Čakanka

Čakanka obyčajná (Cichorium intybus): Pestovanie, liečivé účinky, využitie

Redakcia - 4. júla 2022 - 1385. zobrazení

Na liečebné účely sa využívala už v starovekom Egypte. Neodmysliteľné miesto v zozname liečivých rastlín má aj po niekoľkých storočiach. Tým sa možnosti využitia čakanky zďaleka nekončia. Aj to urobilo z nenápadnej rastliny s typickým bledomodrým kvetom bežnú súčasť našich záhrad.

Liečivá burina zo Stredomoria

Rastlina známa aj pod latinským názvom Cichorium intybus sa v súčasnosti nepestuje len v Európe. Už niekoľko storočí sa objavuje aj v ázijských záhradách, do ktorých sa dostala zo stredomorských oblastí na juhu Európy a na severe Afriky. Práve odtiaľ zavítala aj k nám, kde si rýchlo zvykla na klimatické podmienky mierneho pásma a začala sa šíriť vo voľnej prírode. Rýchly rast a neustále rozširovanie výskytu ju pasovalo do pozície buriny, no tým sa záujem o jej zber a využitie neznížil. Dôvodom sú najmä všestranné liečivé účinky a široké možnosti spracovania nenáročnej stredomorskej rastliny.

Ako čakanka obyčajná vyzerá

  • Dospelá rastlina môže dorásť do výšky 120 cm.
  • Priemerná výška rastliny dosahuje 40 až 60 cm.
  • Rozkonárenú stonku pokrývajú drobné chĺpky.
  • Zo stonky vyrastajú podlhovasté kopijovité listy.
  • Na vrchole stoniek rozkvitajú bledomodré kvety.
  • Rozkvet nastáva v júni, zvyčajne trvá do októbra.
  • Čakanka nie je aromatická, má miernu horkú chuť.
Čakanka obyčajná

Kde sa dá čakanka nazbierať?

Hojný výskyt čakanky umožňuje nazbierať jednotlivé časti tejto rastliny takmer kdekoľvek vo voľnej prírode. Bežne sa vyskytuje na lúkach, na poliach aj v okolí poľných ciest. Najčastejšie rastie v nižších polohách, no pri dostatku svetla a vyšších teplotách sa objavuje aj na miestach s vyššou nadmorskou výškou. Za zberom liečivej čakanky však nemusíme chodiť do prírody. Nenáročnú a prispôsobivú rastlinku si rýchlo a ľahko vypestujeme na záhrade pri dome. Stačí jej dopriať kúsok voľného priestoru a zaistiť jej ideálne podmienky pre rýchly a zdravý rast.

Podmienky na pestovanie čakanky

Poloha

Voľné a otvorené priestranstvo s dostatkom denného svetla, viac toho čakanka k životu z hľadiska polohy nepotrebuje. Je dostatočne odolná voči vetru, takže sadiť sa môže aj na miestach, kde nie je krytá stromami alebo inými rastlinami.

Zemina

Každá čakanka si potrpí na pôdu s vyšším obsahom výživných látok. Pôda môže byť hlinitá alebo hlinito-piesočnatá. Typ substrátu nie je rozhodujúci, pokiaľ je zemina dostatočne priepustná a primieša sa do nej humus dodávajúci rastline potrebné živiny.

Čas výsadby

Presný termín výsadby závisí od podmienok, v akých má byť čakanka pestovaná. V nižšie položených teplejších oblastiach sa môže posadiť v prvej polovici mája. Ak ju chceme pestovať vo vyšších polohách, posadiť ju stačí na začiatku júna.

Čakanka

Ako sa čakanka obyčajná vysádza?

Zo semienok

Prvý zo spôsobov vysádzania prebieha výsevom semienok priamo do zeme. Semienka ukladáme do menších jamiek s hĺbkou 2 až 3 cm. Medzi jamkami by mali byť odstupy aspoň 30 cm.

Sadenicami

Čakanka obyčajná sa dá posadiť aj pomocou predpestovaných sadeníc. Tie si predpestujeme doma alebo v skleníku. Po 4 týždňoch rastu ich presadíme vonku na záhradu. Čas výsadby predpestovaných priesad do zeme je približne rovnaký ako čas výsadby zo semien. Presný termín výsadby závisí od veľkosti a pevnosti sadeníc.

Starostlivosť o čakanku po výsadbe

Nenáročná rastlina s rýchlym rastom vyžaduje minimum starostlivosti. Ak rastie vo výživnej pôde, hnojenie nebude vôbec potrebné. Potrpí si akurát na vodu, ktorej potrebuje viac hlavne v prvých dňoch po výsadbe. Pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť. Polievať je potrebné čo najskôr po uschnutí zeminy. Okrem pravidelného polievania nie sú potrebné žiadne iné kroky spojené so starostlivosťou o rastlinu. Strih sa urobí pri zbere listov.

Ako a kedy prebieha zber čakanky?

  • Kvitnúca vňať sa zbiera od júla do augusta.
  • Zbierať sa môžu aj samotné kvety čakanky.
  • Čakankové korene sa zbierajú počas jesene.
  • Zrelé korene sa vykopávajú priamo zo zeme.
  • Zber koreňov sa odporúča urobiť v októbri.

Liečivé účinky čakanky obyčajnej

  • Čakanka má blahodarný vplyv na trávenie.
  • Zlepšuje látkovú premenu a čistí celé telo.
  • Pomáha pri liečbe chorôb pečene a žlčníka.
  • Konzumácia koreňa zvyšuje chuť do jedla.
  • Je skvelým doplnkom pri liečbe cukrovky.
  • Upokojuje nervovú sústavu, tlmí napätie.
  • Prečisťuje obličky a vylučovaciu sústavu.
  • Využíva sa aj ako prevencia pred anémiou.

Ako spracovať čakanku obyčajnú?

Chutný šalát

Čerstvé listy poslúžia ako vhodná ingrediencia do studených šalátov. Spolu s feniklom sa využívajú aj pri príprave rôznych druhov omáčok.

Liečivý čaj

Na prípravu čaju nám postačí niekoľko čerstvých alebo sušených listov. Nápoj s horkastou príchuťou sa môže popíjať horúci aj studený.

Náhrada kávy

Upražený koreň sa využíva ako náhrada kávy od 17. storočia. Jedná sa o alternatívu voči klasickej káve aj obilninovým náhradám. Vhodná je (nielen) pre tehotné ženy, ktorým sa neodporúča piť kávu s kofeínom.

Liečivá masť

Čakanka ako prírodný liek sa dá využívať aj pri kožných problémoch. Tie lieči prírodná masť vyrobená z jej koreňov. Z tých sa dá takisto pripraviť šťava na vlasy, ktorá podporuje ich rast.

Brečtan popínavý (Hedera helix): Vždyzelený elegán s popínavým rastom

Viete, akú starostlivosť vyžaduje Hedera helix (Brečtan popínavý)? Čím je táto drevina charakteristická? Ako často hnojiť brečtan popínavý?

Hedera helix

Čakanka obyčajná si nenachádza uplatnenie iba v ľudskej lekárničke a v jedálnom lístku. Ako zdravý doplnok výživy poslúži aj hospodárskym zvieratám. Tie obľubujú najmä tzv. skrojky, ktoré sú vedľajším produktom vznikajúcim pri spracovaní koreňov čakanky. Ich konzumácia prispieva k lepšiemu tráveniu dobytka aj ošípaných.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články