Patrí medzi bylinky s najkrajšími kvetmi. Zároveň má všestranné liečivé účinky, akými sa nemôže pochváliť ktorákoľvek liečivá rastlina. Vďaka tomu je borák lekársky jednou z najobľúbenejších bylín využívaných na liečebné účely a ako doplnok okrasnej záhrady zároveň.
Borák lekársky k nám zavítal z neďalekého Stredomoria. Napriek tomu, že je zvyknutý skôr na teplejšie podnebie s množstvom slnečného svitu, vďaka svojej nenáročnosti sa bez väčších problémov uchytil aj u nás. Vo voľnej prírode ho síce budeme hľadať márne, no v okrasných a bylinkových záhradkách má už dlhší čas svoje zaslúžené miesto.
Čím je borák lekársky typický?
Zbierajú sa kvety, listy aj vňať
Zdrojom liečivých látok sú viaceré časti rastliny, ktoré sa dajú následne zužitkovať na viacero spôsobov, či už pri liečebných procedúrach alebo v gastronómii pri príprave vybraných jedál. Od toho, ako chceme borák lekársky zužitkovať, závisí, ktorým častiam budeme dávať počas zberu prednosť. Pokiaľ by sme radi túto zázračnú bylinku využili čo najvšestrannejšie, potom si môžeme nazbierať listy aj kvety, resp. celú kvitnúcu vňať.
Ako borák lekársky spracovať?
Listy
Práve listy sa zvyknú využívať najčastejšie zo všetkých častí rastliny. Dôvodom nie je len vysoký obsah vitamínov, minerálov alebo flavonoidov, ktoré sa v nich nachádzajú. Svoju úlohu si splnia aj v kuchyni. Nakoľko majú chuť podobnú uhorke, stávajú sa skvelou prísadou do šalátov a nátierok.
Kvety
Šaláty s borákovými lístkami možno podávať na tanier s peknou živou dekoráciou. O tú sa postarajú modré hviezdicové kvety, ktoré poslúžia ako elegantný aranžmán každého pokrmu. Zbierať sa dajú hneď po rozkvitnutí, ktoré prebieha od mája do augusta, v niektorých prípadoch až do septembra.
Vňať
Jemnú chuť, typickú vôňu a radu liečivých látok má celá vňať. Tá sa dá zužitkovať v čerstvej aj v sušenej forme. Jej najčastejšie využitie je ako prísada do chutného čaju, ktorý okrem vitamínov a minerálov obohatí aj látkami ako taníny či saponíny. Tie sú takisto účinné aj vo forme kloktadla alebo v podobe borákových odvarov slúžiacich ako liečivý obklad.
Zo semienok sa dá vyrobiť olej
Borák lekársky si našiel uplatnenie aj pri výrobe zdravého oleja. Na jeho výrobu sa používajú semená, z ktorých sa získava extrakt tvoriaci základ pre kvalitný rastlinný olej schopný liečiť rôzne zdravotné ťažkosti. Umožňuje to bohatý obsah liečivých látok v semienkach, v ktorých nechýbajú mnohé druhy vitamínov ani vzácne esenciálne mastné kyseliny, napríklad kyselina linolénová.
Aké ťažkosti môže borák liečiť?
Reuma
Práve olej z borákových semien je známe antireumatikum, ktoré sa má natierať na jednotlivé časti tela.
Rany a popáleniny
Olej možno natierať aj na poranené alebo spálené miesta. Pravidelná aplikácia na rany a popáleniny urýchľuje hojenie kože.
Črevné problémy
Medzi liečivé schopnosti tejto bylinky patrí aj tlmenie hnačiek. Nemalú úlohu zohráva aj pri tzv. syndróme dráždivého čreva.
Nervové vypätie
Stačí pár hrnčekov čaju za niekoľko dní a nervová sústava by mala byť podstatne odolnejšia. Horúci čaj pred spaním je totiž skvelým liekom na stres, podráždenosť a celkové nervové vypätie.
Kapsička pastierska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aký vplyv na zdravie má kapsička pastierska? Aké zdravotné problémy dokáže účinne liečiť? Kapsička pastierska je využívaná už od…
TIP na prípravu borákového čaju
K príprave čaju nám postačí hrnček, trochu sušenej vňate a vriaca voda. V tej necháme lúhovať po dobu maximálne 10 minút 2 čajové lyžičky sušenej zmesi. Následne ostáva čaj scediť a začať ho popíjať. Urobiť tak nemusíme iba pri nervovom vypätí. Pomôže nám pri rade ďalších problémov ako zápaly, bolesti brucha či kašeľ.
Autor textu: Róbert Bosák