Hyacint vo váze

Ako pestovať hyacint?

Redakcia - 10. septembra 2020 - 4012. zobrazení

Sýte sfarbenie, výrazná vôňa a nenapodobiteľný vzhľad. Hyacint je právom považovaný za výnimočnú rastlinku, ktorá je už roky neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Ako okrasný druh sa však začína udomácňovať aj v interiéroch, kde sa dá ľahko vypestovať priamo v kvetináči.

Hyacint si získal srdcia záhradkárov a pestovateľov izbových rastliniek z viacerých dôvodov. Okrem dobrej odolnosti, jednoduchého pestovania a elegantného vzhľadu je vyhľadávaný ako jeden z prvých jarných druhov. Stále viac populárna cibuľovina, ktorá k nám prišla z Turecka, totiž spolu s narcismi rozkvitá medzi prvými. A k tomu, aby v záhradách či interiéroch naplno zažiarila, stačí tak málo.

Fialový hyacint - ako pestovať hyacint

Čo je pre hyacint charakteristické?

  • Jedná sa o cibuľovinu, ktorá má v súčasnosti približne 50 druhov.
  • Guľovité cibule väčšieho vzrastu majú biele alebo fialové šupiny.
  • Samotná rastlina zvykne vyrastať do výšky 20 až 30 centimetrov.
  • Listy majú hladký povrch, vo väčšine prípadov s lesklým vzhľadom.
  • Sfarbenie kvetov je rôzne od bielych až po žlté, ružové alebo fialové.

Aké podmienky hyacint potrebuje?

Hyacint patrí medzi menej náročné rastliny, ktoré nevyžadujú prehnanú starostlivosť. Nejaké nároky však má. Tie sa týkajú najmä základných pestovateľských podmienok, ktoré potrebuje pre rýchly a zdravý rast.

Pôda

Na rozdiel od väčšiny cibuľovín si rastlina na konkrétny druh pôdy nepotrpí. Vyrásť dokáže takmer v každej zemine, snáď len s výnimkou kamenistých typov pôdy.

Poloha

Či už posadíte hyacint na záhrade alebo doma v kvetináči, dopriať by sme mu mali dostatok svetla. Odolnejším jedincom sa bude dariť aj v polotieni, no aj v tomto prípade budú potrebovať aspoň pár hodín svetla denne.

Teplota

Nároky na teplotu má rastlina o niečo vyššie. Chrániť ho musíme pred prudkými teplotnými výkyvmi. Rastline neprospieva chlad, no ani horúčavy. Za optimálnu sa považuje teplota od 15 do 18 °C.

Hnojivo

Každý hyacint ocení dobre pohnojenú zeminu. Ako vhodné hnojivo sa odporúča použiť klasický domáci kompost, prípadne rašelinu, a to pri pestovaní v záhonoch aj doma v kvetináči.

Hyacint - sadenie

Ako pestovať hyacint na záhrade?

Čas sadenia

Hyacintom sa bude najlepšie dariť, ak ich cibuľky posadíme v priebehu jesene. Presný termín výsadby stanovený nie je, no stihnúť by sme to mali ešte pred poklesom teplôt k nule, ideálne niekedy v októbri.

Zálievka

Polievanie nemusí byť časté a už vôbec nie pravidelné. Rastlina sa bez problémov uspokojí aj s menším množstvom vody. V prípade vyššieho množstva zrážok ho polievať ani nemusíme.

Hnojenie

Pripravenú pôdu môžeme pohnojiť kvalitným kompostom alebo rašelinou ešte pred výsadbou cibuliek. Pokiaľ je pôda dostatočne kvalitná, po výsadbe viac zeminu hnojiť nutné nebude.

Ako pestovať hyacint

Ako pestovať hyacint v kvetináči?

Čas sadenia

Podobne ako pri sadení vonku, aj ako izbová rastlina sa má hyacint vysádzať počas jesene. Nakoľko v interiéri teploty výrazne neklesajú, výsadbu môžeme uskutočniť hoci aj v novembri.

Zálievka

Vo vnútri bytov a domov je vzduch o niečo suchší, takže hyacint pestovaný doma občas poliať môžeme. Ani v tomto prípade to však so zálievkou netreba preháňať.

Hnojenie

Pôda v malom kvetináči si drží živiny podstatne dlhšie ako tá v záhonoch. Hnojiť stačí iba pri príprave pôdy pred výsadbou, potom už len vo výnimočných prípadoch, napríklad, keď bude hyacint vysychať kvôli nedostatku živín v pôde.

Na aké choroby ruží si treba dávať najväčší pozor?

Viete, aké sú najčastejšie choroby ruží a ako sa ich zbaviť? Medzi najčastejšie choroby ruží patria najmä tieto štyri… Najobávanejšou je…

Choroby ruží

TIP na záver…

Hyacint je možné pestovať aj v sklenených nádobách s vodou. Jedná sa o tzv. hydroponický spôsob pestovania, pri ktorom nepotrebujeme zeminu. Celé zázemie rastline vytvorí voda v nádobe.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články