Odolnosť, dlhovekosť, nenáročné pestovanie, pestrý výber z niekoľkých druhov. Nielen tým láka milovníkov okrasných trvaliek rastlina známa ako čemerica. Tá je obľúbená najmä pre elegantné farebné kvety, ktoré neskrášľujú záhradu len počas jari, ale aj v čase, kedy mnohé okrasné druhy odpočívajú. Nie náhodou je označovaná ako zimná kráska vítajúca jar.
Pôvod a výskyt čemerice
Vždyzelenej rastline s latinským názvom Helleborus sa v našich záhradách vynikajúco darí aj vďaka jej pôvodu. Väčšina druhov pochádza zo západnej Európy a z Balkánu, kde má dodnes prirodzené prostredie. Najviac sa jej darí v oblastiach spadajúcich do mierneho pásma, vďaka čomu je zvyknutá na tunajšie stredoeurópske zimy a bez problémov ich prečká vonku. V tejto časti roka dokonca prosperuje, čoho dôkazom je rozkvet prebiehajúci od novembra až do jari. Pestrofarebnými kvetmi nezdobí len európske záhrady. Skvelá prispôsobivosť ju dostala aj do teplejších ázijských a severoafrických oblastí, kde je pestovaná ako bežná izbová rastlina.
Aký vzhľad má čemerica?
Najkrajšie druhy čemerice
Botanici v súčasnosti evidujú do 20 druhov patriacich do rodu čemerica (Helleborus). Každý z nich má pôvabné kvety, ktoré rozžiaria záhony, či už ako solitéry alebo ako súčasť pestrejšej druhovej výsadby. Väčšina záhradkárov vsádza na 3-4 druhy, ktoré nie sú považované len za najkrajšie, ale tiež za najodolnejšie a najtrvácnejšie.
Čemerica čierna (Helleborus niger)
Najznámejšia z čemeríc bola kedysi jedinou pestovanou odrodou v našich končinách. Postupne sa v záhradách začali objavovať aj iné druhy, no žiadny z nich sa neteší takej popularite. Rastlina vysoká od 15 do 30 cm je známa 5-početnými bielymi kvetmi, na ktorých sa objavujú žlté či ružové odtiene. Obľúbená je najmä kvôli rozkvetu, ktorý začína už v období Vianoc.
Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus)
V období Vianoc rozkvitá aj čemerica smradľavá, ktorej názov je odvodený od zapáchajúcich kvetov. Tie sú známe žltými či zelenými odtieňmi, ktoré ladia s tmavozelenými listami. Rastlina dorastá do výšky 20-25 cm a vďaka pôvodu v západnej Európe, kde sú podobné klimatické podmienky, sa u nás rýchlo udomácnila.
Čemerica purpurová (Helleborus purpurascens)
Kvety čemerice purpurovej nie sú ani voňavé, ani zapáchajúce. Vyznačujú sa fialovými, resp. purpurovými odtieňmi sfarbujúcimi 5 väčších lupeňov. Druh je u nás dobre známy, nakoľko okrem Poľska, Ukrajiny či niektorých balkánskych štátov rastie aj v Poloninách.
Čemerica korzická (Helleborus argutifolius)
Štvrtý z najkrajších druhov čemeríc pestovaných u nás nesie názov po pôvodnom domove. Čemerica korzická k nám prišla z Korziky, kde sa bežne objavuje v miestnych lesoch. U nás sa pestuje len na záhrade, kde obľubuje tieň. Ten však nie je vhodný pre všetky druhy. Podmienky na pestovanie sa pri jednotlivých odrodách trochu líšia v závislosti od ich individuálnych nárokov.
Podmienky na pestovanie čemerice
Pôda
Najlepšou pôdou na pestovanie čemerice je hlinitá a hlinito-piesčitá zemina. Nemala by byť príliš kyslá, ani príliš zásaditá. Optimálne pH sa pohybuje na úrovni od 6 do 7. Pôda musí mať viac živín, ktoré budú vyživovať hlboko zakorenené korene.
Poloha
Vhodné stanovisko závisí od konkrétneho druhu. Väčšine druhov sa najlepšie darí v polotieni, niektorým aj v tieni. Poloha na priamom slnku nie je vhodná. Slnko vysúša pôdu a bráni rastline udržiavať korene v požadovanom vlhšom prostredí.
Čas výsadby
Čemerica je mrazuvzdorná a odolná voči vetru aj dažďu. Vždyzelené odrody sa môžu pestovať vonku v záhone počas celého roka. Stačí ich vysadiť do správnej zeminy na správne miesto, ideálne koncom leta. Záver letnej sezóny je vhodným obdobím na výsadbu aj v prípade pestovania čemerice v kvetináči na balkóne alebo na terase.
Starostlivosť o čemericu po výsadbe
Zálievka
Každá čemerica ocení pravidelný prísun vlahy. Zálievka nesmie byť prehnaná, inak by rastlinu mohli napadnúť hubovité ochorenia. Tie sa šíria najmä v záhone s rastlinami posadenými s nedostatočnými odstupmi, ktoré bránia správnej cirkulácii vzduchu. Polievať sa odporúča hneď po preschnutí substrátu, aby bola pôda vždy mierne zvlhčená.
Hnojenie
Čemerica môže ochorieť aj pri neprimeranom hnojení. Hnojiť je nutné v priebehu jesene, kedy je rastlina najaktívnejšia. Na hnojenie sa používa domáci kompost aj organické hnojivá s obsahom železa a dusíka. Toho nesmie byť veľa, aby sa na listoch nezačala šíriť čierna škvrnitosť. Hubovité ochorenie, ktoré sa lieči fungicídnymi postrekmi, je spôsobené práve nadbytočným množstvom dusíka.
Ošetrovanie
Fungicídny postrek sa môže v rámci prevencie aplikovať aj na zdravú rastlinu. Ošetrovanie ďalej zahŕňa pravidelné odstraňovanie chorých a odumretých častí. Tých sa treba zbaviť na jeseň, aby počas zimného rozkvetu neodoberali zdravým častiam živiny. Zároveň sa tým preriedi porast, vďaka čomu budú môcť kvety rásť rýchlejšie.
Japonská vŕba: Nenáročná okrasná drevina hýriaca farbami
Viete, ako sa pestuje japonská vŕba? Ako často by ste mali japonskú vŕbu hnojiť? Kedy je ideálny čas na strihanie japonskej vŕby?
Rada na záver
Čemerica obsahuje jedovaté látky, ktoré pre človeka nie sú smrteľné, no kontakt s nimi môže vyústiť do vážnejších ťažkostí. Pri akejkoľvek manipulácii s rastlinou je potrebné nosiť ochranné rukavice aj okuliare.
Autor textu: Róbert Bosák