Aloe vera v kvetináči

Ako pestovať aloe vera v interiéri?

Redakcia - 26. októbra 2020 - 8855. zobrazení

Za lahodnou chuťou a osviežujúcou vôňou aloe vera nemusíme utekať do obchodu alebo lekárne. Jednu z najpopulárnejších rastlín na svete si môžeme vypestovať rovno v byte.

Záujem o pestovanie aloe vera môže mať rôzne dôvody. Kým niekto ju vyhľadáva kvôli jej vôni, iný v nej vidí liečivý zdroj. Ďalší zas oceňujú jej okrasnú funkciu či schopnosť čistiť ovzdušie v miestnosti. Nech je dôvod akýkoľvek, vďaka osvedčeným tipom, ako ju pestovať, sa táto rastlina aj u vás môže cítiť ako doma.

Odkiaľ aloe vera prišla a prečo sa pestuje?

  • Ide o púštnu rastlinu, ktorá je známa až desiatkami rôznych druhov.
  • Medzi oblasti pôvodného výskytu patrí Egypt a Arabský polostrov.
  • Jej liečivé účinky využívali už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme.
  • V Južnej Amerike je šťava z aloe považovaná za elixír mladosti.
  • Kvôli okrasnej funkcii a liečivým účinkom sa pestuje po celom svete.
  • V súčasnosti sa využíva najmä na výrobu štiav a prírodnej kozmetiky.
Aloe vera listy

Ako pestovať aloe vera v byte?

Poloha

Ak má aloe vera vyrásť v byte, k zdravému rastu bude potrebovať dostatok svetla. Umiestniť ju treba do najviac presvetlenej miestnosti, ideálne niekde v tesnej blízkosti okna. Pokiaľ nie je vonku, priamy dopad slnečných lúčov jej vadiť nebude, práve naopak. Aspoň pár hodín slnka denne je pre ňu životne dôležitých.

Teplota

Poloha na presvetlenom mieste súvisí aj s potrebou vyššej teploty. Teploty nad 20 °C sú pre ňu ako stvorené. Prežiť síce dokáže aj v chladnejších miestnostiach, no tie by mohli brzdiť jej rast, prípadne oslabovať jej imunitu. Ani v zime by však teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 15 °C.

Typ pôdy

Teplomilnosť tejto rastliny sa potvrdí aj pri výbere vhodnej pôdy. Najlepšie sa jej darí v piesčitých substrátoch, v ktorých sa pestujú kaktusy. Podmienkou je, aby bola pôda pri výsadbe suchá, prípadne mierne zvlhčená. Aloe vera má citlivé korienky, ktoré sa po výsadbe potrebujú zoceliť, v čom by im mokrá zemina bránila.

Aloe vera gél

Ako sa starať o aloe vera po jej vysadení?

Zálievka

Časté polievanie aloe vera nie je nutné. Ako teplomilná, resp. suchomilná rastlina si vystačí s občasnou zálievkou, napríklad raz za 2 až 3 týždne. V zime ju dokonca stačí polievať raz za mesiac. Vo svojich listoch totiž drží dostatok vody, ktorú postupne spotrebúva.

Hnojenie

Preháňať to netreba ani s hnojivom. To by malo byť vysoko výživné. Ideálnym bude minerálny druh hnojiva v tekutej forme. V letnom období ho stačí použiť raz, najviac dvakrát za mesiac, pričom aplikovať ho môžeme súčasne so zálievkou vody. Počas zimy nie je hnojenie vôbec potrebné.

Množenie

V rámci možností, ako pestovať aloe vera v byte, si môžeme túto rastlinku sami množiť. Okrem vysádzania semienok je rozmnožovanie možné aj pomocou odrezkov. Tie by sa mali strihať z rastliny staršej ako 2 roky, najlepšie niekedy v priebehu leta. Po odstrihnutí ich necháme 2 až 3 dni vyschnúť a následne ich posadíme do pripraveného substrátu.

Ako pestovať kalanchoe?

Poznáte kalanchoe? Exotická izbová rastlina pochádzajúca z Afriky, skrášľuje čoraz viac interiérov… Akú starostlivosť kalanchoe vyžaduje?

Kalanchoe

Na ktoré ťažkosti je aloe vera vhodná?

  • Pomáha hojeniu popálenín.
  • Lieči rôzne kožné problémy.
  • Podporuje tvorbu kolagénu.
  • Má silné regeneračné účinky.
  • Slúži ako prevencia pred akné.
  • Nápoje z nej zlepšujú trávenie.
  • Užíva sa pri detoxikácii čriev.
  • Prospešná je aj pri cukrovke.
Rozrezané aloe vera

Ako z listov vytlačiť šťavu?

Hrubé mäsité listy sú bohatým zdrojom liečivej šťavy, resp. gélu. Tú získame, ak odrežeme niektorý z najhrubších spodných listov, umyjeme ho a položíme na tanier, kde ho necháme, aby z neho pomaly vytieklo čo najviac šťavy. Po šťave ešte vyťažíme gél. K tomu je nutné odrezať vonkajší obal listu, pod ktorým sa tento gél ukrýva. Následne ho lyžičkou vyberieme a zúžitkujeme podľa potreby.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články