Tuje už dlhé roky patria medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny. Svojim vždyzeleným šarmom zdobia mnohé záhrady, či už v podobe samostatných solitérov alebo rozsiahlych živých plotov. Za splnením ich okrasnej funkcie je ale vždy správny spôsob vysádzania. Viete, ako sadiť tuje?
Napriek nenáročnosti týchto stromov si pri ich vysádzaní treba dať dôkladne záležať. Skúsení záhradkári dokonca hovoria o dodržiavaní niekoľkých nepísaných tipov či pravidiel, pomocou ktorých budú vaše nové tuje krásne a zdravé. Využiť sa dajú pri vysádzaní tují v akýchkoľvek podmienkach, bez ohľadu na to, či chcete sadiť iba jednu tuju, alebo rovno celý živý plot.

Prečo sa oplatí sadiť tuje?

Náš TIP na kvalitné benzínové nožnice na strihanie živých plotov
Ako sadiť tuje ako solitéry?
1. Tuja ako solitér ocení preslnené miesto bez tienenia
Všetky druhy tují potrebujú veľa slnečného svetla. Pri výbere polohy sa tak odporúča zvoliť stanovisko situované na priamom slnku. Ak má mať tuja ako solitér zabezpečený zdravý rast a tiež esteticky vyniknúť, nesaďte ju v tesnej blízkosti iných drevín.
2. Pri výbere zeminy vsaďte na neutrálnu až kyslú pôdu
Vhodný typ pôdy závisí vždy od konkrétneho druhu. Bez ohľadu naň však nič nepokazíte, ak vsadíte na pôdu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.
3. Pred výsadbou pôdu dobre prekyprite a prevzdušnite
Pri príprave zeminy je potrebné myslieť na viacero úkonov. Pred samotnou výsadbou sa odporúča pôdu kvalitne prekypriť, čo ju poriadne prevzdušní. Tuje sú milovníčkami vlahy, takže pripravenú zem môžete dostatočne navlhčiť.
4. Tuje s koreňovým balom vysádzajte na jar alebo jeseň
Vhodná doba hrá pri vysádzaní tují rozhodujúcu úlohu, pričom výber termínu ovplyvňuje to, či ide o tuju s koreňovým balom, či o tuju v črepníku. Pri koreňových baloch je najlepším obdobím jeseň, a to ešte pred príchodom prvých mrazov. Stromček sa však rovnako dobre uchytí aj na jar.
5. Tuje v črepníku vysádzajte kedykoľvek, keď nie sú mrazy
V prípade tuje vysádzanej do črepníka je možností podstatne viac. Všetky záhradkárske príručky s informáciami o tom, ako sadiť tuje, potvrdzujú, že týmto spôsobom môžete sadiť kedykoľvek počas roka, akurát s výnimkou mrazivých dní.

Ako sadiť tuje na živý plot?
1. Živému plotu vyberte voľné a presvetlené priestranstvo
Ak bol dôraz na svetlé miesto nutný pri solitéroch, pri živom plote to platí dvojnásobne. Slnečné stanovisko je vyžadované aj kvôli tomu, že už len samotné tuje vysadené v živom plote si dokážu tieniť.
2. Pri výbere polohy pozor na blízkosť ovocných stromov
Podľa niektorých ide o mýtus, no prípadov, kedy ovocné stromy v blízkosti tují vyschli, je mnoho. Obzvlášť to platí pri živých plotoch, ktoré zvyknú vrhať tieň a tým škodiť susediacim stromom.
3. Vhodná pôda bude rovnaká ako pri vysádzaní solitérov
Pri príprave pôdy, do ktorej sa živý plot vysadí, sa toho veľa nemení. Opäť sa odporúča voľba pôdy s neutrálnejším alebo mierne kyslým pH.
4. Ideálnym obdobím na vysádzanie je jeseň, prípadne jar
Veľa zmien nenastáva ani pri výbere vhodného termínu vysádzania. Korene sa najlepšie uchytia, keď sa tuje vysádzajú na jeseň. Problémom však nie je ani vysádzanie na jar, keď už pôda nie je premrznutá.
5. Pri vysádzaní stromčekov dodržujte požadované odstupy
Základným pravidlom, ako sadiť tuje na živý plot, je dodržiavať odstupy medzi stromčekmi. Presné vzdialenosti sa líšia podľa druhu a jeho výšky aj šírky. Minimálne odstupy pri najmenších druhoch by mali byť aspoň 40 centimetrov.
Viete, kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?
Viete, kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád, ako a kedy strihať tuje!

Zvládnutím procesu, ako sadiť tuje, sa starostlivosť o tieto dreviny nekončí… Okrem bežných úkonov ako polievanie či hnojenie sa odporúča tuje aspoň raz za rok ostrihať. Platí to najmä pri ich využití vo forme živých plotov. Dôležité je aj prezimovanie, pri ktorom stačí nasypať okolo kmeňa piliny na udržanie teploty hliny. Za takúto starostlivosť sa vám tuje odvďačia zdravým rastom a elegantným vzhľadom.
Autor textu: Róbert Bosák