Zvuková izolácia

Zvuková izolácia: Čo o nej neviete?

Redakcia - 17. februára 2020 - 10178. zobrazení

Každá stavba si zaslúži kvalitnú izoláciu, ktorá ju ochráni pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Kým pri tej tepelnej a hydroizolácii chránite stavbu ako takú, zvuková izolácia má dbať o komfortné bývanie bez hluku prichádzajúceho zvonku.

Kvalitná zvuková izolácia…

Kvalitná zvuková izolácia má značný vplyv na zvýšenie komfortu vo vašej domácnosti. To sa, ale podarí len vtedy, ak si vyberiete naozaj dobrý typ izolácie, nakoľko nie všetko, čo je vám zo strany predajcov ponúkané, je naozaj kvalitné. Pomôckou pri výbere bude aj krátky prehľad toho, čo o zvukovej izolácii domov pravdepodobne neviete…

Zvuková izolácia

Zvuková izolácia: Rady pred výberom

Pri pohlcovaní zvuku je zásadná hustota

Mnohí majitelia sa spoliehajú na to, že obyčajná izolácia využívaná pri zatepľovaní dokáže zabrániť prenikaniu zvukov. To sa však nepodarí, kým sú zatepľovacie prvky vyrábané s nízkou hustotou. Potom je nutné aplikovať práve tzv. akustické dosky, ktoré sú nositeľom tejto vyššej ochrannej hustoty.

Najkvalitnejšia zvuková izolácia má 36 až 39 decibelov

Napriek tomu, že predajcovia vás uisťujú, že najpredávanejšie 33 decibelové izolačné dosky sú tým najlepším, čím sa byty a rodinné domy izolujú, na základe európskych noriem je najkvalitnejšou až 36 decibelová izolácia. Trh, ale ponúka aj 39 decibelové modely, ktoré disponujú maximálnym ponúkaným výkonom.

Fúkaná izolácia: Jeden z najlepších izolantov!

Viete, prečo je fúkaná izolácia považovaná za ten najlepší izolant? Aké materiály fúkaná izolácia využíva? Aké sú jej výhody a nevýhody?

Fúkaná izolácia

1,5 cm zvuková izolácia nie je najlepšia!

Ešte donedávna sa hovorilo, že izolácia disponujúca hrúbkou 1,5 cm je tou najlepšou. Neplatí to vždy, nakoľko účinná akustická doska môže byť ešte tenšia, pokiaľ má vysoký výkon. Okrem toho, čím tenšia izolácia, tým miniete menej obytnej plochy.

Účinnosť zvukovej izolácie závisí od zvukových frekvencií

Piskot, hra na klavíri či najvyššie ultrazvuky pôsobia na izoláciu úplne rozdielne ako zvuk s najnižšími frekvenciami. Práve od výšky týchto frekvencií závisí, aká účinná bude izolácia bez ohľadu na jej výkon a hrúbku.

Pojená molitanová drť - zvuková izolácia

Zaujímavostí, ktoré ste možno o zvukovej izolácií nevedeli, vám nie sú často prezentované kvôli tomu, aby sa neohrozil jej predaj. Ak sa s nimi oboznámite, máte omnoho väčšiu šancu vybrať si lepšiu a odolnejšiu izoláciu, ktorá sa vám postará o vyšší komfort v celom interiéri.

Text: Róbert Bosák    Foto: fotkyzadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články