Šípky majú neodmysliteľné miesto v tisíckach kuchýň dodnes. Vďaka vysokému obsahu liečivých látok sa stávajú súčasťou rôznych jedál a nápojov. Množstvo vitamínov a iných živín si uchovávajú aj vo vysušenom stave, ktorý je na konzumáciu najvhodnejší.
K tomu, aby si tieto liečivé plody zachovali čo najvyšší obsah vitamínov a minerálov, je nutné vedieť, ako sušiť šípky správne. Dôležitý bude aj správny čas zberu a miesto, kde ich budeme zbierať. Spolu s následným spracovaním to ovplyvní ich výslednú chuť, obsah liečivých látok aj trvácnosť pri prípadnom skladovaní.
Prečo sa oplatí zbierať šípky?
Aké liečivé látky šípky obsahujú?
Kedy a kde sa šípky zbierajú?
Obsah niektorých liečivých látok v šípkach sa môže meniť v závislosti od obdobia. Týka sa to najmä vitamínu C. Jeho množstvo môže po príchode prvých mrazov výrazne poklesnúť, takže oneskorený zber v novembri či v decembri sa neodporúča napriek výraznejšej chuti. Pre koho je dôležitejší obsah živín, ten môže začať so zberom už v septembri, ideálne na miestach, kde nechodia autá. Možností je viac, pretože šípky rastú kdekoľvek na otvorených priestranstvách.
Ako sušiť šípky?
Voľne na plechu
Najjednoduchší spôsob, ako sušiť šípky, je nechať ich voľne na plechu. Takéto sušenie ale trvá dlho a navyše v sebe nesie riziko, že šípky začnú plesnivieť, obzvlášť vtedy, ak ich nesušíme v byte, ale vonku na slnku. Urýchliť celý proces môže ich umiestnenie do prievanu.
Ohrievaním v rúre
Podstatne rýchlejším spôsobom je ohrev šípok v rúre. Najprv ich však necháme aspoň 2 až 3 dni voľne na plechu. Potom ich vložíme do vopred vyhriatej rúry, ktorú sme vyhriali na 30 až 50 °C. Čas sušenia závisí vždy od rýchlosti, akou sa začínajú scvrkávať. Vybrať ich treba skôr, než by začali hnednúť, prípadne sa pripálili.
Vysušením v sušičke
Postup, ako sušiť šípky v sušičke, je o čosi bezpečnejší. Ak nastavíme teplotu podľa návodu na sušičke a šípky nedáme sušiť iba raz, ale dvakrát až trikrát, určite ich nezničíme. Takýmto spôsobom zabránime aj ich stvrdnutiu, ktoré hrozí napríklad v rúre.
Zopár tipov k sušeniu šípok
Ako možno šípky spracovať?
Šípkový čaj
Najčastejším spracovaním sušených šípok je príprava čaju. Jeho pitie pomáha proti únave a výrazne posilňuje obranyschopnosť tela.
Šípkový džem
Zmes šípok, jabĺk a cukru je najlepšou kombináciou na prípravu šípkového lekváru, ktorý je nielen chutný, ale aj zdravý.
Šípkový pretlak
Výrobu pretlaku zvládne každý. Stačí rozmixovať čerstvé plody a zmiešať ich s vodou a cukrom. Pripravená zmes sa dá následne variť.
Šípková omáčka
K omáčke tohto druhu sa používa šípkový pretlak. Do toho sa primiešajú rôzne aromatické bylinky, soľ či citrónová šťava. Uvarená sa môže podávať k mäsu aj rybám.
Prísada do koláča
Či už čerstvé alebo sušené, šípky sa dajú využiť aj pri rôznych koláčoch, a to v čerstvej aj tepelne upravenej forme.
Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?
Viete, ako sadiť cibuľu správne? Aký je rozdiel medzi sadením cibule zo semiačka a zo sadzačky? Aký typ pôdy cibuliam vyhovuje najviac?
Tip na záver…
Vysušené šípky sa nemusia hneď spracovávať. Pokiaľ ich vložíme do veľkého zaváraninového pohára a umiestnime do tmavšej miestnosti, vydržia nám do budúceho roka. Dlhšie ich ale neskladujme. Po roku totiž strácajú chuť aj množstvo liečivých látok.
Autor textu: Róbert Bosák