Diablik močiarny

Diablik močiarny (Calla palustris): Vlhkomilná kráska s exotickým vzhľadom

Redakcia - 22. januára 2022 - 2359. zobrazení

Len máloktoré rastlinné rody zahŕňajú jediný samostatný druh. K hŕstke takýchto rodov patrí aj diablik močiarny. Botanici nevylučujú, že podobných odrôd môže byť viac, no zatiaľ nie sú oficiálne známe. Calla palustris je tak jediným popísaným druhovým zástupcom rodu, ktorý sa dostal do povedomia mnohých domácich aj zahraničných záhradkárov hľadajúcich menej známu, no o to viac výnimočnú okrasnú rastlinu.

Živá dekorácia do každej záhrady

Diablik močiarny sa často zamieňa s kornútovkou alebo s kalou. Keďže majú podobný tvar aj sfarbenie, v minulosti boli zaraďované do spoločného rodu. V súčasnosti to už neplatí a Calla palustris tvorí ako jediný druh samostatný rod. Zmeny v klasifikácii jednotlivých rastlín však nijako neovplyvnili účel ich pestovania. Podobne ako kala či kornútovka, aj diablik močiarny sa stáva živou dekoráciou do každej záhrady, ktorú skrášli jedinečným exotickým vzhľadom kvetov aj listov.

Diablik močiarny

Aký vzhľad má diablik močiarny?

  • Jedná sa o vlhkomilnú okrajovú rastlinu.
  • Výška dospelej rastliny má 15 až 30 cm.
  • Typická je sýtozelenými lesklými listami.
  • Listy majú kožovitý povrch a tvar srdca.
  • Na jar rozkvitá menšími bielymi kvetmi.
  • Na jeseň sa na nej tvoria červené bobule.
  • Rastlina sa rozširuje plazivými stonkami.

Kde sa diablik močiarny pestuje?

Tunajšie podmienky sú pre túto rastlinu ako domáce. Diablik močiarny má pôvodný domov na severe Európy a v severnej časti Ázie. Hojný výskyt je zaznamenaný aj v Kanade alebo na Aljaške. To len potvrdzuje, že sa jedná o druh s dostatočnou odolnosťou voči chladu. Vďaka tomu môže byť pestovaný vonku v exteriéri počas celého roka. Keďže ide o vlhkomilný druh, najčastejšie sa pestuje ako súčasť záhradných jazierok, či už priamo vo vode alebo na okraji vodnej plochy.

Calla palustris

Vhodné podmienky na výsadbu

Pôda

Ak sa diablik močiarny pestuje v jazierku, na zakorenenie potrebuje plytšiu vodu a trochu bahna. V prípade výsadby rovno do zeme ocení ťažšiu výživnú zeminu s dostatočnou priepustnosťou, ktorej pH bude neutrálne až mierne kyslé.

Poloha

Rastlina si poradí aj v tieni, no na slnku bude prosperovať oveľa viac. Platí to najmä o jej rozkvete. Čím viac svetla, tým viac bielych kvetov. Dostatok svetla je potrebný aj kvôli zachovaniu lesklého vzhľadu listov.

Čas výsadby

Najvhodnejším obdobím na výsadbu je skorá jar. Na jar sa odporúča vykonať aj prípadné presádzanie. Pri skoršej výsadbe rastlina rozkvitne hneď v máji, pričom kvety na rastline vydržia až do júna.

Náš TIP na záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 7.99 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 91.99 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 72.99 €

Akú starostlivosť vyžaduje diablik močiarny?

Zálievka

Ako vlhkomilná rastlina potrebuje byť neustále udržiavaná vo vlhkejšom prostredí. Ak nie je pestovaná vo vode, bude vyžadovať pravidelnú zálievku. Polievať je potrebné vždy po uschnutí povrchovej vrstvy zeminy.

Hnojenie

Dostatočne humózna pôda zaistí rastline všetky potrebné výživné látky. Ďalšie hnojenie trochou humusu alebo kvalitného organického hnojiva je nutné len v prípade, keď sa na rastline objavia znaky nedostatku živín, ktoré sa prejavujú najmä žltnutím listov.

Zazimovanie

Odolnosť voči chladu umožňuje rastline prežiť vonku aj počas zimy. Keďže ide o mrazuvzdorný druh, počas vegetačného odpočinku nie je potrebné žiadne zazimovanie. Tenká vrstva mulču bude ako ochrana pred silnými mrazmi úplne stačiť.

Araukária andská (Araucaria araucana): Vzhľad, výsadba, starostlivosť

Viete, aké podmienky na pestovanie potrebuje araukária andská? Odkiaľ pochádza tento jedinečný ihličnan? Akú potrebuje starostlivosť?

Araukária andská

Pri výsadbe aj pestovaní tejto vlhkomilnej krásky s exotickým vzhľadom je potrebné byť čo najviac opatrný. Celé telo rastliny totiž obsahuje jedovaté látky. Tie síce pre človeka nie sú smrteľne nebezpečné, no nesprávna manipulácia s rastlinou môže viesť k podráždeniu alebo až k poškodeniu pokožky. Akákoľvek práca s diablikom močiarnym by sa mala vykonávať v rukaviciach a s ochrannými okuliarmi na očiach.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články