Bojnické kúpele

Prečo sa oplatí navštíviť Bojnické kúpele?

Redakcia - 3. októbra 2020 - 3110. zobrazení

Priaznivý vplyv na zdravotný stav spojený s odpočinkom v lone prírody, navyše v duchu nadštandardného komfortu. Nielen to ponúkajú svojim hosťom Bojnické kúpele, ktoré sa právom radia medzi elitu na slovenskej balneologickej mape.

Dôvodov na návštevu Bojnických kúpeľov je viacero, a to nielen v prípade záujmu o kúpeľný pobyt absolvovaný kvôli vybraným zdravotným príčinám. Nadštandardne vybavený kúpeľný areál je vyhľadávaným cieľom aj pre jednotlivcov, zamilované dvojice a rodiny s deťmi, ktoré chcú stráviť peknú dovolenku na Slovensku.

Bojnické kúpele - kúpeľný areál

Prvé zmienky o Bojnických kúpeľoch

Liečivé účinky termálnych prameňov sú známe celé storočia. Kúpeľné areály sa tak zakladali už v dávnej minulosti a výnimkou nie je ani ten v Bojniciach. Konkrétny rok ich vzniku zatiaľ odhalený nebol, no prvé zmienky o nich siahajú do 16. storočia. Objavujú sa v správe Juraja Werhnera z roku 1549, kde sa spomínajú vodné nádrže s teplou vodou. Zmienky o termálnej vode v tejto lokalite však siahajú ešte ďalej. Zápis o horúcom žriedle sa objavuje aj v listine kráľa Kolomana z roku 1113, ktorá je v súčasnosti uložená v nitrianskom Diecéznom múzeu.

Bojnické kúpele

Vývoj a rozkvet Bojnických kúpeľov

Prvý väčší rozmach, ktorý Bojnické kúpele zaznamenali, nastal vyše 100 rokov po spísaní spomínanej správy Juraja Werhnera. Prišlo k nemu po prestavbe, ktorá prebehla v 2. polovici 17. storočia. Stále viac návštevníkov lákalo 5 bazénov, ktoré boli údajne prevádzkované pod jednou strechou. Ďalší veľký rozmach nastal až na prelome 19. a 20. storočia, kedy prebehla ďalšia väčšia prestavba. Návštevníkov následne pribúdalo takmer počas celého 20. storočia, hlavne od 30. rokov, odkedy Bojnické kúpele vlastnil Ján Baťa. V roku 1959 Bojnice získali štatút kúpeľného mesta, čo spustilo ďalšiu vlnu návštevnosti vrátane hostí zo zahraničia.

Kúpeľný park - Bojnické kúpele

Skvelé podmienky na oddych a liečbu

Vysoká návštevnosť kúpeľov a ich vynikajúce domáce aj medzinárodné renomé je dôsledkom vytvárania optimálnych podmienok pre hostí. Využiť ich môžu hostia, ktorí prichádzajú kvôli kúpeľnej liečbe, aj návštevníci, ktorí vyhľadávajú vhodné miesto na relaxačný pobyt. Obidve skupiny sa môžu tešiť na priaznivé klimatické podmienky a čisté ovzdušie, ku ktorému dosť veľkou mierou prispieva aj poloha uprostred zelených zón plných živej vegetácie.

Bojnické kúpele

Bojnické kúpele v súčasnosti v číslach

  • Kúpele ponúkajú ubytovanie v 11 kúpeľných domoch a 1 prístavbe.
  • Aktuálna kapacita lôžok v kúpeľných objektoch je vyše 850 postelí.
  • Bazény a ďalšie vodné zdroje v kúpeľoch sú napájané 9 prameňmi.
  • Teplota vody v jednotlivých prameňoch dosahuje od 28 do 52 °C.
  • Voda v prameňoch vyviera z hĺbky približne 1200 až 1500 metrov.
Kúpeľné procedúry

Aké možnosti ponúkajú Bojnické kúpele?

Kúpeľné procedúry

Dlhoročná kúpeľná prax a najdôležitejšie poznatky z oblasti modernej medicíny viedli k zostaveniu širokej ponuky procedúr, ktorých cieľom je liečba pohybových, nervových, vylučovacích alebo onkologických ťažkostí. Zdravotnícky personál pristupuje ku každému návštevníkovi individuálne, na základe čoho mu zostaví vlastný procedurálny plán.

Termálne bazény

Ponuka bazénov je pestrá, takže na svoje si prídu milovníci plávania aj nadšenci rekreačného oddychu v teplej termálnej vode. V areáli nechýba vonkajší bazén ani zopár bazénov a kúpeľov, napríklad morský kúpeľ, situovaných priamo v interiéri.

Wellness

Wellness centrum v Bojnických kúpeľoch ponúka radu ďalších možností, ako regenerovať svoje telo. Pre hostí sú pripravené rôzne druhy masáží a kúpeľov, hlavne soľné a bylinkové kúpele, ktorých priaznivý vplyv na človeka je opakovane dokázaný. Nechýba ani fínska sauna a špičkové fitness centrum.

Welness v Bojnických kúpeľoch

Bazény a vodné zdroje sú len časťou vybavenia, ktoré zabezpečuje maximálny komfort pre návštevníkov. Ich pohodlie počas pobytu zaisťujú aj ďalšie služby, vďaka ktorým si doprajú nielen oddych, ale takisto aj pôžitok. Reč je o vybraných kaviarňach a reštauráciách, kde je možné ochutnať lahodné jedlá, nápoje a cukrovinky. Osobitnou kapitolou je ubytovanie, pri ktorom sa kladie dôraz na čistotu, bezpečie a vkusné zariadenie jednotlivých hotelových izieb.

10 dôvodov, prečo navštíviť Bojnický zámok

Bojnický zámok je jednou z našich najstarších a najkrajších historických pamiatok… Viete, prečo ho navštíviť a čo nájdete v jeho okolí?

Bojnice

Aké aktivity je možné vykonávať v kúpeľoch?

Nordic walking

Tzv. severská chôdza je v našich končinách stále na vzostupe. Chodníčky vedúce kúpeľným areálom a cestičkami v jeho bezprostrednom okolí ju umožňujú praktizovať kedykoľvek. Navyše, záujemcovia môžu absolvovať pravidelné spoločné tréningy, na ktorých sa naučia správnu techniku tohto športu.

Fyziotréning

Podporu pohybového aparátu možno praktizovať aj na fyziotréningoch. Tie sú riadené skúseným inštruktorom, ktorý dohliada na správne cvičenie, ktorého cieľom bude zlepšiť držanie tela a spružniť svalovú sústavu.

Pilates a SM systém

Zoznam pohybových aktivít sa už dávnejšie rozšíril aj o pilates a SM systém. Aj v tomto prípade sú tréningy pokrokových cvičebných postupov vedené skúsenými terapeutmi, resp. trénermi, ktorí dohliadajú na správnu a účinnú techniku cvičenia.

Bojnický zámok

Cieľom pobytu v Bojnických kúpeľoch je jednoznačne oddych, regenerácia a liečba, prípadne prevencia pred rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Mesto Bojnice však ponúka mnoho ďalších možností, ako tento pobyt oživiť o nádherné zážitky. Medzi tie určite patrí návšteva slávneho Bojnického zámku s romantickým parkom či prehliadka viacerých múzeí. Zaujímavým tipom na výlet môže byť aj výstup na miestnu rozhľadňu alebo krátke túry po okolitých lesoch.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články