1-izbové byty zdražujú najrýchlejšie

1-izbové byty zdražujú najrýchlejšie

Redakcia - 4. januára 2017 - 5336. zobrazení

Ceny bytov naďalej rastú, niektoré viac, iné menej. Spomedzi všetkých sa však najviac darí 1-izbovým objektom, ktoré uzatvárajú rok najrýchlejším tempom zdražovania.

Pretrvávajúce zdražovanie na realitnom trhu sa týka všetkých bytov, no posledné štatistiky ovládli jednoznačne tie 1-izbové. O ich skvelom období hovoria makléri aj analytici, ktorí sa zhodujú na tom, že práve tieto byty ťahajú celý trh. A podľa najnovších predpovedí má ich cena stúpať ešte rýchlejšie.

1-izbové byty zdražujú najrýchlejšie 1-izbové byty zdražujú najrýchlejšie

Medziročný rast cien 1-izbákov prekonal 10% hranicu

Podľa Národnej banky Slovenska, ktorá zverejnila najnovšie čísla (zatiaľ len za tretí kvartál 2016) zamerané na rast cien nehnuteľností, sa zdražovanie 1-izbových bytov zrýchlilo o 11%. V porovnaní s ostatnými bytmi tak šlo o najrýchlejší rast, čo zároveň zdvihlo cenu všetkých bytov, ktorá medziročne stúpla o 9%.

projekt

Regióny s najrýchlejším rastom cien

  • Žilinský kraj – Rast cien v treťom kvartáli patril Žiline s viac ako 10% zdražovaním, pod čo sa výraznou mierou podpísali práve 1-izbové byty.
  • Nitriansky kraj – V súvislosti s príchodom Jaguaru vzrástli ceny bytov o pár tisíc eur, čo platí aj v prípade tých najmenších objektov.
  • Bratislavský kraj – Tempo rastu cien tu síce aktuálne nie je najvyššie, no ceny sú zhruba na dvojnásobnej úrovni ostatných regiónov.

Ceny dvíha vyšší dopyt po bývaní v malých bytoch

Vzhľadom na rastúce ceny nehnuteľností a pripravované obmedzenia na hypotekárnom trhu bude financovanie bývania o čosi menej dostupné. S tým bude rásť dopyt po malých bytoch ako ekonomicky výhodnom riešení ešte viac, takže predpovede o najrýchlejšom zdražovaní 1-izbových objektov sa v budúcom roku pravdepodobne naplnia.

malý byt

Malé a skromné, no o to viac vzácne a patrične ocenené. Presne také sú 1-izbové byty, ktoré momentálne diktujú tempo rastu cien na realitnom trhu. V blízkej budúcnosti sa na tom nič meniť nebude, takže pokiaľ zvažujete kúpu malého bytu, poponáhľajte sa, kým ceny nie sú príliš vysoké.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články