Pestovanie citrusov

Redakcia - 26. júna 2015 - 5054. zobrazení

Túžite mať trochu exotiky vo svoje domácnosti alebo na záhrade? Potom môžete začať pestovať citrusy. Vďaka otepľovaniu je pestovanie možné už aj u nás.

Čo by ste mali vedieť na začiatok ?

Citrusy sú stromy, ktoré pochádzajú a rastú v subtropických oblastiach bohatých na teplo a slnečné lúče. Tomu zodpovedajú aj ich pestovateľské nároky – najmä teplo, slnko a nie veľmi premokrená pôda, aj keď určitú vlahu vyžadujú. Sú to preto rastliny, ktoré sa perfektne hodia na balkóny, terasy a všade tam, kde je dostatok slnečných lúčov. Zároveň sú to rastliny citlivé na prievan, preto si na to treba dať pozor pri ich pestovaní.

lemon-181650_640

Základné požiadavky na pestovanie:

  • Teplota – v lete obľubujú vyššie teploty a kopec slnečných lúčov, čiže svetla. Treba si dať ale pozor na ostré slnko, aby sa listy nespálili. V zime je to komplikovanejšie, pretože citrusy neznášajú suchý, teplý vzduch v miestnostiach. Vtedy je dobré ich nechať prezimovať v chladnejších miestnostiach, kde temperujeme teplotu na cca 10 stupňov Celzia. Vtedy rastlinka odpočíva, aby mohla nabrať silu opäť na leto.
  • Voda – v lete ich pravidelne zavlažujeme, nie často, ale za to výdatne. Používať by sme mali vlažnú vodu, nie studenú, najlepšie mäkkú, dažďovú. Čo je dôležité, citrusy sú okrem prievanu citlivé aj na prebytočnú vodu v miske pod črepníkom. Tú sa preto snažme vždy odstrániť. Okrem klasického zalievania nemali by sme zabúdať aj na zavlažovanie listov, nakoľko tieto rastliny pochádzajú z krajín s vlhkejším vzduchom.
  • Hnojenie – v lete samozrejme prihnojujeme viac, aby mal stromček krásne, tmavozelené listy a mohol rásť a neskôr tvoriť plody. Naopak v zime, keď rastlina oddychuje, nehnojíme. Okrem klasického hnojiva NPK, kde dodávame draslík, dusík a fosfor, citrusy si potrpia aj na dávku železa. Hnojíme približne každých 10 – 14 dní.
  • Pôda – najideálnejšia je nejaká ľahká, vzdušná, aby dobre prepúšťala vodu a mala kyslejšie pH. Nemusíme sa s tým veľmi trápiť, špeciálne určená pôda pre citrusy sa dá kúpiť v obchodoch. Odporúča sa tak isto pôdu v črepníku odľahčiť perlitom alebo kokosovým vláknom, ktoré nasypeme v tenšej vrstve na dno črepníka, aby korene zbytočne nestáli vo vode. Predídeme tým hnitiu koreňov.
  • Presádzanie – je výhodné, pretože korene tým dostanú svoj priestor pre rast. Presádzať by sme mali raz za rok, alebo aj menej často, najlepšie podľa potreby. Ideálne obdobie je po zime, ešte v skorej jari. Vždy presádzame do nádoby, ktorá je aspoň o 2 cm väčšia. Nevolíme zbytočne veľkú nádobu, pretože sa nemusí dobre zakoreniť.
  • Choroby a škodcovia – aby sme predišli chorobám a rôznym parazitom je potrebné rastliny zavlažovať, rosiť listy. Ak už sa nejaké problémy objavia je na čase použiť nejaký chemický prípravok. Citrusom škodia najmä rôzne roztoče, štítničky, ale aj vošky, či molice. Z chorôb to môžu byť rôzne fyziologické poruchy, ktoré vznikajú nedostatočnou alebo nesprávnou výživou. Najmä pri nedostatku základných prvkov – dusíka, draslíka, zinku, železa. Listy začnú uschýnať, žltnúť a opadávať. Samozrejme výnimka je v zimnom období, kedy je prirodzené čiastočné opadávanie listov. Tak isto citrusom hrozia aj mnohé hubové choroby, hlavne pri zimovaní vo vlhkom prostredí. Rastlinu je preto potrebné neustále kontrolovať.

mandarin-93684_640

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články