Skrášliť svoj domov krbom alebo nie?

Skrášliť svoj domov krbom alebo nie?

Redakcia - 10. septembra 2013 - 5613. zobrazení

Prečo sa rozhodnúť pre krb? Čím vám môže krb obohatiť váš príbytok? Odpovede na tieto otázky sú veľmi jednoduché a my vám ich s radosťou prezradíme. Krb prinesie do vášho domova pocit útulnosti a pocit, že nech bude zima akokoľvek chladivá, u vás bude vždy miesto, kde sa budete môcť uchýliť a otepliť sa.

Krb je akýmsi štýlovým doplnkom interiéru, určite len zvýši celkový imidž miestnosti, do ktorej ho umiestníte. Je čosi výnimočné na chvíľke, kedy s priateľmi či s rodinou oddychujete pred krbom s pohárom vína či s horúcim čajom. Nechceli by ste aj vy zažiť takýto pocit?

fireplace-416042_1280

Výhody krbu

Výhodou krbu v domácnosti je, že si vy sami môžete určiť kedy a ako veľa budete kúriť. Pokiaľ ste otužilec a stačí vám nižšie teplota, zakúrite len s niekoľkými polienkami dreva. Ak ste človek, čo aj pri 24 stupňoch mrnčí, že mu je zima, stačí, aby ste rozložili väčší oheň a udržiavali ho. Môžete sa spoľahnúť, že do pol hodiny budete mať v miestnosti priam neznesiteľnú horúčavu. Je pravda, že krb predstavuje investíciu, ktorú si niektorí nemôžu dovoliť, no po ďalšie roky môžete ušetriť nejaké peniaze na kúrení. Jediné, o čo sa budete musieť starať, je drevo. Ak bývate kdesi v ústraní, poprípade neďaleko lesa, so zháňaním dreva nebudú najmenšie problémy. To sa stáva len zriedka, v inom prípade si môžete objednať drevo priamo domov, čím viac si ho objednáte, tým lepšiu cenu získate.

travertin 728x90

Pre objektívnosť musíme spomenúť aj nevýhody, ktoré ma krb. Jednou z hlavných nevýhod je čistenie. Všetci, čo už krb majú, vedia o čom hovoríme. Nejde len o jednoduché pretretie handrou a je vybavené, hovoríme o tvrdom a násilnom čistení začierneného a začmudeného skla. Medzi overené metódy patrí obyčajný prášok na riad alebo čistá voda a trocha jari. Niektorí majitelia krbov používajú na zoškrabanie prihorených čiastočiek drôtenku na nerez. Ak by ani jedna z týchto metód nezaberala, môžete ešte vyskúšať osvedčený čistiaci prostriedok na sporáky, hlavne na trúby či rúry.

ethanol-burner-401695_1280

Viete, že existuje aj tzv. bio krb? V čom je lepší ako normálny krb? Obrovskou výhodou tejto novinky je to, že pre jej fungovanie nie je potrebný komín. Je to žiadané hlavne pre majiteľov bytov či pre ľudí, ktorí si nemôžu vo svojom dome robiť cenovo náročné stavebné úpravy. Bio krby využívajú ako palivo biolieh, čo znamená, že môžete zabudnúť na čistenie začmudeného skla či vymetanie popola. Čo je však najdôležitejšie, zabezpečujú vysokú ekologickú šetrnosť a nezaťaží vás to ani po ekonomickej stránke.

Aké sú nevýhody?

V porovnaní s pozitívami ide o zanedbateľné veci, no pre niektorých môžu byť podstatné. Musíte sa pripraviť na to, že v porovnaní s normálnym krbom, majú nižší tepelný výkon. Ak ste náchylný na bolesti hlavy a zadovážite si bio krb, počas jeho chodu budete musieť častejšie vetrať, aby sa zo vzduchu dostal oxid uhličitý, ktorý môže spôsobiť spomínanú bolesť hlavy.

  • Kategórie

Podobné články