Pri hľadaní materiálov vhodných na aplikovanie tepelných izolácií máte čoraz väčší výber. V poslednej dobe sa k slovu hlási aj niekoľko ekologických materiálov, medzi ktorými nechýba obľúbená celulóza.
Celulóza a jej miesto v modernom stavebníctve
Záujem o tepelné izolácie z prírodných materiálov rastie stále rýchlejšie a dôvodov stúpajúcej popularity nájdeme hneď niekoľko. Nejde len o úsporu a efektívne znižovanie tepelných strát vedúce k citeľnej úspore za teplo. Do hry vstupuje podpora lepšej domácej klímy, ktorá sa pri zateplení týmito materiálmi, hlavne celulózou, stará o zdravšie vnútorné prostredie.
Prvá expanzia celulózy prišla na začiatku druhej polovice 20. storočia, no vtedy sa využívali špeciálne izolačné dosky. Tie sa v stavebníctve neohriali dlho a na celulózu sa rýchlo zabudlo. Pred pár rokmi sa však vrátila ako fúkaná izolácia na princípe vločiek z novinového papiera. V tejto forme sa už naplno osvedčila ako praktický a úsporný izolant so všestranným využitím.
Celulóza a jej pozitíva ako izolačného materiálu
Pozor na pár slabých stránok celulózy
Najvyužívanejší spôsob aplikácie
Aplikácia celulózy síce pozná viac spôsobov montáže, no väčšina stavbárov preferuje fúkanie izolácie. Ide o bežnú metódu, pri ktorej sa izolačné vločky nafúkajú do častí konštrukcie, kde sa následne usadia. Pri niektorých stavbách sa využíva aj tzv. mokrá izolácia, ktorá sa aplikuje v mokrom stave a po usadení na konštrukcie začne schnúť.
Vedeli ste, že? Podľa historických prameňov bola celulóza ako izolant po prvýkrát aplikovaná na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia? Americký staviteľ Thomas Jefferson ju použil pri výstavbe svojho domu, pričom šlo o celulózu z lyka a kôry obalenú papierom.
Text: Róbert Bosák Foto: GreenFiber