4 výhody nebankových pôžičiek: Kedy sa nad nimi oplatí uvažovať?

Redakcia - 12. júla 2023 - 1338. zobrazení

Chceli by ste si zrenovovať svoje bývanie, kúpiť nové auto, prípadne zariadiť záhradu na leto, no chýba vám dostatok vlastných zdrojov? Máte už iné pôžičky či hypotéky a obávate sa, že vám banka neposkytne ďalší úver? Zaujímavou alternatívou môžu byť nebankové pôžičky. Prinášajú viacero benefitov, ale spojené sú aj s niektorými nevýhodami. Pozrite sa, či budú vhodnou voľbou aj pre vás a na čo si dávať pozor, ak sa ich rozhodnete využiť.

Čo je to nebanková pôžička?

Ako už napovedá jej názov, nebanková pôžička je špeciálny druh pôžičky, ktorý v banke nezískate. Ponúkajú ho nebankové inštitúcie s licenciou na poskytovanie pôžičiek od Národnej banky Slovenska.

Kým klasické banky musia spĺňať prísne podmienky a sú pod drobnohľadom Národnej banky Slovenska, nebankové inštitúcie sú menej kontrolované a nevzťahuje sa na ne až tak veľa pravidiel. Vďaka tomu dokážu poskytovať pôžičky za výhodnejších podmienok.

Hlavné výhody nebankových pôžičiek

Keď pôjdete žiadať o pôžičku do banky, pracovníci si preveria vašu bonitu. Detailne preskúmajú všetky registre a ak objavia dlhy alebo iné nezrovnalosti, s najväčšou pravdepodobnosťou vám pôžičku neposkytnú.

Nebankové inštitúcie majú v dnešnej dobe tiež povinnosť preverovať bonitu klientov, no častokrát majú o niečo benevolentnejšie podmienky. Často požičajú aj žiadateľom, ktorým banka odmietne schváliť pôžičku.

1. Menej prísne podmienky

Nebankovú pôžičku viete získať aj v prípade, že máte negatívny záznam v registri dlžníkov. Pri žiadosti zvyčajne nemusíte predkladať potvrdenie o príjme a iné dokumenty ako v banke.

2. Žiadosť online

Nebankové inštitúcie obvykle umožňujú požiadať o pôžičku rýchlo a jednoducho online – stačí vyplniť krátky formulár.

3. Rýchlejšie posúdenie žiadosti

Na schválenie žiadosti nemusíte čakať niekoľko týždňov či dní. Pôžičku často získate už v priebehu pár hodín.

4. Peniaze dostupné ihneď

Peniaze prídu na váš bankový účet takmer ihneď po schválení pôžičky – nebudete na ne dlho čakať. Z tohto dôvodu sa nebanková pôžička oplatí aj v prípade, že financie potrebujete súrne a nemôžete si dovoliť čakať niekoľko dní.

Nevýhody nebankových pôžičiek

Pri nebankových pôžičkách sa treba pripraviť na vyššie úroky ako v prípade klasických bankových úverov. Nebankové inštitúcie majú často aj vyššie poplatky za predčasné splatenie alebo odklad splátok. Vopred sa preto dobre oboznámte s podmienkami.

Z uvedeného vyplýva, že nebanková pôžička je vhodná najmä v prípade, že vám klasická banka nechce požičať alebo potrebujete peniaze veľmi rýchlo. Pokiaľ sa až tak neponáhľate a nemáte negatívny záznam v registri dlžníkov, z hľadiska výšky úrokovej sadzby je zväčša výhodnejšia klasická pôžička od banky. Nebankové pôžičky si môžete porovnať jednoducho online. Získate tak prehľad jednotlivých inštitúcií a ľahko si vyberiete takú, ktorá vám poskytne najvýhodnejšie podmienky.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články