Kúpa bývania

Zdroje odkiaľ čerpať peniaze na kúpu bývania

Reklamný článok - 17. augusta 2019 - 4653. zobrazení

Rast cien, silná ponuka a vyššia aktivita developerov. Realitný trh má dôvod oslavovať, pretože štatistiky už dlhodobo lámu všetky rekordy. Pre potencionálnych kupujúcich to však nie sú dobré správy, nakoľko musia zháňať stále viac peňazí na kúpu vlastnej nehnuteľnosti a otázkou je odkiaľ.

Kúpa bývania a zdroje financovania…

Pomer slovenských príjmov a cien nehnuteľností dosahuje priepastné rozdiely. Zaobstarať si bývanie výhradne z vlastných zdrojov sa podarí len minimu kupujúcich, takže väčšine ostáva hľadať najvýhodnejšie formy financovania. Možností je hneď niekoľko a aj keď nie všetky sú vyhovujúce, často ide o najlepšie spôsoby ako sa dopracovať k vlastnému bytu alebo domu.

Peniaze - kúpa bývania

Hypotéka

Najvyužívanejšou formou financovania bývania sú hypotéky, pričom aktuálne ich využíva viac ako 70% kupujúcich. Po obmedzení 100% a 90% hypoték sú však ľudia bez vlastných zdrojov nútení využívať aj iné možnosti.

Spotrebné úvery

Zo spotrebného úveru si bývanie síce nekúpite, no v kombinácii s hypotékou sa vám to podarí. Problémom tohto spojenia je vysoká miera zadlženosti, keďže súčasne splácate až dvakrát, no na druhej strane ide o najľahšiu možnosť ako financovať kúpu nehnuteľnosti.

Slováci preferujú vlastné bývanie viac než zvyšok Európy

Prečo drvivá väčšina Slovákov preferuje vlastné bývanie? Ako si na tom ostatné členské štáty EÚ? Je vlastné bývanie tou najlepšou možnosťou?

Panelové domy - vlastné bývanie

Úver zo stavebnej sporiteľne

Ďalšou z možností financovania sú stavebné úvery, no k tým sa dostanete len ako klienti stavebnej sporiteľne s uzatvoreným stavebným sporením. Tieto úvery majú v porovnaní s hypotékami pár plusov, no takisto dokážu byť brzdou, takže nie sú vhodné úplne pre každého.

Kúpa bývania a pôžičky od známych

Pravdepodobnosť, že vám vaši známi požičajú desaťtisíce eur na kúpu vlastného bývania sa blíži k nule… V podobe menšej pôžičky dopĺňajúcej úver z banky alebo stavebnej sporiteľne ich pomoc však príde vhod. Veľkou výhodou je splácanie bez úrokov alebo len s minimálnym úročením.

Peniaze

Čím rýchlejšie budú ceny bývania rásť, tým väčšie bremeno budú kupujúci niesť. „Pomoc“ zo strany bánk a stavebných sporiteľní má svoju daň, čo často platí aj pri pôžičkách od vašich blízkych a priateľov. Vzhľadom na nedostatok vlastných zdrojov však ide o jediné riešenia ako bývať vo svojom.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články