Sedačka

5 tipov, ako vybrať perfektnú sedačku pre váš domov

Reklamný článok - 10. augusta 2022 - 763. zobrazení

Nákup pohovky pravdepdobne patrí medzi jednu z najdôležitejších investícii, ktorú vo svojom domove urobíte. Pohovky ponúkajú perfektné miesto na odpočinok a poskytujú priestor na množstvo aktivít, či už ide o čítanie, sledovanie televízie, posedenie s priateľmi alebo len víkendové zdriemnutie po obede.

Rozhodne sa teda oplatí vybrať sedaciu súpravu, ktorá bude komfortná a vydrží dlhé roky. Ako ju ale nájsť? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať ten pravý kúsok.

1. Vyskúšajte, než kúpite

Nákup pohovky sa tak trochu podobá vyberaniu matraca. Aby ste mali pri všetkých odpočinkových aktivitách skutočné pohodlie, potrebujete sedačku na mieru, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a hlavne vašej postave. To však najlepšie zistíte, keď si ju fyzicky vyskúšate.

Pozornosť by ste mali venovať hĺbke a výške sedadla, jeho tvrdosti, ale aj tomu, či sú vám príjemné samotné operadlá. Keď budete na predajni, rozhodne sa nehanbite vyskúšať rôzne pozície. Jedine tak si urobíte komplexnú predstavu o tom, ako sa vám na nej sedí alebo leží.

Vyhovovať by vám mala aj veľkosť samotnej sedačky. Ak máte napríklad vyššiu postavu a pri ležaní nenatiahnete nohy, po nejakej dobe vás to čoskoro začne otravovať. A kto by chcel už o pár rokov zháňať nový model?

2. Investujte do kvalitného rámu

Nákup sedačky nie je krátkodobá záležitosť. Keď už sa pre ňu rozhodnete, predpokladá sa, že vám vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Kvalita by teda mala byť vašou prioritou.

Veľa ľudí venuje pozornosť poťahom a výplni, ale zabúdajú na samotný rám. Ten však predstavuje kostru celej sedacej súpravy, a pokiaľ nie je dostatočne pevný a odolný, s komfortným odpočinkom sa môžete za pár rokov rozlúčiť. Pre svoju dlhú životnosť a stabilitu sú známe najmä masívne drevené rámy, ale aj kovové varianty, ktoré poslúžia rovnako dobre ako masív.

Sedačka 2

3. Vyberte príjemný a odolný poťah

Rovnako ako rám je potrebné starostlivo vyberať aj poťah sedačky, pretože musí spĺňať hneď niekoľko dôležitých kritérií. Prvým z nich je komfort – mal by vám byť teda príjemný na dotyk, aby ste pod seba nemuseli neustále podkladať prikrývku alebo deku.

Ďalším dôležitým kritériom je odolnosť. Tu sa musíte sami seba opýtať, ako veľmi dostane sedačka vo vašej domácnosti zabrať. Máte malé deti alebo domácich miláčikov? Potom dajte prednosť materiálom, z ktorých ľahko dostanete chlpy a nečistoty. Veľmi populárne sú napríklad kožené sedačky.

A potom je tu samozrejme aj estetická stránka. Sedacia súprava predstavuje stredobod obývacej izby, a tak by mala mať zladenú farbu a vzor poťahu so zvyškom interiéru. Ak zariaďujete novú obývačku, vyberte sedačku ako prvú, a podľa nej následne vyberajte ďalší nábytok a dekorácie. Budete si tak môcť dovoliť siahnuť aj po pestrejších variantoch a zariaďovanie si podstatne zjednodušíte.

4. Venujte pozornosť výplni

Pri nákupe sedačky pochopiteľne nie je podstatné len to, čo je na povrchu, ale aj vo vnútri. Na trhu nájdete sedačky plnené perím, pružinami a penou. Z hľadiska náročnosti údržby a dĺžky životnosti potom odporúčame kombináciu posledných dvoch variantov.

Perie je z hľadiska údržby najnáročnejšie a podstatne zvyšuje cenu sedačky. Samotná pena by sa naopak po rokoch presedela, a tak by ste stratili svoj komfort. Pokiaľ ale vyberiete model opatrený penou aj pružinami, ľahko si udrží svoj tvar a vy si zároveň ušetríte starosti so zložitou údržbou.

Sedačka 3

5. Dvakrát merajte

Sedacia súprava musí do vášho interiéru zapadnúť nielen esteticky, ale aj fyzicky. Určite by ste po jej zložení nechceli zistiť, že sa vám do obývačky nezmestí. Najmä pri menších miestnostiach je teda potrebný dostatočný priestor a následne je dôležité aj samotnú sedačku dôkladne premerať.

Zároveň si nechajte určitú rezervu a sedačku nedávajte do miestnosti úplne natesno. Okolo by vám malo zostať dostatok priestoru na komfortné prechádzanie, otváranie skriniek, umiestnenie konferenčného stolíka či stojacej lampy, ktorá vám bude poskytovať dostatok svetla pri čítaní.

  • Kategórie

Podobné články