Vysoký panelový dom

Slováci preferujú vlastné bývanie viac než zvyšok Európy

Redakcia - 11. júla 2019 - 7896. zobrazení

Pocit vlastníctva je v nás hlboko zakorenený, aspoň tak to hovorí väčšina odborníkov. Pri pohľade na výrazný percentuálny podiel Slovákov, ktorí preferujú vlastné bývanie, naberá táto teória na význame ešte viac a potvrdzuje našu potrebu žiť vo svojom.

Prečo preferujeme vlastné bývanie?

Vývoj situácie okolo podielu Slovákov preferujúcich vlastné bývanie v svojom vlastnom byte alebo rodinnom dome monitorujú viaceré inštitúcie. Nedávno sa na verejnosť dostali nové a aktuálne informácie z Eurostatu, ktoré hodnotia práve bývanie v členských krajinách EÚ. V ukazovateli zameranom na potrebu „žiť vo svojom“ sme sa ocitli na popredných pozíciách, čo len potvrdzuje našu túžbu po vlastnom bývaní.

Rodinný dom - vlastné bývanie

Preferujete vlastné bývanie? 90% Slovákov – áno!

Rozdiely medzi výškou príjmov a cenou nehnuteľností sú u nás priepastné, no napriek tomu to neznižuje našu chuť po vlastníctve bytu či rodinného domu. Eurostat nás zaradil ku členským krajinám EÚ, kde žije v prepočte najviac ľudí vlastniacich rezidenčnú nehnuteľnosť. Podľa prieskumu tvorí táto skupina majiteľov až 90%, čo je na európske pomery nadpriemerné číslo.

Panelové domy - vlastné bývanie

Priemer v Európskej únii je 70%…

Ak by sme sa chceli priblížiť k európskemu priemeru a vzdať sa našej dominancie v rebríčku krajín s najvyšším podielom vlastníkov nehnuteľnosti, vlastného bývania by sa muselo vzdať okolo 20% ľudí. Za nami zaostávajú paradoxne západné krajiny, kde sa tento podiel pohybuje pod hranicou 70%, čoho príkladom je Holandsko, Švédsko alebo susedné Rakúsko.

Panelák

Čo všetko prináša hypotéka pre mladých po novom?

Prečo je hypotéka pre mladých obľúbenou? Aké podmienky musia splniť jej žiadatelia? Kedy si uplatniť daňový bonus? Hypotéka pre mladých…

Čo všetko prináša hypotéka pre mladých po novom?

Ďalšie zistenia Eurostatu o bývaní Slovákov

  • prenájmy vôbec neobľubujeme, v súčasnosti ich využíva len niečo cez 11% obyvateľov
  • číslo 11% sa týka aj podielu Slovákov, ktorí financujú kúpu nehnuteľnosti úverom
  • z priemernej slovenskej mzdy si môžete v priemere kúpiť iba 0,71 m2 nehnuteľnosti
  • žiarime aj v štatistikách tzv. „mama hotelu“, od rodičov sa väčšina mladých Slovákov sťahuje priemerne až po dovŕšení 31. roku života
Starý panelový dom - vlastné bývanie

Vzhľadom na vývoj cien realít, ekonomickú situáciu aj očakávané zdražovanie hypoték, môže podiel Slovákov bývajúcich vo vlastnom značne klesať. To by nás postupne približovalo k európskemu priemeru, no daňou za to bude strata vlastníctva nehnuteľností, čo pre väčšinu z nás nie je veľmi rozumný krok.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články