Zdroje odkiaľ čerpať peniaze na kúpu bývania

Zdroje odkiaľ čerpať peniaze na kúpu bývania

Redakcia - 4. mája 2017 - 2416. zobrazení

Rast cien, silná ponuka, vyššia aktivita developerov. Realitný trh má dôvod oslavovať, pretože aktuálne čísla lámu všetky rekordy. Pre kupujúcich to však nie sú dobré správy, nakoľko musia zháňať stále viac peňazí na kúpu a otázne ostáva odkiaľ.

Pomer slovenských príjmov a cien nehnuteľností dosahuje priepastné rozdiely. Zaobstarať si bývanie výhradne z vlastných zdrojov sa podarí len minimu kupujúcich, takže väčšine ostáva hľadať najvýhodnejšie formy financovania. Možností je hneď niekoľko a aj keď nie všetky sú vyhovujúce, často ide o najlepšie spôsoby ako sa dopracovať k bytu alebo domu.

peniaze na kúpu bývania

Hypotéka – Najvyužívanejšou formou financovania bývania sú hypotéky, pričom aktuálne ich využíva viac ako 70% kupujúcich. Po obmedzení 100% a 90% hypoték sú však ľudia bez vlastných zdrojov nútení využívať aj iné možnosti.

Spotrebné úvery – Zo spotrebného úveru si bývanie nekúpime, no v kombinácii s hypotékou sa nám to podarí. Problémom tohto spojenia je vysoká miera zadlženosti, keďže splácame až dvakrát, no na druhej strane ide o najľahšiu možnosť ako financovať.

Úver zo stavebnej sporiteľne – Ďalšou z možností sú stavebné úvery, no k tým sa dostaneme len ako klienti stavebnej sporiteľne s uzatvoreným sporením. Tieto úvery majú v porovnaní s hypotékami pár plusov, no takisto dokážu byť brzdou, takže nie sú vhodné pre každého. 

Pôžičky od známych – Pravdepodobnosť, že nám známi požičajú desaťtisíce eur sa blíži k nule. V podobe menšej pôžičky dopĺňajúcej úver z banky alebo stavebnej sporiteľne však príde vhod. Jej veľkou výhodou je splácanie bez úrokov alebo len s minimálnym úročením.

banka

Čím rýchlejšie budú ceny bývania rásť, tým väčšie bremeno budú kupujúci niesť. „Pomoc“ zo strany bánk a stavebných sporiteľní má svoju daň, čo často platí aj pri pôžičkách od priateľov a susedov.  Vzhľadom na nedostatok vlastných zdrojov však ide o jediné riešenia ako bývať vo svojom.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články