Dom pre 4-člennú rodinu

Aký veľký má byť ideálny dom pre 4-člennú rodinu?

Reklamný článok - 27. októbra 2022 - 936. zobrazení

Vybrať si ideálny dom, nie je vôbec ľahká úloha. Musíte myslieť na svoje pohodlie, no aj na finančnú záťaž. Na internete nájdete množstvo plánov domov, no nie všetky sú vymyslené úplne šťastným spôsobom. V tomto článku vám ukážeme, na čo je potrebné sa zamerať a ako sa z tohto chaosu vymaniť.

Počet izieb

Pri počítaní požadovaných izieb treba mať na pamäti dva parametre: komfort a využitie. Tak ako sa nechcete cítiť klaustrofobicky so žiadnym súkromím, tak nechcete vrážať peniaze do zbytočného kúrenia.

Minimum pre komfortný život v dome, by mali byť 4 izby. I keď spálňu budú manželia zdieľať, je výhoda, keď sa môžu občas oddeliť do rôznych miestností. Ak budete obývať len dve izby, zvyšné dve môžu slúžiť ako hosťovská izba a samostatná obývačka. V prípade úzkych domov, ktoré sú projektované do výšky, vám vznikne aj úložný priestor pod schodami, ktorého nikdy nie je dosť.

Pokiaľ si však môžete zabezpečiť dom s viacerými izbami, máte hneď niekoľko možností, ako ich využiť.

Využitie extra izieb

Šatník

Týmto rafinovaným spôsobom ušetríte peniaze a priestor na úložné skrine v spálni, pre každého člena osobitne. Všetko oblečenie bude zavreté v jednej miestnosti, kde s pridaním veľkého zrkadla, mäkkého koberca a pohodlného gauča vytvoríte príjemné miesto pre každé obliekanie.

Práčovňa

Zatiaľ čo niektorí vnímajú práčovňu ako zbytočný priestor v dome, iní si ju nevedia vynachváliť. Ak ste boli doteraz zvyknutí mať práčku (prípadne sušičku) v rámci kúpeľne alebo kuchyne a nerobilo vám to zásadný problém, do práčovne by sme neinvestovali.

Herňa

Tento priestor sa dá vnímať dvomi spôsobmi. Prvý platí pri mladších deťoch, kedy je výhodné oddeliť ich spálňu s miestnosťou na hranie. Nielenže ich hračky nebudú rozptyľovať pri zaspávaní, ešte sa vám aj podarí udržať relatívny poriadok. To hlavne z dôvodu, že všetko bude na jednom mieste a nebudete musieť stúpať na lego po celom dome.

Druhé využitie je pre tínedžerov, ale aj všetkých dospelých. V tomto prípade sa jedná skôr o klubovňu. Ide o priestor prispôsobený na hranie hier, tancovanie, šípky, biliard a podobne. Tento typ izby je veľmi špecifický a určite nie je pre každého využiteľný.

Medzi ďalšie extra miestnosti môžeme zaradiť domácu posilňovňu, knižnicu, pracovňu, domáce kino a iné.

Na čo treba myslieť

Pokiaľ máte v hľadáčiku katalógové domy na kľúč, väčšinu problémov za vás vyrieši stavebná firma. Ak ale chcete mať špecifický projekt na mieru, čaká vás pár dôležitých otázok. Okrem vizuálu a zariadenia, sa musíte zamyslieť aj nad týmito praktickými vlastnosťami domu:

1.  Svetové strany

Orientácia okien úzko súvisí s teplotou v miestnosti počas leta a s optickým zväčšením priestoru. Ak máte možnosť ešte zasiahnuť do projektu domu, poraďte sa vopred s odborníkom. Ušetríte si tak mnohé starosti v budúcnosti.

2.  Kúrenie

Otázka kúrenia je jedna z najproblematickejších, keďže na nej viete veľa prerobiť. Spôsoby, ako znížiť náklady na teplo, nájdete tu.

Nie je dôležitý len druh vykurovania, ktorý si zvolíte, no aj spôsob izolácie. Napríklad také francúzske okno izoluje teplo menej, ako steny, a preto je potrebné nad ich umiestnením v dome dobre rozmýšľať. Taktiež pomáhajú koberce, prieduchy z krbov alebo zateplenie fasády.

3.  Priechodnosť izieb

Ak vám neprekáža umiestnenie izieb na menšej ploche, je potrebné byť strategický s využívaním priestoru. Na úkor komfortu ide rozloženie s priechodnými izbami. Vždy máte možnosť izbu rozdeliť zástenou, knižnicou alebo iným spôsobom, takže zachováte osobe súkromie.

Ktoré trvalky do tieňa sú u nás najpestovanejšie?

Viete, ktoré trvalky do tieňa sú u najpestovanejšie? Prečo sú trvalky do tieňa obľúbené medzi záhradkármi? Aké majú špecifiká pri pestovaní?

Tiarella - trvalky do tieňa

Bungalov vs. poschodový dom

V tejto otázke má väčšina ľudí hneď jasno, no problém je zložitejší, než sa zdá. Predtým, ako sa rozhodnete na základe vášho vkusu, vám chceme predložiť pár výhod a nevýhod oboch typov.

Výhody

Bungalov je praktickejší pre starších ľudí, ktorí majú problém s chodením po schodoch. Taktiež je udržateľnejší z hľadiska poriadku. Okrem iného sa jednoduchšie vykúri.

Poschodový dom má výhodu v rozdelení na súkromnú a sociálnu časť. Priestor pod schodmi môže byť využitý ako oddychová zóna, prípadne ako komora.

Nevýhody

Bungalov poskytuje menšie súkromie, keďže všetky izby sú na jednom poschodí. V bungalove zvykne byť len jedna kúpeľňa so záchodom, čo nie je veľmi praktické.

Poschodový dom je ťažšie vykúriť a vyžaduje viac úsilia pri upratovaní.

Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa a načerpať novú inšpiráciu. Nezabudnite, že ideálny dom neexistuje, no dôkladným zvážením sa môžete priblížiť aspoň k vašej spokojnosti.

Zdroj obrázku: Pexels.com

  • Kategórie

Podobné články