Zrubový nábytok z guľatiny

Zrubový nábytok z guľatiny

Redakcia - 20. mája 2013 - 6208. zobrazení

Na našej stránke môžete nájsť viacero článkov, ktoré vám radia pri výbere toho správneho dreva pre váš nábytok. V dnešnom článku vám predstavíme materiál, ktorý je špecifický svojou jedinečnosťou a ktorý perfektne zapadne do príbytku každého, kto sa rád obklopuje kvalitným drevom.

Ak máte radi výrazný drevený nábytok, ktorý púta v izbe veľkú pozornosť, no zároveň vám miestnosť príjemne zútulňuje, pokračujte v čítaní nášho článku a dozviete sa, o akom type dreva hovoríme.

Ide o zrubový materiál z guľatiny, ktorý vám svojím názvom možno veľa nehovorí, no zato pri pohľade na obrázky vám už musí byť všetko jasné. Celkový nábytok je vyrobený z ručne odkôrnených borovíc, no zriedka sa na výrobu použije aj jelša alebo smrekovec.

Borovicové drevo je mäkké, ľahké, pružné a menej húževnaté ako smrekové drevo.

Pre priemyselné využitie a pre výrobu nábytku je preto veľmi významné a dôležité. Smrekové drevo je zase cenné kvôli svojej farebnosti, preto sa najviac využíva pri výrobe rustikálneho nábytku všetkých druhov – sedacieho, stolového i skrinkového. Jelša sa taktiež často používa ako surovina pre nábytkársky priemysel, vďaka svojej podobnosti s orechom či mahagónom.

srubova-izba
Zdroj foto: (link)

Ťažba dreva sa uskutočňuje prevažne v zimných mesiacoch, keďže v tomto čase má drevo menší obsah škrobu a cukru a tým je odolnejšie proti drevokazným škodcom. Guľatiny sa najprv ručne odkorenia, tým drevo získa prirodzený vzhľad a potom sa ošetria chemickou impregnáciou proti drevokazným plesniam a hubám. Potom sa drevo suší. Sušenie sa nijako neurýchľuje, prebieha prirodzenou cestou, pričom to trvá zväčša 1 až 5 rokov.  Vďaka tomu sa získa najkvalitnejšie, pevné a presne opracované drevo.

zrubova-postel
Zdroj foto: (link)

Každý kus dreva je unikátny, takisto aj každý druh nábytku, ktorý je z tohto druhu dreva vyrobený. Takýto zrubový nábytok vám vydrží doma celé generácie, toho sa nemusíte obávať. Zrubové postele pôsobia rustikálnym dojmom s nenapodobniteľným vzhľadom, ktorý je náročné dosiahnuť. Ich pevná konštrukcia zaručuje dlhotrvajúcu životnosť a obrovské pohodlie pre váš život. Zrubové pohovky a kreslá sú masívne konštrukcie, pri ktorých je najdôležitejšia pohodlnosť pri ich používaní. Po ich vyskúšaní nebudete chcieť sedieť na žiadnom inom kuse nábytku.

nabytok-gulatina
Zdroj foto: (link)

Do moderne či futuristicky zariadeného domu sa neodporúčajú, keďže ich čaro môže najviac vyniknúť v príbytku, ktorý je celým svojím vzhľadom prispôsobený ich štýlu. Takýto nábytok je perfektný do veľkých chát kdesi na okraji lesa, či do vidieckych drevených domoch. Ak však bývate v meste, no do vášho príbytku by perfektne zapasoval takýto typ nábytku, neváhajte a vytvorte si v obydlí ten najväčší komfort aký sa dá dosiahnuť.

  • Kategórie

Podobné články