Yzop lekársky - Hyssopus officinalis

Yzop lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 3. januára 2021 - 3035. zobrazení

Malý liečivý poloker sa v našich končinách presadil napriek tomu, že nepatrí medzi naše tradičné domáce bylinky. Podarilo sa mu to vďaka ľahkému spôsobu pestovania, ktorý nám umožňuje mať tohto prírodného lekára hneď na dosah ruky.

Už samotný názov napovedá, že yzop lekársky sa pestuje najmä kvôli liečivým schopnostiam. Tie však nie sú jediným dôvodom, pre ktorý sa táto stredomorská bylina udomácnila v našich záhradách. Okrem širokého využitia na účely liečby vybraných zdravotných ťažkostí sa stáva aj okrasným kríčkom, ktorý našu záhradu oživí nádhernými kvetmi a prenikavou vôňou. Tá odpudzuje niektoré druhy škodcov, takže yzop lekársky zároveň slúži aj na ochranu plodín.

Podľa čoho yzop lekársky spoznáme?

  • Malý poloker zvykne dorastať do výšky 20 až 60 cm.
  • Rastlina vyrastá vo forme mnohých zelených vetvičiek.
  • Na vetvičkách vyrastajú kopijovité listy dlhé do 30 mm.
  • Na jednotlivých listoch sú dosť silno aromatické žľazy.
  • Yzop lekársky je typický peknými kvetmi sýtomodrých odtieňov.
  • Rastlina kvitne dlho, väčšinou od júla až do septembra.
Yzop lekársky - Hyssopus officinalis

Kde možno yzop lekársky pestovať?

Kým v pôvodných oblastiach rastie na rôznych miestach vo voľnej prírode, u nás sa s ním na rumoviskách, skalných plošinách či v priekopách stretneme sotva. Riešením, ako zužitkovať jeho liečivé schopnosti, je vlastná výsadba. K tej nepotrebujeme veľa, pretože yzop lekársky nie je náročný. Pri pestovaní si vystačí s polohou na presvetlenom slnečnom mieste a ľahšou vápnitou zeminou, ktorá je dobre priepustná. Takéto podmienky mu umožnia rásť a kvitnúť tak, ako by sa nachádzal v prírode.

Na liečebné účely sa zbiera vňať

Vhodné podmienky na pestovanie sú pre yzop lekársky potrebné aj kvôli nadobudnutiu čo najväčšieho množstva liečivých látok. Tie sú obsiahnuté najmä v listoch a kvetoch, ktoré sa môžu zbierať jednotlivo v určených obdobiach alebo naraz ako yzopová vňať. V prípade zberu vňate sa tak deje až dvakrát za rok. Prvý zber môžeme uskutočniť po rozkvitnutí, ku ktorému príde v júni alebo v júli. Vtedy sa nám podarí yzop lekársky sušiť pri vyšších teplotách rovno na slnku. Druhý zber nasleduje po odkvitnutí počas skorej jesene, kedy nastrihanú vňať sušíme v tieni.

Yzop lekársky - kvet

Aké liečivé účinky má yzop lekársky?

Podpora imunity

Liečivá vňať sa nemusí využívať len pri vzniknutých ťažkostiach. Pitie čaju alebo kloktanie odvaru podporuje obranyschopnosť tela, takže je odporúčané aj v rámci prevencie.

Zlepšuje trávenie

V rámci prevencie perfektne pôsobí na celú tráviacu sústavu. Užívať sa môže aj pri kŕčoch alebo bolestiach brucha, ktoré výrazne tlmí.

Liek proti kašľu

Ďalšou z liečivých predností bylinky je jej schopnosť tlmiť kašeľ a tým nám zároveň pomáhať pri snahe zbaviť sa hlienov.

Liek na upokojenie

Už malá denná šálka čaju popíjaná niekoľko dní za sebou môže zlepšiť činnosť nervovej sústavy. Yzop lekársky totiž obsahuje viacero druhov minerálov, ktoré pôsobia proti stresu a nervovému vypätiu.

Využitie yzopu lekárskeho

Možnosti spracovania tejto rastliny

Yzopový čaj

Čaj z vysušenej vňate je klasikou, ktorá by pri užívaní yzopu nemala chýbať. Jeho pravidelným popíjaním sa upokojíme a zároveň povzbudíme fungovanie imunity.

Kloktadlo

Skvelé liečivé účinky má aj kloktadlo z yzopovej vňate. To sa odporúča pri kašli, hlienoch či iných problémoch s hrdlom, krkom alebo ústami.

Prísada do jedál

Čerstvé yzopové lístky majú špecifickú chuť, ktorá si nachádza uplatnenie ako prísada pri príprave jedál. Stačí ju nasekať a použiť rovnakým spôsobom ako rozmarín či bazalku.

Doplnok do kúpeľa

Kým listy sa využívajú prevažne v kuchyni, kvety sú ako stvorené na domáci wellness. Ich prenikavá vôňa sa hodí do horúceho kúpeľa, ktorý tak získa výraznejšie upokojujúce a regeneračné účinky.

Nechtík lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Aké liečivé účinky má nechtík lekársky? Ako si ho vypestovať doma? Aké má nechtík lekársky využitie a ako ho spracovať? Nechtíková masť…

Sušený nechtík lekársky

TIP na prípravu vína z yzopu lekárskeho

Yzopové víno je lahodným mokom, navyše s jednoduchým spôsobom prípravy. Stačí nám posekať čerstvú alebo vysušenú vňať na drobné kúsky, ktoré nasypeme do výšky štvrtiny pripravenej nádoby. K vňati pridáme trochu nasekaných lístkov mäty a spolu ich zalejeme bielym alebo červeným vínom. Nádobu so zmesou necháme 1 až 2 týždne stáť, občas ňou zatrasieme. Po uplynutí tejto doby víno scedíme a zbavíme ho zvyškov listov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články