Čo nevieme o zvukovej izolácii domov

Čo nevieme o zvukovej izolácii domov

Redakcia - 16. mája 2018 - 7060. zobrazení

Každá stavba si zaslúži kvalitnú izoláciu, ktorá ju ochráni pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Kým pri tepelnej a hydroizolácii chránime stavbu ako takú, tá akustická má dbať o komfortné bývanie bez hluku prichádzajúceho zvonku.

Dobrá zvuková izolácia má značný vplyv na zvýšenie komfortu v našej domácnosti. To sa ale podarí len vtedy, ak si vyberieme naozaj dobrý typ izolácie, nakoľko nie všetko, čo je nám zo strany predajcov ponúkané, je naozaj kvalitné. Pomôckou pri výbere bude aj krátky prehľad toho, čo o zvukovej izolácii domov nevieme.

pri pohlcovaní zvuku je zásadná hustota

1.Že pri pohlcovaní zvuku je zásadná hustota 

Mnohí majitelia sa spoliehajú na to, že obyčajná izolácia využívaná pri zatepľovaní dokáže zabrániť prenikaniu zvukov. To sa však nepodarí, kým sú zatepľovacie prvky vyrábané s nízkou hustotou. Potom je nutné aplikovať práve akustické dosky, ktoré sú nositeľom tejto vyššej ochrannej hustoty.

2.Že najkvalitnejšia izolácia má 36 až 39 decibelov

Napriek tomu, že predajcovia nás uisťujú, že najpredávanejšie 33 decibelové izolačné dosky sú tým najlepším, čím sa domy izolujú, na základe európskych noriem je najkvalitnejšou až 36 decibelová izolácia. Trh ale ponúka aj 39 decibelové modely, ktoré disponujú maximálnym ponúkaným výkonom.

3.Že 1,5cm izolácia nie je najlepšia 

Ešte donedávna sa hovorilo, že izolácia disponujúca hrúbkou 1,5cm je najlepšia. Neplatí to vždy, nakoľko účinná akustická doska môže byť ešte tenšia, pokiaľ má vysoký výkon. Okrem toho, čím tenšia izolácia, tým miniete menej obytnej plochy.  

4.Že účinnosť izolácie závisí od zvukových frekvencií

Piskot, hra na klavíri či najvyššie ultrazvuky pôsobia na izoláciu úplne rozdielne ako zvuk s najnižšími frekvenciami. Práve od výšky týchto frekvencií závisí, aká účinná bude izolácia bez ohľadu na jej výkon a hrúbku.

účinnosť izolácie závisí od zvukových frekvencií

Zaujímavostí, ktoré sme o zvukovej izolácií nevedeli, nám nie sú často prezentované kvôli tomu, aby sa neohrozil predaj. Ak sa s nimi oboznámime, máme omnoho väčšiu šancu vybrať si lepšiu a odolnejšiu izoláciu, ktorá sa nám postará o vyšší komfort v celom interiéri.

Text: Róbert Bosák    Foto: fotkyzadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články