Čo by ste mali vedieť o citrusoch?
Citrusy sú stromy, ktoré pochádzajú a rastú prevažne v subtropických oblastiach, ktoré sú bohatými na teplo a slnečné lúče. Tomu odpovedajú aj pestovateľské nároky citrusov, a to najmä teplé a slnečné prostredie a nie veľmi premočená pôda. V súčasnosti existuje množstvo odrôd citrusov, čo nám ich umožňuje pestovať aj na balkónoch a terasách, resp. všade tam, kde je dostatok slnečných lúčov.
Citrusy sú veľmi citlivé na prievan, preto si na to treba dať obzvlášť veľký pozor pri ich pestovaní. V tomto článku sa budeme venovať predovšetkým citrusom, ktoré si môžete vypestovať sami na balkóne, prípadne terase.
Náš TIP na špeciálne substráty určené pre citrusy
Chceli by ste pestovať citrusy v našich klimatických podmienkach? Nezabudnite na…
Citrusy obľubujú vyššiu teplotu
Nie je žiadnou novinkou, že citrusy obľubujú teplé prostredie, vyššie teploty a veľa slnečných lúčov. Pri ich pestovaní si však treba dať pozor na ostré slnko, ktoré môže listy citrusov spáliť. S prezimovaním citrusov je to však komplikovanejšie, pretože neznášajú suchý a teplý vzduch v miestnostiach. Preto je vhodné nechať ich prezimovať v chladnejších miestnostiach, kde temperujete teplotu na cca 10 stupňov Celzia.
Nezabudnite na pravidelné polievanie
Citrusy počas letného obdobia pravidelne zavlažujte, nie však príliš často, ale za to výdatne. Používať by ste mali vlažnú vodu, nie studenú, najlepšie mäkkú a dažďovú. Čo je však dôležité je to, že citrusy sú okrem prievanu veľmi citlivé aj na prebytočnú vodu v miske pod črepníkom. Tú sa preto vždycky snažte vyliať. Okrem klasického zalievania by ste nemali vynechať zavlažovanie listov, nakoľko citrusy pochádzajú z krajín s vlhkejším vzduchom.
Časté hnojenie najmä v lete
Citrusy vám v lete odporúčame prihnojovať častejšie. Výsledkom hnojenia a vašej dôkladnej starostlivosti bude, že vaše citrusovníky budú mať krásne tmavozelené listy a budú rodiť chutné a zdravé plody. Hnojiť vám odporúčame každých 10 až 14 dní. Naopak počas zimy, kedy sú vaše citrusovníky zazimované, ich nehnojíte. Okrem klasických hnojív, kedy rastlinám a drevinám dodávate draslík, dusík a fosfor, citrusy si potrpia aj na dávku železa.
Náš TIP na kvalitné hnojivá pre citrusy
Aká pôda je vhodná pre citrusy?
Najideálnejšou je pre citrusy vzdušná pôda, ktorá dobre prepúšťa vodu a má kyslejšie pH. Čo sa týka výberu pôdy, nemusíte sa s tým priveľmi trápiť, špeciálne určená pôda pre citrusy sa dá kúpiť v každom obchode, resp. supermarkete. Pôdu v črepníku vám odporúčame odľahčiť perlitom alebo kokosovým vláknom, ktoré nasypte v tenšej vrstve na dno črepníka, aby korene zbytočne nestáli vo vode. Predídete tak nepríjemnému hnitiu koreňov.
Ako presádzať citrusy?
Citrusovníky je vhodné presádzať raz ročne. Korene, tým dostanú väčší priestor pre svoj rast. Ideálnym obdobím na presádzanie citrusovníkov je jar. Vždy ich presádzajte do črepníku, ktorý je minimálne o pár centimetrov širší a hlbší. Pri presádzaní však nezvoľte príliš veľký črepník, pretože by nemuselo dôjsť k dôkladnému zakoreneniu.
Choroby a škodcovia citrusov
Ak chcete predísť rôznym chorobám a parazitom, ktoré môžu vaše citrusovníky ohroziť, mali by ste ich pravidelne hnojiť a zavlažovať. Ak sa už nejaké problémy predsalen objavia, je na čase použiť nejaký chemický prípravok. Citrusom škodia najmä rôzne druhy roztočov, štítničiek, ale aj vošky, či molice. Z chorôb to môžu byť rôzne fyziologické poruchy, ktoré vznikajú nedostatočnou alebo nesprávnou výživou, a to najmä pri nedostatku základných prvkov – dusíka, draslíka, zinku a železa.
Listy potom môžu začať uschýnať, žltnúť a opadávať. Výnimku tvorí zimné obdobie, kedy je čiastočné opadávanie listov bežné. Citrusom hrozia aj mnohé hubové choroby, a to hlavne pri zimovaní vo vlhkom prostredí. Rastlinu je preto potrebné neustále kontrolovať. Veríme, že sme vám v tomto článku aspoň čiastočne objasnili aspekty, na ktoré by ste nemali zabudnúť, ak sa rozhodnete pestovať citrusové ovocie v domácich podmienkach.
Text: Martina Zvolanská