ

Závesy vytvárajú pocit pohodlia, esteticky dokážu pozdvihnúť okolie okna a oživiť interiér, a to vďaka bohatej farebnej palete a vzorom, v ktorým sú k dostaniu. Okrem toho môžu tiež opticky zmeniť proporcie miestnosti, napr. vytvoriť ilúziu vyšších stropov, ak garniže na závesy umiestnite dostatočne vysoko. Umožňujú tiež regulovať množstvo prenikajúceho svetla skrz okno a vytvoriť tak požadovanú atmosféru v miestnosti.

Nezabudnite na garniže

Dali ste si záležať na výbere pekných závesov či záclon? Určite nepodceňte výber garniží. Garniže na závesy do vášho interiéru dokážu pozdvihnúť koncept hygge na vyššiu úroveň. Môžete si vybrať modely, ktoré sú zakončené ozdobnými ornamentami, sú dvojité (dvojkoľajničky alebo dvojité tyčové garniže), prípadne majú netradičnú farbu, napríklad vintage zlatú.

Živé rastliny

Na parapet alebo pod okno položte kvetináč so živými rastlinami. Rastliny sa hodia do každej miestnosti a určite zoženiete aj také, ktoré sú skutočne nenáročné na starostlivosť. Nemusí ísť nutne o kvitnúce rastliny.

Voňavé sviečky

Ako sme vyššie spomenuli, k hygge patria sviečky. Vyberte si vôňu, ktorá vo vás vyvolá úsmev alebo evokuje príjemné spomienky. Stačí si sviečku zapáliť na pár minút. Uvidíte, že budete mať oveľa krajšie ráno.

Predstavte si ten idylický moment. V januárové ráno sneží, vy sedíte pod dekou a pozeráte sa von oknom. Okno zdobia jemné závesy na dizajnovej garniži a v jeho okolí sú živé rastliny a sviečky, ktoré všetko pekne dopĺňajú.

Zdroj foto: Vadim Andrushchenko / Adobestock.com

  • Kategórie

Podobné články