Ako sadiť tuje

Ako sadiť tuje? 5+5 osvedčených tipov!

Redakcia - 13. augusta 2023 - 14198. zobrazení

Tuje už dlhé roky patria medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny. Svojím vždyzeleným vzhľadom zdobia mnohé záhrady, či už v podobe samostatných solitérov alebo rozsiahlych živých plotov. Za splnením ich okrasnej funkcie je vždy správny spôsob vysádzania. Viete, ako sadiť tuje?

Napriek povestnej nenáročnosti týchto drevín si pri ich vysádzaní treba dať dôkladne záležať. Skúsení záhradkári hovoria o dodržiavaní niekoľkých nepísaných tipov či pravidiel, pomocou ktorých budú vaše nové tuje krásne a zdravé. Jednotlivé tipy sa dajú zužitkovať pri vysádzaní tují v akýchkoľvek podmienkach. Ako pomôcka poslúžia pri výsadbe jednej tuje aj pri kompaktných živých plotov tvorených niekoľkými stromami.

Prečo sa oplatí sadiť tuje?

  • Sú celoročne zelenou drevinou.
  • V lete vytvárajú na záhrade tieň.
  • Sú odolné voči vetru a mrazom.
  • Pohlcujú prach a ďalšie nečistoty.
  • Vyniknú ako solitéry aj ako živé ploty.
Sadenie tují - ako sadiť tuje

Ako sadiť tuje ako solitéry?

1. Tuja ako solitér ocení preslnené miesto bez tienenia

Všetky druhy tují potrebujú veľa slnečného svetla. Pri výbere polohy sa odporúča zvoliť stanovisko situované na priamom slnku. Ak má mať tuja ako solitér zabezpečený zdravý rast a tiež esteticky vyniknúť, nesaďte ju v tesnej blízkosti iných stromov. Malé odstupy môžu byť hrozbou aj pre susedné dreviny. Týka sa to najmä ovocných stromov, ktorým tuja tieni a ešte ich pripravuje aj o vlhkosť a živiny. Minimálne rozostupy by mali dosahovať aspoň 5 metrov.

2. Pri výbere zeminy vsaďte na neutrálnu až kyslú pôdu

Vhodný typ pôdy závisí vždy od konkrétneho druhu. Bez ohľadu na druh nič nepokazíte, ak vsadíte na zeminu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Jeho optimálna hodnota sa pohybuje na úrovni od 3,5 do 5,5. Druhov zeminy vhodných na výsadbu tují je niekoľko. Za najvhodnejšiu sa považuje piesočnatá pôda, ktorá vyhovuje koreňom vyžadujúcim jemnejší a viac prevzdušnený substrát. Nevhodné sú ťažké a ílovité druhy zeminy.

3. Pred výsadbou pôdu dobre prekyprite a prevzdušnite

Pri výbere pôdy je potrebné zohľadniť aj ďalšie kritériá. Kľúčovým faktorom je aj vzdušnosť a schopnosť substrátu zadržiavať vlahu. Zemina by mala byť čo najviac prevzdušnená. Preto by sme ju pred samotnou výsadbou mali poriadne prekypriť, čím ju prevzdušníme. Tuje milujú vlahu a nevadí im viac vody, takže pripravenú pôdu môžeme pred výsadbou stromčeka výdatne poliať.

4. Tuje s koreňovým balom vysádzajte na jar alebo jeseň

Vhodná doba hrá pri vysádzaní tují rozhodujúcu úlohu. Výber termínu ovplyvňuje to, či ide o tuju s koreňovým balom alebo o tuju v črepníku. Pri stromčeku s koreňovým balom bude najlepším obdobím na výsadbu jeseň, ideálne jej prvá polovica, aby sa mladý stromček vyhol prvým mrazom. Tuja sa bez problémov uchytí aj na jar. Aj v tomto prípade je potrebné sadiť vtedy, keď sú teploty nad nulou.

5. Tuje v črepníku vysádzajte kedykoľvek, keď nie sú mrazy

V prípade stromčeka vysádzaného do črepníka je možností, kedy sadiť tuju, viac. Podľa skúsených záhradkárov sa môže tuja v črepníku sadiť kedykoľvek v priebehu roka. Výnimkou sú iba mrazivé dni, ktoré výsadbe neprajú. Aj v tomto prípade sa odporúča uprednostniť jarný alebo jesenný termín. Pre lepšie uchytenie mladého stromčeka je potrebné vytvoriť optimálne pestovateľské podmienky súvisiace s výberom vhodnej pôdy a polohy.

Sadenie tují

Ako sadiť tuje na živý plot?

1. Živému plotu vyberte voľné a presvetlené priestranstvo

Ak bol dôraz na výber svetlého miesta kladený pri solitéroch, pri živom plote to platí dvojnásobne. Slnečné stanovisko je vyžadované aj kvôli tomu, že tuje vysadené v živom plote si dokážu tieniť. Čím je živý plot väčší a jeho porast hustejší, tým je predpoklad, že jednotlivé stromčeky budú brániť prieniku slnečného svetla k susedným stromom, vyšší.

2. Pri výbere polohy pozor na blízkosť ovocných stromov

Podľa niektorých sa jedná o mýtus, no prípadov, kedy ovocné stromy posadené v tesnej blízkosti tují vyschli, je mnoho. Obzvlášť to platí pri živých plotoch, ktoré zvyknú vrhať tieň a tým škodiť susediacim drevinám. Navyše, tuje dokážu susediacim stromom odoberať živiny a vlahu.

3. Pri vysádzaní vsaďte na druh substrátu s kyslejším pH

Pri výbere zeminy, do ktorej sa živý plot vysádza, sa toho v porovnaní s výsadbou solitérov veľa nemení. Aj v tomto prípade sa odporúča zvoliť pôdu s neutrálnejším alebo mierne kyslým pH. Rovnaký ako pri solitéroch je aj postup výsadby, pred ktorou je potrebné zeminu prekypriť a prevzdušniť.

4. Najlepším obdobím na výsadbu tují je jar alebo jeseň

Tuje sa môžu vysádzať kedykoľvek od jari do jesene. Vhodných termínov na výsadbu je viac. Korene sa najlepšie uchytia na jeseň. Problémom nie je ani vysádzanie na jar, keď pôda nie je premrznutá. S jarnou výsadbou sa odporúča počkať aspoň do druhej polovice marca alebo do začiatku apríla. V prípade jesenného termínu sa do výsadby živého plota môžeme pustiť v priebehu septembra alebo októbra v závislosti od aktuálnych vonkajších teplôt.

5. Pri vysádzaní stromčekov dodržte požadované odstupy

Základným pravidlom, ako sadiť tuje na živý plot, je dodržiavať odporúčané odstupy medzi jednotlivými stromčekmi. Presné vzdialenosti sa líšia podľa zvolených druhov a ich výšky aj šírky. Minimálne odstupy pri najmenších druhoch by mali dosahovať aspoň 40 centimetrov. Vyššie odrody sa vysádzajú s rozostupmi aspoň 60 centimetrov. Živý plot z tují sa odporúča umiestniť najmenej 5 metrov od ovocných drevín.

Sadenie tuje - ako sadiť tuje

Starostlivosť o tuje po výsadbe

Výsadba je len prvým krokom k úspešnému pestovaniu tují. Aj keď tieto dreviny nie sú vôbec náročné, po výsadbe vyžadujú istú starostlivosť. Okrem občasného hnojenia a polievania ich musíme pravidelne strihať. Platí to najmä pri živých plotoch, ktoré sa strihajú raz až dvakrát za rok. Súčasťou starostlivosti o tuje je zazimovanie, pri ktorom nasypeme okolo kmeňa piliny na udržanie teploty hliny počas celej zimnej sezóny. 

Viete, kedy strihať tuje a ako sa o ne starať?

Viete, kedy strihať tuje? Aké druhy tují poznáme? Akú staroslivosť vyžadujú tuje? Prezradíme vám 5 užitočných rád, ako a kedy strihať tuje!

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Výsledkom správneho spôsobu výsadby a následnej starostlivosti bude zdravý rast a pekný vzhľad stromčekov. Tuje si splnia svoju okrasnú aj praktickú úlohu. V podobe živého plota budú slúžiť ako živá zelená bariéra proti prachu a nečistotám. Okrem toho sa uplatnia aj ako akustická bariéra, ktorá bude tlmiť hluk prichádzajúci z okolitého prostredia. Vyšší živý plot s hustým porastom je zároveň zárukou zaistenia súkromia.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články