Ambrózia

Ambrózia: Burina, ktorá je liečivá a škodlivá zároveň

Redakcia - 11. februára 2021 - 14399. zobrazení

Rastlina ukrývajúca sa pod názvom ambrózia u nás nemá veľmi dobré renomé. Napriek tomu, že v jej zložení sa nachádzajú isté liečivé látky, pre záhradkárov je skôr obávanou hrozbu. Mnohí v nej vidia iba škodlivú burinu, ktorá nie je rizikom len pre úrodu. Aby toho nebolo málo, jej prítomnosť dokáže znepríjemňovať život aj alergikom.

Invazívna burina sa dokázala rozšíriť do celého sveta. Výraznou mierou jej k tomu dopomohli cestovatelia, ktorí prišli zo Severnej Ameriky. Tí ju zavliekli do ďalších kútov planéty, často neúmyselne, napríklad v osive. Nakoľko rastlina v cudzích podmienkach nemá prirodzených konzumentov, ktorí by redukovali jej množstvo, mohla sa okamžite začať nekontrolovateľne šíriť. Takto sa postupne dostala aj k nám, kde je známa už od 19. storočia.

Kde sa ambrózia vyskytuje najviac?

Príchodom do Európy a postupnou aklimatizáciou na tunajšie podmienky ambrózia nestratila nič zo svojej skvelej odolnosti. Aj vďaka tomu dokáže rásť skoro kdekoľvek od železničných tratí cez okraje ciest až po záhrady. Hojný výskyt je zaznamenaný najmä v južnejších častiach krajiny, kde je viac sucha a trochu vyššie teploty, čo ambrózii úplne vyhovuje. Problémy však nemá ani s rastom vo vyšších polohách, v ktorých sa vďaka rozsievaniu semienok vetrom do veľkých vzdialeností šíri takisto extrémne rýchlo.

Podľa čoho ambróziu spoznáme?

  • Ide o rastlinu schopnú vyrásť do výšky 1 až 1,2 m.
  • Jej základom je husto rozkonárená chlpatá stonka.
  • Chlpaté sú aj listy, ktoré sú na spodku zeleno-sivé.
  • Listami obrastá celá stonka, odspodu smerom nahor.
  • Na horných listoch a byľkách vyrastajú žlté kvety.
  • Kvety sú sústredené do mnohopočetných súkvetí.
  • Doba kvitnutia prebieha od augusta až do októbra.
Ambrózia na lúke

Peľ ambrózie je silným alergénom

Práve kvety ambrózie sú jednou z najväčších hrozieb tejto rastliny. Nachádzajú sa v nich totiž peľové zrná plné špeciálneho druhu proteínov, ktoré sú silným alergénom. Týchto zŕn môže byť na jednej rastline niekoľko stoviek, čo výrazne zvyšuje silu alergénu. Ľudia alergickí na peľ tak môžu v prítomnosti tejto rastliny zažívať silnejšie alergické reakcie. Podľa štúdií sa to týka 70 až 80 % alergikov tohto typu. Navyše, rastlina môže spustiť alergickú reakciu aj po dotyku s ňou. Väčšinou sa jedná o svrbenie alebo podráždenie a mierne pálenie pokožky.

Škodlivá burina ohrozuje aj úrodu

Okrem alergikov je ambrózia hrozbou aj pre samotné záhrady alebo pozemky okolo domu. Dopady jej prítomnosti na týchto plochách sú dlhodobo známe. Problémom nie je iba zásah do estetického vzhľadu záhrady, ale aj odoberanie vody a živín z pôdy, čo môže mať neblahé dôsledky na celkovú kvalitu úrody. V tých horších prípadoch to môže viesť až k poškodeniu pestovaných rastlín, okrasných aj úžitkových, ktoré kvôli nedostatku vlahy a živín uschýnajú a odumierajú. Prítomnosť buriny tak netreba podceňovať a jej likvidáciu odkladať na neskôr.

Likvidáciu prikazuje aj legislatíva

Kombinácia produkcie alergénov a ohrozovania úrody na záhrade je postačujúcim dôvodom na vyhubenie rastliny už v jej prvých zárodkoch. Ako jedna z mála cudzích rastlín je dokonca zaradená do zoznamu invazívnych druhov, ktorých likvidáciu prikazuje aj legislatíva. Podľa zákona je majiteľ pozemku, kde sa ambrózia objaví, povinný zabezpečiť jej zneškodnenie na vlastné náklady. Zároveň sa má starať o svoj pozemok tak, aby predchádzal ďalšiemu šíreniu a opätovnému návratu buriny. Nesplnenie tejto povinnosti je dokonca sankcionované nemalou pokutou.

Alergia na ambróziu

Možnosti, ako sa zbaviť ambrózie

Likvidácia ambrózie nie je náročná. Zvládneme ju pomocou bežnej mechanickej práce aj bez postrekov či iných metód založených na chemickej báze. Herbicídy sa však môžu použiť ako prevencia po vykonaní mechanickej likvidácie.

Kosba

Pokosenie plochy, kde sa ambrózia objaví, je rýchlejším a jednoduchším, no menej účinným spôsobom likvidácie. Pri kosení sa totiž nezbavíme koreňov, ktoré ostávajú v zemi. Aj keď ambrózia je jednoročná rastlina, v prípade kosby bez odstránenia koreňov stihne vyrásť znovu.

Ručné vytrhávanie

Efektívnejším spôsobom likvidácie je ručné vypletie všetkej prítomnej buriny aj s koreňmi. Pri ňom sa však musia vždy použiť rukavice, ktoré chránia pokožku pred priamym kontaktom s rastlinou. Vytrhané rastliny je následne nutné vyhodiť v uzatvorených vreciach, odkiaľ sa semená nebudú môcť ďalej rozširovať.

Pasenie kôz a oviec

Likvidáciu ambrózie majú výrazne uľahčenú majitelia pozemkov, na ktorých sa pasú hospodárske zvieratá. Kozy a ovce si na tejto burine pochutia kedykoľvek. Za oceánom ňou prikrmujú aj kone. Ako pochúťka sa bude hodiť aj pre kravy, ktoré podobne ako kozy a ovce skonzumujú celú rastlinu aj so semienkami, čím sa zníži riziko ich šírenia.

Semienka sa spracúvajú na olej

Kým u nás putujú semienka aj s celou vytrhnutou rastlinou do kontajnera, v krajinách pôvodu sa účelovo využívajú na potravinárske účely. V ich zložení sa totiž nachádza niekoľko druhov liečivých látok na čele so silicami a trieslovinami. Spolu s ďalšími látkami v zložení sa tieto semienka hodia na výrobu celkom kvalitného oleja. Obľúbený je hlavne v Severnej Amerike a po najnovšom zažíva expanziu aj v Japonsku a v Škandinávii.

Ako zlikvidovať premnožené mravce v záhrade?

Viete, ako účinne zlikvidovať premnožené mravce v záhrade? Aké spôsoby likvidácie mravcov poznáme? Je chemická likvidácia jedinou možnosťou?

Mravce v záhrade

Rada na záver

Ambrózia sa môže na pozemok dostať aj naším vlastným pričinením. Týka sa to najmä chovateľov vtáctva, ktorí kupujú lacné druhy krmiva. Práve do nich sa pridávajú semienka tejto rastliny, ktoré sa potom môžu trúsiť a tým rozširovať po celej záhrade.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články