Ako záhradníčiť na sídlisku II.

Ako záhradníčiť na sídlisku II.

Redakcia - 6. novembra 2013 - 2772. zobrazení

Nemáte balkón, ani lodžiu, prípadne sa vám pestovanie na balkóne zapáčilo natoľko, že vám je zrazu primalý? Riešením by mohlo byť pestovanie v komunitnej záhrade. S týmto pojmom ste sa už možno stretli a možno ani nie. Slovu komunita však rozumie asi každý a od toho sa aj celá myšlienka komunitného pestovania odvíja.

Jedná sa o pestovanie v rámci komunity – skupiny ľudí, ktorá zdieľa jeden priestor, ale tiež vzájomné skúsenosti a radosť z práce v záhrade. Vo svete je takéto pestovanie celkom bežné. Rieši totiž situáciu ľuďom, ktorí pestovať chcú, ale nemajú kde a je tiež reakciou na (ne)kvalitu ovocia a zeleniny v supermarketoch. Komunitné záhrady sú fenoménom väčších miest – na Slovensku máme takéto záhrady napríklad v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Piešťanoch. Pomaly sa tento trend začína udomácňovať, teší sa obľube a postupne vznikajú ďalšie a ďalšie záhrady.

V prípade, že nablízku komunitnú záhradu nemáte, nezúfajte. Ak sa dá dohromady skupinka pestovaniachtivých susedov, môžu vytvoriť komunitu a záhradu si vybudovať. Správcom takej záhrady môže byť súkromná osoba, občianske združenie, organizácia, prípadne mesto. V súvislosti s týmto môže byť taká záhrada vytvorená tak na súkromnom, ako aj mestskom pozemku – nevyužitá či zanedbaná plocha môže rázom dostať úplne novú tvár a zmysel.

komunitna-zahrada

Pred tým, než sa pustíme do zakladania, je dôležité mať vysporiadané vlastnícke pomery, dohodnúť sa na prevádzkovaní záhrady a ostatných náležitostiach tak, aby v komunite neskôr nedochádzalo ku konfliktom. V komunitnej záhrade môže pestovať každý sám za seba, prípadne môžete pestovať spoločne a úrodu si spravodlivo rozdeliť. Záhrada môže mať okrem produkčnej funkcie aj funkciu okrasnú, všetko závisí na dohode členov komunity.

Z pestovania v takejto záhrade budú mať radosť predovšetkým dôchodcovia, ktorí okrem samotného záhradníčenia získajú aj priestor na stretávanie sa s ľuďmi so spoločnými záujmami a odovzdávanie svojich skúseností ďalším generáciám. Rovnako sa tieto záhrady tešia obľube rodín s deťmi. A kde inde, ako v záhrade sa deti najlepšie naučia vážiť si prírodu a chápať, ako to v nej funguje? My myšlienke komunitných záhrad tlieskame! Čo vy?

Text: Nina Kvasňovská    Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články