Vykonávať elektroinštalačné práce na vlastnú päsť sa neodporúča. Tie najjednoduchšie úkony však zvládnete aj bez odborných znalostí. Príkladom je zapájanie vypínačov, do ktorého sa pri troche skúseností a laických poznatkov môžete pustiť aj sami.
Ako zapojiť vypínač bezpečne a rýchlo?
Dôvodov na zapojenie nového vypínača môže byť hneď niekoľko. Väčšinou je príčinou jeho poškodenie alebo porucha káblov. K výmene však môžete pristúpiť, aj keď vymieňate staré vypínače za nové kvôli prevencii pred poruchami elektriky alebo v snahe zladiť ich dizajn s novým zariadením domácnosti. Nech je dôvod akýkoľvek, v každom prípade je postup, ako zapojiť vypínač, rovnaký.
Dôraz na dodržanie bezpečnosti pri práci
Každá práca s elektrikou vyžaduje obozretný prístup. Výnimkou nie sú ani zdanlivo najľahšie úkony ako napríklad zapájanie vypínača. Aj pri tomto postupe je potrebné prikladať dôraz na maximálnu bezpečnosť. V rámci nej sa oplatí vsadiť na zopár zaužívaných pravidiel, ktorých dodržanie vám umožní zapojiť vypínač rýchlo a hlavne bezpečne.
Ako nastaviť plastové okná svojpomocne?
Viete, ako nastaviť plastové okná rýchlo, jednoducho a správne? Aký je rozdiel medzi tzv. letným a zimným režimom v prípade plastových okien?
Čomu sa pri zapájaní vypínačov vyhýbať?
5 krokov, ako zapojiť vypínač svojpomocne
1. Vypnutie elektriny
Postup, ako zapojiť vypínač, začína vždy vypnutím elektrického prúdu. Ten nemusíte vypínať v celej domácnosti. Z hľadiska bezpečnosti postačí, pokiaľ vypnete istič, ktorý ovláda elektriku prúdiacu do daného vypínača. Pred začatím procesu môžete vypojenie prúdu ešte párkrát skontrolovať.
2. Rozobratie vypínača
Ak je už vypínač odpojený od elektrického prúdu, môžete prejsť k jeho rozobratiu. Cieľom je odmontovať kryt, vďaka čomu sa dostanete až ku káblikom pod ním. Nie každý kryt je rovnaký. Jednotlivé modely sa môžu okrem tvaru či farby odlišovať aj spínačom. Napriek rozdielom vo vzhľade vám pri demontáži každého vypínača postačia ruky a malý skrutkovač.
3. Zapojenie káblov
Po rozobratí vypínača prichádza rad na zapájanie káblikov. Klasické vypínače v domácnostiach disponujú 3 káblami v 3 vybraných farbách. Skôr, než ich budete zapájať, je dobré zapamätať si, ako boli poprepájané. Čierny vodič je fázový, ktorý sa napája priamo na spínač, modrý kábel slúži ako tzv. nulový a posledný zo súboru káblov plní funkciu ochranného vodiča.
* K tomuto kroku nemusíte pristupovať pri obyčajnej výmene krytu vypínača, kedy samotná elektrika nemá žiadnu poruchu. Vtedy vykonávate len prvé a posledné 2 kroky.
4. Montáž krytu vypínača
Po zapojení jednotlivých káblikov môžete vrátiť vypínač do pôvodného stavu. Na rad prichádza montáž krytu. Elektrikári odporúčajú použiť nový kryt bez ohľadu na to, či zapájate vypínač kvôli poškodeniu káblov alebo len výmene samotného krytu. Postup, ako zapojiť vypínač, je rovnaký ako pri jeho rozoberaní. Po namontovaní sa ešte uistíte, či kryt dolieha na svoje miesto a spínač je ľahko ovládateľný.
5. Uvedenie do prevádzky
Postup, ako zapojiť vypínač, končí jeho sprevádzkovaním. Ak ste dodržali všetky pravidlá a celý uvedený pracovný postup, opäť spustíte elektrický prúd. Následne ešte prekontrolujte, či vypínač funguje na 100% a kryt je v poriadku. Ak nedošlo k žiadnej poruche ani poškodeniu, môžete ho riadne používať.
Správny postup, ako zapojiť vypínač, vás nielenže ochráni pred úrazom, ale takisto prispeje k funkčnejšej a bezpečnejšej elektrickej sieti v domácnosti. Správne fungujúca elektrika má zas vplyv na optimálnu spotrebu elektriny a s tým spojené náklady na energie.
Autor textu: Róbert Bosák