Home office

Buďte efektívny, aj keď pracujete z domu

Reklamný článok - 25. mája 2020 - 1947. zobrazení

Práca z domu sa v posledných týždňoch stala štandardom. Mnoho ľudí prestalo dochádzať do kancelárie, ak to nie je nevyhnutné, a radšej zostávajú doma. Ako ale byť stále produktívny aj v domácom prostredí?

Domáce prostredie nás zvádza, aby sme sa venovali deťom, upratovaniu, vareniu a iným činnostiam, ktoré nás odvádzajú od práce a produktivity. Napríklad také pranie – síce stačí dať bielizeň do práčky a zapnúť program, no samé sa z nej nevytiahne a nepovešia.

A už vôbec sa samé nevyžehlí. Tento problém celkom hravo vyrieši práčka so sušičkou. Navyše po vytiahnutí bielizne často nie je potrebné ju ani žehliť. Vďaka tomu ušetríte čas na prácu a nebudú vás rozptyľovať myšlienky na upratovanie. No to rieši len jeden problém.

Tipy, ako zostať produktívny

Byť neustále zavretý doma má dopad nielen na psychiku obecne, ale aj na naše pracovné výkony a produktivitu. Aj keď podľa štúdií sa ukázalo, že naopak práca z domu väčšine ľudí vyhovuje a sú produktívnejší. K tomu ale musíte mať stanovený aj určitý systém.

1. Neleňošte v posteli do obeda

Aby ste zostali produktívny, vstávajte tak, ako keby ste išli normálne do práce. Vaše telo si tak nezvykne na príliš dlhé leňošenie v posteli. Ráno je naše telo a organizmus najproduktívnejší a urobíte tak najviac práce.

2. Majte svoje pracovné miesto

Mať pracovňu je ideálne. Samostatná izba, ktorá slúži len na prácu vám pomôže sústrediť sa a neodbiehať stále k špinavému riadu v kuchyni. Zariaďte si pracovňu tak, aby vám v nej bolo príjemne. Dôležité je mať najmä dobrý pracovný stôl a správnu stoličku alebo kreslo. Samozrejme môžete siahnuť po dizajnových kúskoch nábytku, no v prípade pracovného stola a stoličky odporúčame dbať aj na zdravie pri práci.

Pri výbere stoličky berte v úvahu aj váš zdravotný stav, výšku a hmotnosť. Zamyslite sa aj nad tým, ako často budete stoličku využívať – bude to každý deň, alebo len občas? Podľa toho zvoľte pohodlné kancelárske kreslo, ktoré je vhodnejšie pre občasné sedenie, alebo stoličku pre časté používanie.

3. Vyhraďte si čas len na prácu

Majte vyhradený čas, kedy sa budete venovať len práci. Je na vás či to budú pár hodinové bloky alebo potiahnete pracovný čas v kuse. Prispôsobte čas na prácu vašim preferenciám: niekomu sa lepšie pracuje skoro ráno a večer, niekto má zase radšej, keď si odpracuje plný pracovný čas bez delenia.

Vždy dajte vedieť rodine a deťom, ktoré s vami bývajú v jednej domácnosti, že v tomto čase budete pracovať a aby vás nerušili, ak to nebude naozaj nevyhnutné.

4. Nebuďte celý deň v pyžame

Aby ste si zachovali pracovné myslenie a náladu, prezlečte sa z pyžama do iného oblečenia. Nie je nutné mať na sebe kostým alebo oblek, no oblečenie ako do práce (napríklad nohavice a blúzka, alebo rifle a tričko) dokáže váš mozog naprogramovať na prácu. Ak zostanete celý deň v pyžame, môže to byť signál, že sa chystáte odpočívať a nebude sa vám chcieť pracovať.

5. Choďte na chvíľu na čerstvý vzduch

Nech už to je prechádzka so psom, cesta na poštu alebo len obyčajná krátka prechádzka. Zmena miesta a čerstvý vzduch sú pre vašu myseľ perfektný spôsob ako sa odpútať. Prídete tak na iné myšlienky, odbúrate stres a nakopnete kreativitu. Pobyt na čerstvom vzduchu sa odporúča všetkými desiatimi.

Zdroj foto: unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články